Сукулентни растения

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от Mike »

Ванина, семпервивумът е външно зимоусточиво растение и не вирее в стая. Ни виждам къде си го позиционирала -но смесването с тропически видове в една саксия е неправилно и ще го умори лека-полека. Може и на външна тераса -но зимата да не се прибира. Ето едни мои семпервивуми, които виреят в дупката на едно камъче.

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от vanina_g »

Mike, на външна тераса е сандъчето, ама зимата го прибирам вътре :hmmm: явно греша
но наистина си отчитам и като грешка смесването на растенията :oops: ама толкова красиво стана цялата композиция в началото :angel2:
Утре е събота, надявам се да имам време да ги пресадя! :daaa:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Margaritenia »

Малко сукуленти любими и от мен, за съжаление не им знам имената, така че ако някой разпознава нещо, ще се радвам да пише в темата:)))))))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от МГХ »

Моите са навсякъде по двора Изображение този си живее в чайника от доста време.

Изображение

Това е покрило камъните Изображение

Има и в черпак Изображение

И в чехъл имаше, ама не знам къде е.

Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

МГХ, ако се явим на конкурс за най-смахнат любител на сукулентни, или ти ще го спечелиш с черпака :lol: , или аз със спуриума в петдесет сантиметрова саксия :srofl: :srofl:

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Margaritenia написа: Юли 11, '18, 15:24 Малко сукуленти любими и от мен, за съжаление не им знам имената, така че ако някой разпознава нещо, ще се радвам да пише в темата:)))))))

Изображение

Margaritenia, на това от първата снимка я се вземи в ръце и му направи прилична фотка, че е доста интригуващо :lol:
От семпервивуми никак не разбирам, нека се знае.
Седумите ти, някои, са със сигурност сортове с имена, но за тях се искат специални разпознаващи снимки, че и детайли на цвета. По снимките от 2-ра надолу имаш вариегатен Sedum spurium, S.spurium 'Tricolor', Sedum reflexum, тъмночервеният може пък и да е 'Purple Emperor' :hmmm: , вижда се едно стръкче камчатикум сякаш...
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от Миша »

Skio ,ти ровичкаш повече по тия теми , можеш ли да кажеш Crassula coccinea какво може да я накара да цъфти :ufff: давам ѝ още една година и ще я натиря нанякъде :swonder:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Миша, това може да е вариант - метни я като един сватбен букет в моя посока, може пък да имам повече късмет и да я разцъфкам :lol:
Но съм убедена, че няма да се наложи, защото ти са нужни само две думи и ти отлично ще разбереш. Докато вярваш, че е красула, може и да не ти цъфне, защото ти трепериш над една красула... пък то е Rochea това растение, един вид по-специален седум.
Нали ги знаеш онези учени, ботаниците, които с това си прекарват живота - събуждат се една сутрин и си казват: Бе, дай да ги сместим някъде тези само 11 вида Rochea, че само ни се пречкат. Да ги набутаме при 200-те красули, пък хората, като ги купуват, да си трошат главите кой както знае.
Иска се просто да го стопанисаш като любим седум - насаждане в истинска земя, с пясък за дренаж, пространство за корените, голяма светлина и добро слънце поне няколко часа. Умерено торене, но е необходимо! На който идва от Южна Африка, ако ще да си скъсаме задниците, ние не можем да му възпроизведем желаните условия на живот - те там си растат по едни кварцови планини, с те такива нощни температури, те такива ессенно-зимни дъждове, точно в онзи месец през територията преминават нам к'ви си тревопасни животни и ги "пензират"... :lol: - не, Мишок, ние това не го можем, но можем да наторим. Няма начин да не ти цъфти.
Ако имаш растението вече в земята, остави го и приеми, че може и да не ти цъфти на онова място и че ти ще си захванеш от резник нов екземпляр в саксия, където ще ти е лесно да диктуваш условията.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Сукулентни растения

Мнение от Миша »

Красула е, купувана е от ботаническа градина, би трябвало поне техните си растения да разпознават :mrgreen: , на две години е, ще ти метна един резник да видим , може теб да те харесва повече, но я дръж в саксия, не издържа нашите зими
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Сукулентни растения

Мнение от Skio »

Да, Миша, красула е, защото официално е била включена в групата на красулите, но това не променя истинския нрав на растението. Това е едно бивше малко семейство Rochea на 11 ботанически вида, които се срещат в Южна Африка(някои не само там). Много по-близки са до седумите, отколкото до която и да е друга група сукулентни.
Ето, бръкнах си в архивите, понеже в миналото ми се беше наложило да си изяснявам нещо. Аз обичам бялоцъфтящи сукулентни и с огромно желание оттук-оттам се опитвам да намирам.
Та, не съумях тогава да направя пълният списък, но все пак стигнаг до 9 броя.

1/ Rochea jasminea (Sims) DC., Rochea microphylla E.Mey. ex Drège = Crassula obtusa Haw.

2/ Rochea coccinea (L.) DC., Rochea versicolor (Ker Gawl.) Link = Crassula coccinea L.

3/ Larochea cymosa (P.J.Bergius) Haw. (in part), Rochea cymosa (P.J.Bergius) DC. (in part), Sedum cymosum (P.J.Bergius) Kuntze = Crassula cymosa P.J.Bergius

4/ Rochea albiflora (Sims) DC = Crassula dejecta Jacq.

5/ Larochea cymosa (P.J.Bergius) Haw. (in part), Larochea fascicularis (Lam.) Schult., Larochea odoratissima (Andrews) Haw, Larochea odoratissima (Andrews) Haw var. bicolor (Haw.) DC., Larochea tiniflora Lem., Rochea bicolor (Haw.) Steud., Rochea biconvexa (Haw.) DC., Rochea fascicularis (Lam.) DC., Rochea media (Haw.) DC., Rochea odoratissima (Andrews) Link, Rochea odoratissima (Andrews) Link var. alba DC., Rochea odoratissima (Andrews) Link var. bicolor (Haw.) DC., Rochea subulata (L.) Adamson, Rochea versicolor in sense of Harv. (in part), not of (Ker Gawl.) Link (misapplied name) == Crassula fascicularis Lam.
https://www.operationwildflower.org.za/ ... abo-3-4983

6/Larochea flava (L.) Haw., Rochea flava (L.) DC., Sedum flavum (L.) Kuntze, Sedum flavum (L.) Kuntze var. brevifolium Kuntze, Sedum flavum (L.) Kuntze var. lorifolium Kuntze = Crassula flava L.

7/ Rochea perfoliata (L.) DC. var. glaberrima E.Mey. ex Drège = Crassula macowaniana Schönland & Baker f.

8/ Rochea perfoliata (L.) DC. (in part) as to specimen var. a, Rochea perfoliata (L.) DC. var. coccinea Sweet = Crassula perfoliata L. var. coccinea (Sweet) G.D.Rowley

9/ - Larochea falcata (J.C.Wendl.) Pers., Larochea falcata (J.C.Wendl.) Pers. var. minor Haw., Rochea falcata (J.C.Wendl.) DC., Rochea falcata (J.C.Wendl.) DC. var. minor (Haw.) DC. = Crassula perfoliata L. var. minor (Haw.) G.D.Rowley

- Larochea perfoliata (L.) Haw., Larochea perfoliata (L.) Haw. var. alba Haw., Rochea falcata (J.C.Wendl.) DC. var. acuminata Eckl. & Zeyh., Rochea perfoliata (L.) DC. (in part), Rochea perfoliata (L.) DC. var. alba (Haw.) Sweet = Crassula perfoliata L. var. perfoliata

Особено случаят с имената на н.5 от списъка, забележете, е пълен майтап >>> представяте ли си как десетки хора с години друго не са правили, освен да връткат имена :lol: :lol: , а всъщност става въпрос за мърсолкото от снимката(чрез линка).

Повярвай, Мише, че ти давам здрав и практичен съвет - отглеждай растението като седум и няма да сгрешиш. В момента, в който кореновият апарат е настанен комфортно и му се поддържа добра влажност, то само в слънцето е цаката. И стръкчетата, които са цъфтяли, да се режат на 2-3 см. И зимата да стои на много светло и на над 3-4°С.

Ако кажеш да си разменим някой резник, с ентусиазъм прегръщам идеята! :nazdrave: Аз имам една голяма хубавелка, която не е пък толкова лесна за намиране и от която и така трябва да резна още едно парче, защото "вече оформям". И е със зимен растеж, тъкмо перфектно, че ще пътувам Октомври :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”