Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Венче, майсторска работа :daaa:
Страхотни шупли, чакаме по-детайлна снимка.
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Така, най-накрая проведох моя дълго отлаган експеримент-тесто от предното месене, оставено като квас.

Изображение

Това е тестото, което оставих в петък 6.07. набрашнено, поставено в буркан и съхранено в хладилника.
Снощи, тестото изглеждаше така, извадено от буркана, преди да го замеся с водата, солта и брашното.

Изображение

Замесих средно меко тесто, отново от 100% пълнозърнесто пшенично с добавени фибри.
Престоя 20 часа в хладилника и 2-3 часа отвън.

Изображение

Изпекох го и това е резултата

Изображение


Изображение


Изображение

Извода- става чудесен хляб с оставено тесто от предното месене като квас, метод използван в миналото от нашите баби.
Чудесен, икономичен метод за правене на хляб, лесен и ефективен.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

И какво сега, няма да храним квас, няма да активираме и да се тюхкаме, ако не мърда. :snif: С кефир ли ти беше тестото, Господинов ? Ти наистина си факир на опростяването.

Ето ги шуплите на снощното хлебче, артистично неподредени. Хлябът и днес е мек и еластичен, коричката приятно твърда.

Изображение

Изображение
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

Да, Венче, с кефир.
Този твой хляб е за еталон, браво.
Майсторско изпълнение.
Lois

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от Lois »

eх, само се фрустрирам като вляза тука! майстор до майстора!

Господинов, браво за експеримента, получил се е отлично. Покажи и филийка!
На Хриси питките!
Вени, твоите шупли са направо мечта, за сега недостижима.
Днес документирам моя процес, да видим докъде ще стигна :)
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Ехаа, какви експериментатори и майстори :potekoha: :sbow: !
До сега тормозих Господинов с въпроси :angel2: :tzeluvka: сега....
Венче, би ли описала подробно процеса на тези прекрасни шупли, моля? :tzvetentze:
gospodinov

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юли 10, '18, 22:38 Ти наистина си факир на опростяването.
Някой неща са наистина прости, човек има свойството да ги усложнява непрекъснато -това е моето виждане по въпроса.

Моето верую е винаги да ги опростявам нещата.

За да се превърне една дейност в рутинна трябва да е лесна и опростена, така си мисля :hmmm:

Lois , довечера ще снимам филийка.
wenche

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от wenche »

Шоши, казах си, че този път ще оставя тестото да ми говори и се получи.
Забърках средно меко тесто от 500 гр бяло брашно и около 300 мл вода, целейки 65% хидратация след добавката на кваса.
1 час автолиза на стайна температура, добавих 80 гр течен квас, отново го оставих за около час на плота, добавих 12 гр сол, разтворена в малко вода и го месих 10 минути Slap and fold. Направих му 3 сгъвания през 30 минути. Получи се копринено гладко и стегнато тесто. Затворих го в купа и го прибрах за през нощта в хладилника. На сутринта едва-едва беше тръгнало. Извадих го и като се постопли, започна да се надига и щом достигна 50%, го изсипах леко на плота. Когато е увеличило обема си с 50%, въобще не може да се говори за шупли в тестото, просто усещаш, как набира сила.
Леко го сгънах 4-5 пъти и го оформих на топка, като много хубаво опънах повърхността й (сигурно си гледала клипове). Почти не ми се наложи да набрашнявам плота. Набрашних леко топчицата и я сложих в банетона. Реших, че тестото се е стоплило, затова го прибрах в хладилника, след няколко часа ми се стори, че не мръдва и го извадих на плота и така няколко пъти вътре-вън, нали го слушах, какво ми говори. :lol: Докато удвои обема си, не повече. Това състояние също е далече от обилни щупли в тестото.
Пекох го в предварително нагрята на 230 градуса чугунена тенджера - 30 мин. под капак и 15 мин. открит.
Резнах го отгоре, след като го бях сложила в горещата тенджера. Внимаваш да разрязваш само кожицата, която е хванало тестото.
Ами това е всичко, ако някъде съм обяснявала неясно, питай.

Господинов, много плътна изглежда вътрешността, става ли твърда, ако хлябът престои няколко дни. Много фибри са това.

Ох, какви ли бърка Лоиз :gush:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Хляб с квас - възраждане на една традиция.

Мнение от shoshy »

Венче, благодаря за подробните обяснения :tzvetentze: !
При моите опити в хлебарството установих, че ако пека при първоначално максимално загрята фурна /при моите условия/ хлябът става с дебела кора. Последният ми опит беше на около 240* и резултатът беше по-добър. Гледам и ти не печеш на мах температура.
Следващият път ще намаля на 230* и ще опитам забавена ферментация в хладилник ...и ще чакам гооолеми шупли :D ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”