Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Вече си имам Фюри 10 ЕК-20 мл...Дотук добре,но в аптеката са го дали на жената за 30 литра вода,а като погледнах таблицата на опаковката,за трипси е оказано 0,015 % доза...По моите сметки това са 1,5мл на 10 литра вода,или тия 20 мл са за 130 литра вода...Та въпроса ми е,да си спазя ли нормата на производителя,или да сложа толкова,колкото са казали в аптеката? И да напръскам цялото место,нали? Домати,пипер,краставици,билки,подправки,пътеки....Ама това ще го свърша утре,защото почна да вали,да му е...мамката...
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от vanina_g »

alexg, браво! :potekoha:
Направо ти завидях, аз имам три завръза на един корен, и то от ранните :oops: , ама сигурно е много рано при мен още, навън в градината ...
Това е в оранжерия, нали?
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Краси Лазаров написа: Юни 7, '18, 16:30
MotacillaAlba написа: Юни 7, '18, 16:11
alys написа: Юни 7, '18, 11:57 MotacillaAlba, само да вметна, че в следващия си живот искам да съм домат под грижите на Алекс. Той отоплява, подхранва и т.н., не ги метка само в оранжерията и сами да се оправят! :)
Може би и аз ще отоплявам догодина - напр. ако посадя в средата на март - до 5-10 април съобразно времето. Иначе няма смисъл. Това, че доматите могат да преживеят при ниски температури, не значи че се развиват през това време. За какво да ги садя рано, ако след това изгубя 2-3 седмици?! Това са изводите ми от тази година - целта е не да оцелеят, а да могат и да растат.

А иначе виж как се уреди набързо! Човекът каза - ша тъ земе!!! :lol:
Тази година сме късметлии,защото пролетта беше почти като лято. Ако и догодина се повтори същото време се заслужава рано засят разсад. :stiskam:
Април и май бяха по-топли, но март беше по-студен от 2017. Имаше много ниски, не само нощни, но и дневни температури, и дни без светлина и слънце, в които температурите в оранжерията почти се изравняваха с външните (при мен). Затова за март трябва да се предвижда и отопление и да се използва когато се налага, ако се сади толкова рано.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Лабрадорите, Бонония и Тигерела насадих на 29 март. Оказа се съвсем навреме за тази пролет.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Виждам тук-там по снимките, че някои са си направили конструкция например от винкели, тръби от единия край на лехата до другия и от конструкцията е спуснат сезал към доматите, предполагам е омотан самия стрък. Хубаво, избягват се колците, ама не се ли мандахерцат много при вятър?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

ivko69 написа: Юни 7, '18, 17:46 Вече си имам Фюри 10 ЕК-20 мл...Дотук добре,но в аптеката са го дали на жената за 30 литра вода,а като погледнах таблицата на опаковката,за трипси е оказано 0,015 % доза...По моите сметки това са 1,5мл на 10 литра вода,или тия 20 мл са за 130 литра вода...Та въпроса ми е,да си спазя ли нормата на производителя,или да сложа толкова,колкото са казали в аптеката? И да напръскам цялото место,нали? Домати,пипер,краставици,билки,подправки,пътеки....Ама това ще го свърша утре,защото почна да вали,да му е...мамката...
Сложи толкова колкото пише на опаковката 1,5 мл. на 10 л. вода. В някои агроаптеки карат на ангро с капачки,лъжици и кибритени кутийки. :dovolen:
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

valerko написа: Юни 8, '18, 11:59 Виждам тук-там по снимките, че някои са си направили конструкция например от винкели, тръби от единия край на лехата до другия и от конструкцията е спуснат сезал към доматите, предполагам е омотан самия стрък. Хубаво, избягват се колците, ама не се ли мандахерцат много при вятър?
Много по-удобно е от коловете,защото е по-бързо,отнема по-малко време от връзването към кол и при силен вятър стъблото не се трие във връзките както при връзването за кол. Ако сезала е достатъчно опънат растението само леко се поклаща и това е добре за опрашването. Неудобството е в това,че ако се използва фреза по-трудно се маневрира около коловете,защото са на постоянно място и не се изваждат есента.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4823
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 41 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Краси Лазаров написа: Юни 8, '18, 13:24
Сложи толкова колкото пише на опаковката 1,5 мл. на 10 л. вода. В някои агроаптеки карат на ангро с капачки,лъжици и кибритени кутийки. :dovolen:
Така и направих Краси..Още снощи преди да се стъмни,защото дъжда ни се размина. Направих 10 литра вода и 1,5 гр Фюри и напръсках всичко,даже и около градинката,докъдето стигна струята на пръскачката..Тая сутрин към 8 часа слезнах да видя има ли резултат,доста рових под мулча,гледах с лупата,но не видях нищо което да мърда,ама нищо..А вчера гъмжеще от трипси,мухички,мравки,едни бели червейчета и всякакви познати и непознати гадове...Явно препарата си е свършил работата.Сигурно действа и на скакалците,защото след сутрешното им похапване бяха като пияни-живи,но като ги бутна не може да се изправят...Май това им беше последната закусчица :angelche: В сряда и неделя ще напръскам пак..Благодаря ти за съдействието... :daaa:
Титриф

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Титриф »

valerko написа: Юни 8, '18, 11:59 Виждам тук-там по снимките, че някои са си направили конструкция например от винкели, тръби от единия край на лехата до другия и от конструкцията е спуснат сезал към доматите, предполагам е омотан самия стрък. Хубаво, избягват се колците, ама не се ли мандахерцат много при вятър?
Така ги връзвам от 5-6 години.Лехите са широки около 80 см и между тях около 50 см пътека. Започнал съм да ги подпирам от долната страна(имам наклон) с керемиди. Имам такава леха от тридесетина години и не е мръднала. Дълги са 7,5 м., и от двете страни имам стабилна конструкция(асмалък). Между двата края опъвам осемжилен кабел от тоя дето вкарват нета . На всеки ред съм сложил две подпори от строително скеле. Сезалът е най-тънкия и 1кг. струва до 8 лв. а в него има 800 м. Есента прибирам само подпорите да не ги оберат за джелезо, и напролет да ми е лесно с елкултиватора. Няма по-голяма леснотия за подвързване. Минаваш от време на време, и само засукваш стъблото около сезала.
valerko
Kафенце
Мнения: 27
Регистриран на: Яну 22, '18, 12:35

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от valerko »

Даааа. Ще се прави конструкция за догодина явно. Аз съм фен на лесното.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”