Лимон и други цитруси (Citrus)

Публикувай отговор
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Havga написа: Авг 7, '18, 16:08 Привет, има ли някой с цитруси наблизо? :dovolen:
Имам портокал на терасата около 130 висок, с дебело стъбло. Малко бледнее/жълтее цветът (направо си е светло жълт) и въпросът ми е следния.
Като го купих от разсадника ми казаха да не го пипам 2 години - нито да пресаждам, нито да торя :shock: . Те го били наторили с някаква специална тор, само да поливам и така. Така де, ама той е на навън и доста дъжд го полива това лято. Та се питам дали все пак не трябва малко син камък да му сложа, а защо не и някаква тор..... ?
Зелен камък добре, но не е достатъчно, Havga. И най-добре приготвената почвена смеска не може да осигури всичко необходимо за цитруси в контейнер. През август започва втората вълна на растеж при тях. Сега можеш да подхраниш с тор за цитруси, или шербет от оборски(птичи и пр...) тор, или Кристалон и др.
Листата може да жълтеят(падат) и от преовлажняване на почвата.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

prijatel62 написа: Авг 8, '18, 17:45
Havga написа: Авг 7, '18, 16:08 Привет, има ли някой с цитруси наблизо? :dovolen:
Имам портокал на терасата около 130 висок, с дебело стъбло. Малко бледнее/жълтее цветът (направо си е светло жълт) и въпросът ми е следния.
Като го купих от разсадника ми казаха да не го пипам 2 години - нито да пресаждам, нито да торя :shock: . Те го били наторили с някаква специална тор, само да поливам и така. Така де, ама той е на навън и доста дъжд го полива това лято. Та се питам дали все пак не трябва малко син камък да му сложа, а защо не и някаква тор..... ?
Зелен камък добре, но не е достатъчно, Havga. И най-добре приготвената почвена смеска не може да осигури всичко необходимо за цитруси в контейнер. През август започва втората вълна на растеж при тях. Сега можеш да подхраниш с тор за цитруси, или шербет от оборски(птичи и пр...) тор, или Кристалон и др.
Листата може да жълтеят(падат) и от преовлажняване на почвата.
Благодаря! Спряла съм поливките от седмица - от както спря да вали. Утре ще му сложа зелен кристалон и ще вкарам в почвата зелен камък на бучици. После ще му купя и специална тор. Знаех си че без торене няма да стане...
Листата за сега не падат, но като цяло са по-светло зелени от всички портокали, които съм виждала, а най-отдолу жълтеят малко повече. Имам го от месец и половина и от тогава не е поникнало нито едно ново листо (като препариран е).
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Проверявай го освен това за акари и щитовки.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

Ето и снимки, за ориентир.

Изображение

Изображение
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

Супер си е дръвчето. Напръскай го листно с хелатно желязо и е готов. :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Havga
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1501
Регистриран на: Юни 17, '18, 11:00
Местоположение: СОФИЯ
Получил благодарност: 1 път

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Havga »

kim написа: Авг 16, '18, 12:55 Супер си е дръвчето. Напръскай го листно с хелатно желязо и е готов. :daaa:
Напръсках го. Сега цъфти и е супер. Обаче е навън, а другата седмица го дават да застудява. Дали ако го прибера в парник ще му е добре? Кога да го прибера вкъщи? В София съм с тераса.
"Винаги правя нещо, за което не съм достатъчно добре подготвена. Как иначе ще вървя напред?"
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

Рано му е още за прибиране, но е добре да е под някакъв заслон,
да не му падне отгоре директно някоя ранна слана.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от prijatel62 »

Най-качествени плодове се получават при пролетния(майския) цъфтеж. Късният цвят(в края на лятото и есента) не прави хубав плод. Най-добре е такива цветове своевременно да се оронват, за да не изтощават излишно растението.
То може да се изтощи и от ранно плододаване, когато короната още не е добре оформена. :nod:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от Неделя »

kim написа: Авг 16, '18, 12:55 Супер си е дръвчето. Напръскай го листно с хелатно желязо и е готов. :daaa:
Откъде купувате хелатното желязо? На две места около нас питам за него и не го намирам. Започват да ми предлагат други някакви продукти
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Лимон и други цитруси

Мнение от kim »

Аз го взимам от агроаптека.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”