Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

Чудесно.
Би ли дала указание за употреба?
Бих пробвала баня с етерични масла за всеки вредител в градината ми.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

Миша написа: Юни 13, '18, 14:16 Чаеното дърво е много по-силно като инсектицид от нийма...
Имам чаено дърво. В началото на сезона по него имаше щитовидни въшки. Не се задържаха дълго, но може и аз да съм помогнал, защото веднага подкарах с актара.
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

Alien написа: Юни 13, '18, 20:05
Миша написа: Юни 13, '18, 14:16 Чаеното дърво е много по-силно като инсектицид от нийма...
Имам чаено дърво. В началото на сезона по него имаше щитовидни въшки. Не се задържаха дълго, но може и аз да съм помогнал, защото веднага подкарах с актара.
Много интересно! При какви условия отглеждате Melaleuca alternifolia? Това, че маслото се използва в растителната защита не означава, че някое насекомо не обича да си хапва от дървото ;)
Евкалипт и мащерка също се използват.
Всеки вредител си има масло и точна мярка, с която да го спреш.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Di_Va »

Мише, ами ако забъркаме чаено, лимоново и портокалово масло, дали няма да се получи 3 в 1 и с един удар да преборим всички неприятели? Ще помогнеш ли с концентрации? Аз съм пръскала с масло от нийм, без особен, да не кажа без никакъв успех, но не пречи да пробвам маслен коктейл :)!
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

За нийма е важно да е добре разтворен, маслото е по-гъсто при по-студено време е направо в твърдо състояние, водата трябва да е топла, и дозировката да е точна. На мен много ми помага в градината.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Di_Va »

Така го правех, с топла вода и предварително смесване с верото/прилепител/разтворител, ама не успях да се преборя с нищо.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

dany написа: Юни 13, '18, 20:31Много интересно! При какви условия отглеждате Melaleuca alternifolia?
Хич даже не ми беше интересно. Цяла есен се борих с въшки по туите ми. После имах щитоноски по дафинов лист, от които се отървах с много химия. И като видях от тези гадини и по чаеното дърво, месец след като изкарах саксията на терасата, направо издивях. Щитоноските, за да образуват видима с просто око люспа, им трябва време. Та изглежда са си похапвали от чаеното дърво, поне една-две седмици. Не съм адепт на химическата война, ама това вече не се трае - както туята, така и чаеното дърво, би трябвало да са от неядливи до отровни. Явно не за всички.
Условията за отглеждане са лоши, поради липса на място и време. Чаеното дърво е насадено в относително голяма и дълбока саксия, която обаче явно не му стига, защото ако не полея поне веднъж на три дни, почва да хвърля "игличките". Отделно, зимата нямам подходящо място за него и го държа в слабо осветена стая. Може и за това да е било отслабено. При подготовка на земята, трябваше да сложа тераует, че растението е като сюнгер - колкото и вода да му сипеш, след три дни почвата е суха. Сега поне веднъж годишно го изпускам и губя цялата зелена листна маса. Хубаво, че се възстановява. Лошото е, че короната е в безобразно състояние. Но все някога ще стигна и до него, ако не го подаря, преди това, на някой, който ще може да се грижи подобаващо.

П.С. Може и на "ти".
Аватар
dany
Кана кафе
Мнения: 602
Регистриран на: Фев 2, '14, 20:34
Местоположение: Варна

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dany »

Хаха, ами интересно, нали на чужд гръб :) Шега, разбира се.
Информация за това коя гад, кое масло мрази намирам предимно на английски. Днес в една научна статия баха споменали изследване на българи от края на 80-те свързано с етеричните масла и борбата с въшки и някакъв вид оса вредител.
Съжалявам, за опита с нийма, Di_Va!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Alien , дозата прави отровата, още древните са го разбрали

Някъде от около 5 години постепенно преминахме на био препарати, като основно ги купувам, не бъркам илачи но тъмна доба, не че не съм убедена в ефикасността им, но просто нямам време и възможност да забъркам такова количество, което ми трябва, единствено маслата ги купувам от аптеките, защото препаратите на тяхна основа са 5 до 10 пъти по-скъпи. Това, което се получи при мен- растенията са по-здрави и се налага по-малко пръскане, вярно, не пръскам при поява на един-два скакалеца и някоя и друга въшка, изчаквам горе-долу до достигане на ПИВ и тогава пръскам, основно редувам Валмек за въшки и трипси(това е много по-евтиния испански вариант на Вертимека, или нашия стар лиросект, дето не пожелаха да подновят разрешителното му продажниците :evil: ), Афърм за гъсеници и молци, и маслата , освен чаено, лимоново, портокал и евкалипт, ползвам и конопено , нали знаете старата приказка, конопът ще спаси света, конопът е един от най-добрите фунгициди , използвал се е за обеззаразяване на силно заразени с патогени почви, преди да решат, че всички искаме да се напушим, щом имаме 2 стръка :evil: , но това е друга тема, от рода на световните конспирации на петролните и фармацевтични босове.Някъде бях пускала изследване за ефикасността на биоинсектицидите, почти се припокриват с химиите, понякога дори надвишават тяхната ефективност ,без да отлсабват растението, в резултат растенията са по-силни и по-малко боледуват, а и по-малко се пръска заради тази причина . Готови био препарати с чаено дърво например е Тиморекс, регистриран е срещу брашнеста мана, със странично действие като инсектицид, Пиретрум- екстракт от Chrysanthemum cinerariefolium + сусамово масло + не помня какви сапуни, настойки от пиретрума са ползвани още началото на нашата ера, доста от микробиалните торове съдържат различни щамове на Bacillus subtilis, или иначе казано сененбацил, който нашите баби са извличали чрез варене на сеното и са предпазвали с него доматите например от картофена мана, в момента това е най-новата мода в био земеделието, или иначе казано, бабините хилядолетни методи, но под ново модерно име . За прилепител ползвам Уетцит, така мирише на цитрус, невероятно свежо :potekoha: , идеално омокря растенията, той е с портокал и не помня какво .За Валмека си ползвам Еталфикс, все пак така трябва според производителя, за да се повиши ефикасността му, също много добър прилепител, нямам идея какъв омокрящ агент съдържа обаче, дозата е 2 мл на 10 л
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1912
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 470 пъти
Получил благодарност: 779 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Alien »

Звучи добре. Освен масло от лавандула+карамфил и от нийм, друго не съм ползвал.
П.С. Какво е ПИВ?
------------------
Edit: Намерих го - Праг на Икономическа Вредност. Звучи твърде професионално за балконски любител-цветар (като мен).
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”