Диви орхидеи в България.

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Skio »

Показвам ви най-ранната европейска дива орхидея, защото е голяма красавица. Допускам, че би трябвало да се среща в България, защото забелязвам, че ги има почти всички същите, както тук в Италия.

Ophrys sphegodes(Mill.1768)

Изображение
................
Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Skio »

Да, потвърдено е, че тази орхидея се среща в България:

http://www.orchidspecies.com/ophshegodes.htm

...НО изведнъж се зачитам и установявам, че това е подвидът Ophris sphegodes subsp.atrata(Rchb.f) Mayer 1952, за който няма сведения да е била забелязвана в България :o
http://www.orchidspecies.com/orphotdir/ophincubacea.jpg

Изображение

Хора, оглеждайте се като скитате из планини и хълмове, цъфти точно сега и ако някой я мерне, ще я сигнализираме на целия свят :lol:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от НАМ »

Купихме един запустял двор до вилата ни и днес насред тревите в него видях Himantoglossum caprinum. Чудя се какво да я правя. Този двор ще започне да се коси и защитената орхидея като нищо може да бъде покосена. Ще приветствам всякакви идеи за запазването и.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от nadin »

ако се коси трудно ще я опазиш защото вегетационния период продължава от ранна пролет до края на лятото, а и дивите орхидеи като цяло не понасят торене, пръскане и други подобни мероприятия. По-добре ако може да оформиш някакъв кът на подходящо място в двора което да е все едно кътче от дивата природа и да я преместиш там края на есента като копаеш на широко и на дълбоко, за да я извадиш :). Ако имаш нещо като жив плет или група от няколко ниски храста може да я засадиш в основата като гледаш да е на същото изложение (слънчево) и там да не се коси, а само с ръка да се скубе тревата когато нарастне много и почне да и пречи. Корените на храстите няма да позволят преовлажняване , защото тази орхидея не е много по влажните ливади, а от друга страна неокосения ръб няма да се набива много на очи. Аз така правя с мойте диви цветя из ливадата. Също следи когато узреят семената ги разпръсни там където ти се струва подходящо да си я отглеждаш. Ако има подходящи условия след няколко години ще имаш повече от една орхидея. Ако ги оставиш да узреят и сами да се разнасят от вятъра много често попадат на неподходящи условия за растеж. Щом вече има една налична значи най-вероятно в ливадата има необходимите за поникването гъбички, но ако почнеш много да ториш косиш и поливаш може тези гъбички да се затрият и да не поникнат семената. За това ти препоръчвам да си отделиш кът където да поддържаш същия режим като дивата ливада.
НАМ
Кана кафе
Мнения: 546
Регистриран на: Юни 20, '18, 11:41
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 107 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от НАМ »

Благодаря за съвета, Надин, ще го последвам, идеята ти е чудесна. На поляните пред къщата вече бях мярнала пет от тези красавици, но при последната ми разходка намерих само три. Наоколо пасат крави и може да са ги стъпкали, затова тази трябва на всяка цена да се запази, а ако може, и размножи.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Клеър »

Една много сладка дива орхидея , много ми хареса и за това реших да я споделя . Като малко човече са отделните цветчета . Имат главичка , ръчички и краченца :lol: :lol: :lol:
Изображение

Изображение

Тук в далечината се вижда как почти до всяко дърво се е настанила по една красотичка
Изображение

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 556 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Lalel4e »

Аууу, това е т. нар. Маймунски салеп - Orchis simia :o
Каква красота! В кой район е находището?
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2847
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1068 пъти
Получил благодарност: 1179 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Клеър »

Lalel4e написа: Май 3, '22, 14:40 Аууу, това е т. нар. Маймунски салеп - Orchis simia :o
Каква красота! В кой район е находището?
Точно не мога да отговоря , понеже брат ми ходи на поход и снимките са негови , но някъде след резерват Сребърна и село Краново , но не съм напълно сигурна , пак трябва да го попитам , тъй като видях много красоти и не запомних всичко . Просто се наслаждавах на красотата и съжалявам , че и аз не мога да ходя по такива места , за това и на снимки съм благодарна .
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 556 пъти

Re: Диви орхидеи в България.

Мнение от Lalel4e »

Благодаря, Клеър, няма нужда да питаш повече, исках само горе-долу да разбера. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”