Пъпеши, Дини

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1674
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от penkeler »

Не сея и не съм специалист по дините, защото искат проветриво място, а при мен не е подходящо, но като хлапе си спомням, че баба ми ги берше когато дръжката започне леко да засъхва.
Аватар
gora
Кафе с мляко
Мнения: 273
Регистриран на: Яну 26, '17, 11:40
Получил благодарност: 1 път

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от gora »

peterstamov написа: Юни 30, '18, 20:29 Кога да опитам да откъсна за проба дали са узрели? На око са по около 8 кила?
Някъде по форумите четох преди много време, но....... някаква тема как се познават......беше някоя жена спец по дините дето като балон с рисунка се надува и т.н. ама аде.....?????

Разсадени са на 3-ти Май.

Celine F1
Изображение
когато изсъхнат власинките по дръжката - най-сигурен признак :stiskam:
"Бъдещето не е това, което беше"
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от prijatel62 »

А как предлагате да познаем добре узрелите дини на пазара, които обикновено са без дръжки, дами и господа?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1674
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 50 пъти
Получил благодарност: 270 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от penkeler »

prijatel62 написа: Юли 6, '18, 12:54 А как предлагате да познаем добре узрелите дини на пазара, които обикновено са без дръжки, дами и господа?
Напомняш ми за един мнооого стар случай, назад в социализма, когато разтоварваха по един камион дини пред плодзеленчука, на тротоара. Имаше няколко човека които си избираха и един отстрани се обади. "Абе това, дините са също като жените! Всеки избира, избира и накрая нищо не остава. И всеки избрал най хубавата." ;)
Deleted User 4608

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Deleted User 4608 »

Пенкелер, хубава приказка :)!
За пъпешите има ли правило за разпознаване? Досега успях да отгледам Видински коравци (преди две години и миналата) като първият се разпукна, следващите откъснах като гледах оцветяването. Тази година опитвам и с десертен N5, но дали ще вържат... С узбекския пъпеш засега не мога да се похваля, явно му е студено нощно време при нас. От три вида той най-тегаво кара, по-точно почти не се развива.
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от prijatel62 »

Да разбирам, че сигурните изказвания за качеството на дините изчезват с изчезването на дръжките... :D
Преди много години колежка на мама от Средна Азия донесе пъпеш - с много светла кора, дълъг и много вкусен. Взехме семена и ги засадихме следващото лято на бостана. Получиха се огромни пъпеши - с дължина 70-80см., но вкусът вече беше друг - малко се отличаваше от вкуса на тиквичка за пържене. Тогава си помислих, че тук ще ми е трудно да им предоставя същите условия и най-вече температурната сума за сезона. :snif:
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

prijatel62 написа: Юли 6, '18, 12:54 А как предлагате да познаем добре узрелите дини на пазара, които обикновено са без дръжки, дами и господа?
След 01.07 все ще са узрели предполагам?
Прочете ли писанията при мамите - линка по назад дето съм дал?
Е тези дни перфектна, почти презряла, ивиците зелени и без бяло петно! Нещо напоследък новите сортове шарките не е както преди!
May the Force be with You!
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от peterstamov »

Таз година има и по 10-на килограма! Ама много вали - ще се развалят!
Изображение
May the Force be with You!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Мария Николова »

Най-сигурният начин да се познае откъсната диня дали е узряла, презряла, или зелена, е като се постави в съд с вода. Зелената отива на дъното. Изкуфялата плува отгоре, а добре узрялата диня едва показва кора над водата, примерно колкото капачка на буркан. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от kim »

Мария, да не предлагаш като отиваме да купуваме диня да си носим и кофа с вода? :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”