Чушки и домати и други зарзавати

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Задължително сееш на рядко, особено летните репички, иначе нищо няма да изкараш дори и с най-скъпите сортове, поливаш редовно, влагата трябва да е равномерна без да подгизват или да се засушават, за да не получиш това вкорковяване, което "цепи" репичките, летните репички се сеят почти повърхностно, идеалния вариант е да подготвиш рохка почва, поливаш я обилно, сееш много нарядко семената, отгоре покриваш с 1-2 см торф, държиш равномерна влага, така репичките растат почти в торфа , стават с тъничка опашчица, крехки са и не напукват .
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Мише,даваш ми надежда.Благодаря :tzvetentze: Ще се сее пак.. :stiskam: Имам семена за цялото село. :lol:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Нали съм от корпуса за бързо реагиране,скокнах в градинката и почистих местото от предишните репички,заравних хубаво,начертах си редове през 15см. и насях ,или по-точно,наредих семенцата през 5см.Нямаше нужда от поливка,защото земята е доста влажна.Отгоре покрих с 2см. субстрат,от оня немския на Грамофлор и сложих една мрежа против град на около 10см. височина от лехата,за да не ми ровят котките..И сега ако не станат,ще си правя салата от листата и те така...
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1690
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 297 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от penkeler »

Аз репички сея предимно пролет, но за да не стават нагъсто ползвам ей тая простотия.
Изображение
В рохкава почва, без едри бучки, притискам кората с леко размърдване и долните върхове се забиват в почвата. Пущам във всяка килийка по 1 семенце (понякога се изтърват и по две), след това леко попотупвам с ръка картона за да изпадат през дъпките всички семена и го отстранявам. Семената остават във вдлъбнатините и като запълня вадата само прокарвам ръка отгоре за да се заровят.
Deleted User 4608

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Deleted User 4608 »

Ивко, чела съм, че репичката е растение на късия ден, но опитай. Догодина, живот и здраве, сей в оранжерия през февруари, примерно.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Алис,аз миналата година от едно пакетче Сакса съм брал почти цяло лято,а тия където съм ги взел сега пише,че са за целогодишно отглеждане..В най големите жеги сигурно няма да станат,но сега в това студено и влажно време мисля,че им е екстра..Ще ги пробвам през целия сезон,знаеш ли колко семена има в 100 гр кутия,до сега четири пъти сея и кутията почти не е мръднала.. :lol:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Има летни хибриди, стига да се сеят нарядко и да се поливат редовно стават прекрасни , но едно засушаване ги опропастява, ако опашчицата на репичката е съвсем тъничка и неразвласена, тогава влагата е достатъчна, ако почне да се развласява или в основата се удебели, значи репичките са жадни
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Румена »

Миша написа: Юни 29, '18, 06:57 Има летни хибриди, стига да се сеят нарядко и да се поливат редовно стават прекрасни , но едно засушаване ги опропастява, ако опашчицата на репичката е съвсем тъничка и неразвласена, тогава влагата е достатъчна, ако почне да се развласява или в основата се удебели, значи репичките са жадни
Колко интересно, не знаех, благодаря.
А лютивината има ли също връзка с влагата?
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от Миша »

Зависи и от сорта, но основно от наличието на калий в почвата и от влажността, ако влагата е по-малко или има недостиг на калий репичките лютят
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4820
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 543 пъти

Re: Чушки и домати и други зарзавати

Мнение от ivko69 »

Благодаря ти ,Мише :tzeluvka: Градинката ми е през улицата и няма да ми е трудно да поддържам равномерна влага...
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”