Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Нелогична написа: Авг 7, '18, 23:02
Второ питане за да съм до край нахална :) Зимата спи ли туй чудо?
Нелогична, не знам как избра това име, но наистина е доста нелогично толкова да си търсила едно растение, пък никак да не си го проучила :D

Изображение
Нелогична написа: Авг 7, '18, 23:02 В субстрат за сукуленти е, подхранвам с тор за кактуси, въобще всичко както трябва правя, но от 2 години е пораснала 3 см
Субстрат за сукуленти и тор за кактуси са просто това, което ние наричаме слаба ракия - то не е сукулентно, ами вечнозелено тропическо дърво, което при идеални условия даже стига до 6мт на над два метра ширина. Понеже притежава сукулентен орган(стволът), принадлежи към групата на полусукулентните растения.

Редно е да ни покажеш снимка - защото да не би и да го мъчиш в десетина сантиметрова саксийка като кактусче - но основно трябва да си представиш един много щастлив олеандър в добра саксия, която обаче е пълна с малко по друг начин омешана пръст >>> и тук първата важност, буквално земя омешана с много едър пясък, защото му трябва яко слънце, обилни поливки и добре пресметнати наторявания с тор за цъфтящи... за да може и да ти цъфти. Поне през лятото.
Зимни условия за него може и да нямаш - защото е лесно например да го държиш на 13-15°С и с оскъдно поливане, но се иска адски много добра светлина! Ако нямаш светлината, а се наложи да го държиш в помещение с по-висока температура, то неизменно ще си изхвърли листата - един вид като да заспи - но ти ще трябва да го поливаш доста по-често заради температурите и вероятно някоя зима ще ти загние коренът.
Последно промяна от Skio на Авг 8, '18, 11:51, променено общо 2 пъти.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

greeneyed написа: Авг 6, '18, 20:18 Това растение мисля, че е от Скио. Как се казва, мила? Зимува на терасата, показа се пролетта.

Изображение

Грийни, това е Sedum sieboldii, но да знаеш, че нямам капка спомен дали съм ви носила и от него. Дано да е от моя, че сортът е просто велик и за климата на Стара Загора може да се очаква почти същото есенно-зимно поведение ;)
Продължавай да дондуркаш с вяра, ето ти нахъсваща декемврийска снимка. :D


Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

Изображение
Сдобих се с 3 листа от ей такова подобно нещо,без червения кант.Листата са големи,без малко колкото дланта ми. Прилагам му познатите хватки за пускане на корени и листа,не се е разтърчало,а растяло бързо.Как правилно да подходя към листата?
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

libra написа: Авг 8, '18, 13:17
Как правилно да подходя към листата?
Либра, растението от снимката ти точно кантът го прави - цветът му е наситено виолетов, през зимата(и при нужното пехаш) направо искрящо фуксия. Това е красулата С. arborescens.

Опитай да направиш ясна снимка на твоите листа, защото може да са от друго растение.
По-късно ще опитам да фотна моята, но веднага ти казвам, че това растение, ако живее добре, и дори не казавам щастливо, защото аз нямах и нямам възможност да я местя в достатъчна саксия, то по никакъв начин не си губи листата. Даже е трудно да ги отделиш от основата - значи листо се хваща, единствено ако се отлепи в точната точка на централния нерв, която веднага зараства, листото изгубва способността си да изпарява(важна подробност!!!) и от същата точка се генерират въздушни корени и надземното телце.
За 6 години отглеждане, аз лично не проумях защо и тази красула я имат за размножаваща се от листо, но навярно е така. Който му разбира...
Също така тя расте зимно време, през лятото спи. Би трябвало да означава, че може би и листата ще да са активни през есен-зима.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

По принцип,нямам нужната компетенция по сукулентните.Искам да отглеждам нещо в къщи,а до сега всичко ме сaботира.Според мен ,въздухът в къщи е много сух.Та,реших,че такива растения ще вървят.
По-късно ще снимам листата.
На моите листа няма червен кант ,за жалост.
Листата са впечатляващо големи, за размерите които допускаме за сукулентно.Поне за тези ,които обичайно срещаме.
Сега 2 от листата съм позаровила в почвата ,а едно е подпряно върху нея
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

Изображение
Ето го нещото за разпознаване ,бях го оприличила на някакво каланхое.
Нелогична
Kафенце
Мнения: 37
Регистриран на: Юни 26, '14, 01:39

Re: Сукулентни растения

Мнение от Нелогична »

Skio написа: Авг 8, '18, 11:33
Нелогична написа: Авг 7, '18, 23:02
Второ питане за да съм до край нахална :) Зимата спи ли туй чудо?
Нелогична, не знам как избра това име, но наистина е доста нелогично толкова да си търсила едно растение, пък никак да не си го проучила :D

Изображение
Нелогична написа: Авг 7, '18, 23:02 В субстрат за сукуленти е, подхранвам с тор за кактуси, въобще всичко както трябва правя, но от 2 години е пораснала 3 см
Субстрат за сукуленти и тор за кактуси са просто това, което ние наричаме слаба ракия - то не е сукулентно, ами вечнозелено тропическо дърво, което при идеални условия даже стига до 6мт на над два метра ширина. Понеже притежава сукулентен орган(стволът), принадлежи към групата на полусукулентните растения.

Редно е да ни покажеш снимка - защото да не би и да го мъчиш в десетина сантиметрова саксийка като кактусче - но основно трябва да си представиш един много щастлив олеандър в добра саксия, която обаче е пълна с малко по друг начин омешана пръст >>> и тук първата важност, буквално земя омешана с много едър пясък, защото му трябва яко слънце, обилни поливки и добре пресметнати наторявания с тор за цъфтящи... за да може и да ти цъфти. Поне през лятото.
Зимни условия за него може и да нямаш - защото е лесно например да го държиш на 13-15°С и с оскъдно поливане, но се иска адски много добра светлина! Ако нямаш светлината, а се наложи да го държиш в помещение с по-висока температура, то неизменно ще си изхвърли листата - един вид като да заспи - но ти ще трябва да го поливаш доста по-често заради температурите и вероятно някоя зима ще ти загние коренът.
Много благодаря за отговора.
Опитах се да го проуча, наистина. В сайтовете които четох. основно руски и украински, пише че се сади в почва за сукуленти и се подхранва с тор за сукуленти.
Ето един такъв сайт. Каквото пише там, това правя, всичко дословно.
http://bg.herbefe.ru/razni/2859-jatrofa ... acija.html
Снимка нещо не успявам да кача. Преди имаше някакъв сайт за директно качване на снимки, май вече го няма :(
Иначе саксийката му е 15 см. Самото растение е с 20 см. височина, та саксията ми се струваше удачна за него. Ако му трябва по - голяма веднагически го прехвърлям.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от Mike »

Libra твоето ми прилича повече на Kalanchoe tetraphylla. То не става по високо от 4-5 двойки листа -около 20см да речем, поне моето достига до тази височина. Никога не ми е цъфтяло. Облещено на пълен пек става чеверникаво.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

Оооо,благодаря ти ! Бях заподозряла светлината като причина за почервеняване ,но в обратния смисъл.Имаш ли представа дали се размножава от листа?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от libra »

Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”