Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

За здрав дух в здраво тяло - здравословно хранене и въпроси, диети, съвети за красота.
Публикувай отговор
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Супер е това Дар.
Трябва да се пречиства организма от време на време.
Показателно е как са живели нашите деди, яли са простички неща, по-малко, от немотия най-вероятно.
Сега всичко е изобилно, чак извратено, и хората живеят за да ядат, а не обратното.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от dar »

Някой пробва ли се да направи меко сирене от кефир по рецептата, която Господинов предложи? Искам да го направя, но си представям че ще ми трябва кефир доста повече от един буркан. Дали ще мога да го събирам в хладилник кефира преди да го изцедя или ще трябва повече от гъбата и в теджера направо да правя кефира, как мислите?
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Аз не съм я пробвал, но мисля, че няма проблем да събираш кефира и тогава да го направиш.
Още повече, че в кефира протича допълнителна ферментация т.е. става по-полезен.
Интересното е, че в домашно мляко дрождите се размножават много бързо а във водния разтвор не, даже имам чувството, че не се размножават.
Така, че за около месец би трябвало да ти се утроят дрождите и да можеш да правиш доста кефир.
На мен ми се върти друга идея, да се направи кисело мляко, като за закваска се ползва млечен кефир.......какво ли ще се получи?
Намислил съм да го пробвам ама все не му е дошъл реда.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от dar »

Даваш ми идея Господинов! Сега като взема мляко да квася ще отделя и ще пробвам с кефир. Благодаря ти за полезните рецепти и съвети.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Аз пък реших да пробвам да направя кефир ползвайки този от Лидъл...
Заложих го днес сутринта, утре ще го сложа в хладилника и след още 24 часа трабва да се види резултата, нали така?
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Di_Va, очакваме да споделиш какво се е получило с експеримента.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4884
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 334 пъти
Получил благодарност: 278 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Di_Va »

Не мога да се коригирам, но сега, след като препрочетох темата от начало, разбрах, че съм си направила кефир със закваска а не с дрожди. Нищо де, преди малко прецедих и сложих в хладилника, а гъстата закваска залях с прясно мляко и също в хладилника. Чудя се какво всъщност съм си направила, айрян?
А, Господинов, ето какво направих :)
gospodinov

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от gospodinov »

Ами нямам опит с този тип кефир и не знам дали може да се направи така.
Принципно продават закваски за кефир, но това, което се получава е далеч от този с кефирени дрожди.
Румена
Виенско кафе
Мнения: 312
Регистриран на: Авг 20, '14, 22:17
Местоположение: София

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от Румена »

И аз мога да подаря на някой желаещ:)
Внимавай какво си пожелаваш, защото може и да го получиш...
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Да си приготвим здравословен кефир в къщи.

Мнение от polyabs »

Di-va, Ако искаш мога да ти пратя кефирени дрожди, Натали не ми е писала, а моите доста нараснаха в момента.
И с кефирените зърна пак става като гъст айрян, аз го оставям за 24 часа навън и прецеждам, не ми става газиран и по скоро си прилича на кисело мляко, ние го правим на таратор, но се чудя дали чесъна не убива добрите бактерии в кефира :hmmm:
Дар много е хубаво че имаш воля да постиш, де да можех и аз .... дават и много хубави диета с кефир, и хляб с кефир .... но съм си месоядно :)
Публикувай отговор

Обратно към “Здраве и красота”