Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юни 20, '18, 23:01 Подсрекатели такива :dovolen:
:angelche:
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Румена »

Аз ги изплаквам с вода (от чешмата, доста твърда) и прецеждам всеки ден, не съм пробвала да преседи 48 часа засега, пък и желаещите са твърде много, та бързичко го изпиваме:)
Да, една част от зърната може да изплуват леко, но не съм забелязала да има проблем с тях.
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от polyabs »

от wenche » ср юни 20, 2018 11:01 pm
Хайде, направих сефтето на кефира :ieeee: Стана много гъст, като хубаво "твърдо" кисело мляко. Беше ми жал да го разбутам, за да го прецедя. Той и не можа да мине през цедката, де, та действах с гивгира. Сигурно са преминали малки парченца гъба. За вкуса утре. Подсрекатели такива :dovolen:
При мен прецеждането трае 5 мин, раздрусвам буркана преди да го прецедя и изсипвам в цедката половината, бъркам с пластмасова лъжица докато останат само зърната, после изсипвам останалото и пак бъркам до пълно прецеждане и изплаквам зърната. Пробвах и без изплакване, но после млякото започва да се точи ... и не ми хареса.И не съм чела някой да го яде с гъбите .... :hmmm: Купи си с по голям диаметър пластмасова цедка, нещо като сито за брашно но от пластмаса .... моята цедка събира половин литър на веднъж, взех си и буркан с винт пластмасов със същото гърло и направо слагам ситото върху него. В магазините за домашни потреби направо си нагласих един комплект за кефир и готово.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Поли, докато разбъркваш, не се ли нарушава целостта на кефирените зърна?
Като те чета, добра е идеята за специално кефирено оборудване с едра цедка и буркан!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от polyabs »

Дива, аз просто го поразбутвам стържа по дъното като шпатула за да не се задръства цедката. Мисля че не се нарушават, растат си и се размножават. Аз си купих 2 буркана, в единия забърквам зърната, а другия с прецедения кефир отлежава за 1 ден в хладилника, поне така се препоръчва прецедения кефир да престои 1 ден да се размножат бактериите
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Мерси, Поли! И аз ще се оборудвам подходящо, когато му дойде времето. Два буркана и едра, пластмасова цедка - това е.
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа: Юни 23, '18, 22:41 Мерси, Поли! И аз ще се оборудвам подходящо, когато му дойде времето. Два буркана и едра, пластмасова цедка - това е.
Имай готовност другата седмица.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

gospodinov написа: Юни 23, '18, 22:53
Di_Va написа: Юни 23, '18, 22:41 Мерси, Поли! И аз ще се оборудвам подходящо, когато му дойде времето. Два буркана и едра, пластмасова цедка - това е.
Имай готовност другата седмица.
Супер, само моля те, пиши ден-два по-рано, че отново не съм си у дома и трябва да преценя какъв адрес да дам.
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Румена »

Di_Va написа: Юни 23, '18, 22:06 Поли, докато разбъркваш, не се ли нарушава целостта на кефирените зърна?
И при мен няма проблем, не се повреждат при разбъркване :dovolen:
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
wenche

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от wenche »

Признавам си, че бях много скептична, когато заложих за първи път, абе направо си бях сигурна, че няма да ми хареса. Обаче изненада, наистина след доузряването в хладилника вкусът и консистенцията са много приятни. Предпочитам го на солен айрян или таратор, тъй че като го разредя с вода го прецеждам още веднаж през цедка , та ако има дребни парченца гъба, да останат в нея. Май идва ред на кефирения хляб. Господиноооов :svekurva:
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”