Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Skio написа: Юли 29, '18, 11:56
ivko69 написа: Юли 9, '18, 21:02 Мише,я ми виж репичките..Къси,дебели стъбла и нямам нито една полегнала..При предишните опити по това време на развитие вече всичко беше легнало на земята..Благодаря ти :tzeluvka: ..

Изображение
Ивко, благодаря ти, че си толкова доблестен и благодарен човек, та ми насочи вниманието към репичната част на тази тема! :D
И Миша :tzeluvka: , адско благодаря за светването с горния пласт само торф, че като го видях как функционира, май вече се размечтавам и за други приложения.
Ето моят резултат за само три денонощия - ако се бях хващала на бас дали е възможно, щях мизерно да го загубя... но пък и не знам нищо за сорта, да не би да е именно летен хибрид?

Изображение

Изображение

Това за мен е всъщност нарцисов тест. Ето опит за макро, моля ако забележите кусури, съобщете ми ги, че ми е важно. Пък и стигнала дотук :lol: , май почвам да се размечтавам да го докарам и до репички. Та ми е нужно мнението ви дали да ги засенчвам някак, че слънцето е просто зверско.

Изображение
Моя сорт е Селеста Ф1 и уж е за целогодишно отглеждане..Аз за това се запънах с тия проби,защото искам репички през цялата година..А ако мислиш,че слънцето ще ги опече,метни им нещо отгоре ..Аз съм сложил мрежата заради котките,а не заради слънцето..Пожелавам ти успех,и да знаеш,проба му е майката,и инат... :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от bibi »

Дайте и ние да прочетем съветите на Миша, как да гледаме репичките.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Върни се Бибче на 78 страница и под един мой коментар ще видиш... :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

След успешния опит на Ивко да отгледа репички за 1 месец, да препиша съветите на Миша :)
"28 юни (в началото на лятото)
Задължително сееш на рядко, особено летните репички, иначе нищо няма да изкараш дори и с най-скъпите сортове, поливаш редовно, влагата трябва да е равномерна без да подгизват или да се засушават, за да не получиш това вкорковяване, което "цепи" репичките, летните репички се сеят почти повърхностно, идеалния вариант е да подготвиш рохка почва, поливаш я обилно, сееш много нарядко семената, отгоре покриваш с 1-2 см торф, държиш равномерна влага, така репичките растат почти в торфа , стават с тъничка опашчица, крехки са и не напукват .
Има летни хибриди, стига да се сеят нарядко и да се поливат редовно стават прекрасни , но едно засушаване ги опропастява, ако опашчицата на репичката е съвсем тъничка и неразвласена, тогава влагата е достатъчна, ако почне да се развласява или в основата се удебели, значи репичките са жадни
Зависи и от сорта, но основно от наличието на калий в почвата и от влажността, ако влагата е по-малко или има недостиг на калий репичките лютят
"
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Алис,на втората ми снимка с краставичките се вижда Настенката която изкорених днес..Погледни зад тегетеса..
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Заради алтернария не съм скубала досега, ама ти си преценил, че така е по-добре.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4825
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 567 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Е па тоя корен си даде каквото имаше да дава и за последно само две доматчета..Няма намерение да цъфти,няма зелени плодове...А и си отворих място,защото тия дни ще пробвам дали ще ми се получи ряпа Дайкон.На снимка изглежда много добре,пише че става за 45-55 дни и кореноплодните са по 40 см..Айде да ми станат за малко по-дълъг срок,и да са малко по-къси пак ще съм доволен..Време има,ще видим...
Аватар
bibi
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1886
Регистриран на: Юли 13, '11, 15:49
Местоположение: Левски

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от bibi »

Благодаря! :dovolen:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Краси Лазаров »

Здравейте,четох много хубави неща за листно зеле кейл. Купих от Била един пакет зелен кейл,но вкусът му не ми допадна. Нагарча леко и е доста жилав едва го сдъвках. Направих го на супа и като,че ли стана по-добре,но въпреки всичко не ми допадна. Да ли защото е престоял на щанда и затова е жилав и нагарча или си е така по принцип,да ли пък не изисква по-специална обработка при готвене? Не мога да намеря от тосканският кейл за който казват,че имал по-мек вкус. Купих семена и в момента има разсад и от двата вида за да го опитам отгледан от мен в саксия и да преценя да ли догодина да го отглеждам в градината. :stiskam:
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от lidiq_macka »

Краси и аз миналата година се запалих по кейла и го садих.Обаче не можах да го ям по същата причина - жилав ми беше и блудкав.Обирах най-младите листа, същата работа.Обаче е перфектен магнит за белокрилката.От долната страна листата побеляват.Тази година го садих точно с тази цел и както и миналото лято всички белокрилки са на кейла.Отглеждам го не между другите зеленчуци, а малко по-встрани.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”