Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юни 19, '18, 23:48 Така, кефирените ми гъбки са при мен.
Благодаря на polyabs от сърце. :tzvetentze: Изкъпани с водичка (от чешмата) и вече залети с мляко (от магазина), но утре ще имам и домашно.
Изчетох темата, рових и из нета и имам въпроси:
Първият е - Гъбата на дъното ли пада или изплува отгоре? В едно видео една мацка казваше, че като се сипе млякото, отгоре изплуват "старите" зърна, тези, които вече са си свършили работата, т.е. са се изтощили и тя ги изгреба с цедчица и ги изхвърли. Какво са вашите наблюдения по въпроса?
Венче, това с водата от чешмата, не е много добра идея.......хлора, като нищо може да ги убие....или най-малкото да промени микрофлората им.
А това за изхвърлянето на дрождите, като го прочетох .... :shock:
Това са живи бактерии и дрожди....какво значи да се изхабят....това да не са батерии.
Факт е, че дрождите постоянно се размножават, имам от моите големи колкото малък орех(явен признак, че дрождите растат), за какво изхабяване става въпрос?
wenche

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от wenche »

Ми знам ли, всякакви дивотии пускат в мрежата. Мъча се да отсявам фалшивите новини. :snif:
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

wenche написа: Юни 20, '18, 11:40 Ми знам ли, всякакви дивотии пускат в мрежата. Мъча се да отсявам фалшивите новини. :snif:
Правя си кефир вече половин година и не съм правил нищо подобно, дрожди не съм хвърлял а ги раздавам на желаещи.
Това, което забелязвам, е че след кратък период на адаптация, дрождите се размножават главоломно и за две седмици се удвояват, като стават все тлъсти.
Според мен е кощунство да се изхвърлят, трябва да се раздават за да могат все повече хора да си правят.
Единственото, което правя е това, което съм описал в темата - заливане с мляко, 48 часа престой, прецеждане и отново същото. Не ги мия, ползвам само домашно мляко( в купеното има натамицин - антибиотик, консервант).
Сега лятото кефира става за 24 часа, и ако ме домързи поставям буркана с дрождите и млякото в хладилника и го прецеждам след 1 ден.
wenche

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от wenche »

Зная за антибиотика, ама временно трябваше да ги настаня някъде. Довечера отиват в домашното мляко.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Има едно пр.мляко на Пършевица в стъклена бутилка и доста кратък срок, цената беше 2-3 лв/литър и там ли има добавки някакви, дето никак не ги обявяват в съдържанието?
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Di_Va написа: Юни 20, '18, 16:27 Има едно пр.мляко на Пършевица в стъклена бутилка и доста кратък срок, цената беше 2-3 лв/литър и там ли има добавки някакви, дето никак не ги обявяват в съдържанието?
Нямам информация за конкретната марка, но е факт че се продават колосални количества Натамицин а е забранен в целия ЕС.
Интересно как се внася и продава........
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4885
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 338 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Миии... явно заинтересованите намират начин, за съжаление на всички останали т.е. на всички нас. Мерси, Господинов!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от shoshy »

И моят кефир, благодарение на Поли :liubov: :tzvetentze: , вече е готов. Много е вкусен. В тези горешини на айрян е супер :dovolen: :daaa: .
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5264
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 88 пъти
Получил благодарност: 98 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Daniela Pargu »

Аз ползвам и купешко и домашно мляко!Все ми е хубав! :angelche:
Не го слагам в хладилника.По-ми е вкусен след 48ч!
Когато слагам домашно мляко вече махам каймака- не им харесва на дрождичките-някак стават по-дребни
от него :hmmm:
Нищо не хвърлям ! :daaa:
wenche

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от wenche »

Хайде, направих сефтето на кефира :ieeee: Стана много гъст, като хубаво "твърдо" кисело мляко. Беше ми жал да го разбутам, за да го прецедя. Той и не можа да мине през цедката, де, та действах с гивгира. Сигурно са преминали малки парченца гъба. За вкуса утре. Подсрекатели такива :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”