Краставици

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

Краставиците ми почват да се маносват,
Изображение
до сега не съм ги пръскал,бера постоянно и раздавам/подарявам.
Но това време ни разказа играта,с какво Био да ги пръскам и колко е карантината.
Deleted User 4608

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 4608 »

Vlax, опитай на 1 л вода, 150-200 мл прясно мляко и 2 капти йод. Това е максималната концентрация. Не съм пръскала с 15-20% разтвор, пръсках с 12% и мисля, че е по-добре, отколкото прилагания досега 5%.
Натопих най-после един колтук в чаша вода за вкореняване. Две ставички са под вода. От тях са тръгнали цветни бутони, но реших да не ги пипам. Резнах само листата, като оставих едни малки на връхчето.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

alys написа: Юли 10, '18, 23:14 Vlax, опитай на 1 л вода, 150-200 мл прясно мляко и 2 капти йод. Това е максималната концентрация. Не съм пръскала с 15-20% разтвор, пръсках с 12% и мисля, че е по-добре, отколкото прилагания досега 5%.
Натопих най-после един колтук в чаша вода за вкореняване. Две ставички са под вода. От тях са тръгнали цветни бутони, но реших да не ги пипам. Резнах само листата, като оставих едни малки на връхчето.
alys тези проценти на йодната тинктура ли са?
Това става ли за доматите,не забелязвам мана,но НЕ бера още и може да ги пръсна,че другата седмица пак валежи :eeeh:
Deleted User 4608

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 4608 »

За млякото са процентите. Йодът е 2 капки на литър вода. Млякото (избери си) от 120 до 200 мл на литър вода за краставиците, 50 мл мляко за доматите.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

alys написа: Юли 11, '18, 08:50 За млякото са процентите. Йодът е 2 капки на литър вода. Млякото (избери си) от 120 до 200 мл на литър вода за краставиците, 50 мл мляко за доматите.
Извинявай,но мляко не съм купувал и мисля ,че е макс 3% ако се не лъжа.Нещо не мога да розбера :hmmm: Обясни ми ако може като на новобранец :D
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Краставици

Мнение от tsvetina »

Vlax, от Мишето знам, че на краставиците трябва да се режат листата - откъсваш краставица и режеш листото под нея /така е и с тиквичките/. По този начин ги предпазваш по-дълго от мани. Бих орязала долните листа, където вече няма краставици и тогава бих напръскала.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Краставици

Мнение от MotacillaAlba »

За пръскането аз си купувам мляко с 0.1% масленост. Алис, понеже използва домашно мляко, не му е мерила процента масленост, но със сигурност е по-висок - но няма проблем от това.
Под 5% или 20% се има предвид съотношение на мляко към вода, независимо от маслеността на млякото.
5% за домати, т.е. 50 мл. мляко на 1 литър вода.
20% макс за краставици, т.е. 200 мл. мляко на 1 литър вода. Пробата с 200 мл. съм я правила с обезмаслено от 0.1%. Като за лечебна доза сложих 3 капки йод. Не се повредиха от това. Принципно, когато има сериозен проблем, човек е в правото си да рискува повече, отколкото когато растенията са в добро здраве и се пръска само профилактично. ;)
Deleted User 4608

Re: Краставици

Мнение от Deleted User 4608 »

Стърчиопашке, благодаря!
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1675
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 272 пъти

Re: Краставици

Мнение от penkeler »

То и на йода не е много критична дозата. Имам съседи които някои пръскания ги правят само с йод и вода, като слагат по 1 с.л. на 10 литра. Аз го добавям когато пръскам с мляко или айрян, но съм слагал максимум до 1 ч.л. на 5 литра и не съм забелязал някакви поражения от това.
Аватар
vlax
Виенско кафе
Мнения: 348
Регистриран на: Юни 22, '14, 04:49
Дал благодарност: 17 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Краставици

Мнение от vlax »

tsvetina написа: Юли 11, '18, 10:08 Vlax, от Мишето знам, че на краставиците трябва да се режат листата - откъсваш краставица и режеш листото под нея /така е и с тиквичките/. По този начин ги предпазваш по-дълго от мани. Бих орязала долните листа, където вече няма краставици и тогава бих напръскала.
Така мисля да направя,но вчера след работа имах време само за асмите и овощната градина да напръскам.
Днес ще напръскам.Мога да напръскам с Куадрис или Алиет флаш,но тази година съм се запънал и ще ги пръсна с мляко и йод ,може да съм закъснял,да става каквото ще.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”