Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Кухините не са качество на сорта по подразбиране. Има такива сортове, но съм сигурна, че Руми Варна не е сорт за пълнене. Днес опитах парченце от един маносан, няма грам кухина. Е, зелен е и ясно, че не мога са правя изводи за вкуса. Болни, здрави, все се намират домати за "салата" засега. Доматите от колтуци в оранжерията връзват, стараят се. Паулина изобщо трудно устоява на листната плесен. Появява се по някое петно по листата като на маната или алтернарията, кафяво-сивият вариант. Каквото и да е то, късам листенцата, пръсках пак с мляко и йод. Замислям се за навес в градината като Краси, но още не съм убедена, че това ще помогне да няма мана. Иначе мога да метна един найлон, но колко да виси... и подобни въпроси.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Еееее,Алис,ти пък домат за пълнене...Не е чак така,просто на някой домат семките са се отлепили от стената и там има кухина..Не на целия плод,а на една или две камери..И недозрелите места не са зелени,а ако кажем,че домата е червен,на някой около дръжката цвета е от светло червен,до жълто червен и колкото и да виси на корена,не се променя...Това не влияе на вкуса,само питам дали е нормално..
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Ивко , тези кухинки които описваш абсолютно точно според мен са сортова особенност. Ние ги отглеждаме от минимум 10 години. Винаги плодовете си имат тази кухинка описана от теб. Някои доматки са плътни без кухина. А жълтеникавия цвят около дръжката, който е подкожно да го нарека и не ти оздрява обикновенно се дължи на липса на калий.
Там като обелиш кожичката е и по твърдо някак жилаво. И други сортове си го показват , но не всички.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

Ивко ако можеш направи някоя снимчица на тези " Либийски" доматки. Сега ме заинтригува с вкуса.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Клеър написа: Авг 11, '18, 15:47 Ивко ако можеш направи някоя снимчица на тези " Либийски" доматки. Сега ме заинтригува с вкуса.
и мен :angel2:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Значи - Ивко, така като гледам, половината ми директни догодина ще са от теб, включая и този новооткрития.БГ Фантазия го имам, 2 корена за проба, вкусен е, много ароматен, типичен червен градински домат, леко накъдрен.Не знам дали му е такъв фасона, но при мен цъфти и връзва нависоко :hmmm: .Голямо мощно растение.От двете Фантазии едната глътна вода, обаче другата е добре и зрее.Пу, пу, пу, да не я урочасам,обаче вирусите не ѝ повлияха :stiskam:.Догодина със сигурност ще заеме почетно място в моята градина.Със сигурност ще отпаднат Оптима и Амати, защото ме подлъгаха, че вирусите са ги подминали, а имат много изкофтени доматки.Същото се получи и при Ръгби, но него много си го харесвам и ще му дам още един шанс.
Алисче, виждала съм такъв метнат отгоре найлон, отстрани виси по около 20 - 30 см.Мисля си и аз да го направя това нещо, че идват пак дъждове.
Тази година ядох голямо дърво заради вирусите, които според мен ги имах във всичките им вариации и отсега мисля какви мерки да предприема още от есента. :hmmm:
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Клеър »

За Фантазията и аз мога да потвърдя , че удържа повечко на болестите и ражда и зрее до късно. За мен един много подходящ домат за градината.
нина
Кафе с мляко
Мнения: 210
Регистриран на: Яну 28, '17, 14:37
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 22 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от нина »

За запалените по зеленото торене във Варна има готова смеска, съдържаща фацелия, синап, маслодайна ряпа и още някои работи. Кутия от половин килограм струва 13 лева.
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

нина написа: Авг 11, '18, 16:26 За запалените по зеленото торене във Варна има готова смеска, съдържаща фацелия, синап, маслодайна ряпа и още някои работи. Кутия от половин килограм струва 13 лева.
И къде е това във Варна?
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Знаех си че ще искате снимка,затова оставих един...Другите четири ги изядох.. :hihihi: Два със семената,а на два ги извадих..Сега като ви снимам тоя ще извадя и от него каквото пусне и ще има достатъчно за всички...

Изображение

Изображение

Изображение
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”