МАРОКО - докосване до една мечта.

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от Мария Николова »

Среброто може да се претопява и да се изработват нови и нови неща, оправдано е сребърните сувенири да са по-евтини.
Предполагам, че високата цена на тези сувенири е заради скъпата дървесина. Тя не се възобновява. Някъде в пътеписа прочетох за вложен кедър като елементи в архитектурата. Вероятно и сувенирите са изработени от кедър.
Е, стигнахме до съгласие - мечтата си е мечта. И е по-добре някои мечти да си останат само мечти.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от scleri »

Част 8. Михас.

С куфари в ръце напускаме последния хотел в това пътуване. Довечера, ако е рекъл Господ, ще спим у дома.

Изображение

Ако забелязвате под името на хотела пише - Пуерто Банос, Марбея. Пуерто Банос е , как да го нарека, пристанището, и по-луксозната част на Марбея. Когато местата за яхти на пристанището в Марбея взели да недостигат построили наблизо ново пристанище. След това около него започнали да изникват още хотели, и се появило малко кварталче което нарекли Пуерто Банос. Новото пристанище, и голяма част от хотелите около него са проектирани и построени от Хосе Банус, за това името му останало в името на комплекса който днес е синоним на лукс и разкош.
Марбея, тази перла в короната на Коста дел Сол, е с доста по-богата история. На това място маврите построяват укрепено селище още през дванайсти век. В средата на петнайсти век крал Фернандо, е не точно той, а неговите войски, прогонили арабите. Започнала християнската ера. От тогава чак до средата на двайсти век Марбея си остава едно забутано селце с по-малко от хиляда жители. Съдбата обаче взела нещата в свои ръце. Строшила автомобила на двама немски благородници, баща и син, които пътували по тези места, и те се оказали в градчето. Синът - Алфонсо де Хоенлое толкова много харесал района че купил земя, и през 1954 год открил първия хотел в Марбея - " Марбея клуб хотел ". Днес този хотел все още съществува и се счита за перлата на "Златната миля " - крайбрежния, и най-скъп квартал в Марбея. След Алфонсо и други знатни фамилии купили земя и построили къщи и имения. Курорта се разраснал. Говори че се голяма заслуга за това има и испанската мафия която харесала мястото и препрала доста пари в него. Годините били такива че властта много, много не придиряла. В по-нови дни един от големите инвеститори в района станала руската мафия. Нали разбирате това са само слухове. Нямам никакви доказателства. Това го казвай ей така за всеки случай. Факт е обаче че много мафиотски босове обичали да отсядат в Марбея / Преди, не сега. Сега вече няма мафия и мафиотски босове. Това го казвам ей така за всеки случай /. Това направило курорта много тих, спокоен, и безопасен. В наши дни Марбея е може би най-популярния, и най-реномиран испански курорт по андалуското крайбрежие. Ние имаме два часа да го разгледаме. Слизаме от автобуса на главната търговска улица на курорта. Снимки от луксозните бутици няма да ви показвам за да можете да заспите спокойно тази вечер.

Изображение


Изображение


Убедили се че нямаме работа по магазините се насочваме към крайбрежната алея. Пътят до там на практика е разкошен парк.

Изображение


Толкова му стигнали парите на човека. Построил си половин къща.

Изображение


До него по-заможен индиец вдигнал цяла къща с ресторант на първия етаж.

Изображение


Тапас на испански означава мезе. Съблазнителна реклама обяснява че в това кръчме сервират осемдесет вида мезета всяко на цена по едно евро. Е и мезето е точно една хапка, а колко струва питието което ще изпиеш с това мезе е друга тема.

Изображение

Изображение


Най - накрая излизаме на брега.

Изображение


Изображение


Времето е хубаво, но водата още е студена и плажовете са пусти.

Изображение


Пием по кафе в приятно заведение точно до кралският яхт клуб.

Изображение


Става време да си тръгваме. Събираме се в малък , но много красив парк.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Всички сме точни, и автобуса ни тръгва навреме. След по-малко от час спираме в Михас.

Михас е малко андалуско селце разположено в полите на планината непосредствено над Фуенхирола, друго курортно градче част от Коста дел Сол. Селцето било едно от многото села в района жителите на което си изкарвали хляба работейки в близката фабрика. Местността е планинска, тоест доста начупена, а хората били бедни за това основното транспортно средство в района била каручка с мощност една магарешка сила. В един момент все по-често в района започнали да се появяват туристи от близкия курорт които търсели прохлада в планината, а и малко развлечение. Те започнали да наемат от местните хора магаренцата им за час, два, колкото да се поразходят. Много скоро местните усетили че от този бизнес изкарват повече отколкото във фабриката, и в резултат фабриката фалирала защото останала без работници. Хората от Михас се ориентирали към туристическият бизнес. Намесила се и съдбата. Две овчарчета упорито сънували един и същи сън. Сънували че Света Богородица е затворена в една скала над селото и иска да излезе от там. В началото хората им се присмивали, но после се намерили двама трима възрастни които решили че може пък да има нещо, и разбили част от скалата. Отворила се дупка и попаднали в малка пещера. На една от стените имало скално образование което удивително приличало на Божията майка. Новината се разчула. Хората събрали пари и построили на мястото малък параклис, а цялата тази случка вдигнала в пъти туристопотока от което доволни останали всички . Сега приблизително на всеки петнайсет минути поредния автобус изсипва поредната порция туристи дошли да видят това красиво селце, а и да запалят свещичка пред Божията майка.
След този увод спирам да приказвам. Насладете се на красотата на това място.

Тук слизаме от автобуса.

Изображение


Централния площад

Изображение


Таксиметровата стоянка. Половин часова разходка струва петнайсет евро.

Изображение


Изображение


За по-капризните има и по-луксозни " лимузини " .

Изображение


Ние поемаме пеша.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Това малко селце си има Арена за корида.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Долу в ниското е Фуенхирола.

Изображение


Магаренцата са навсякъде в Михас.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Площада от високо.

Изображение


Ето я и скалната църквичка направила това селце особено популярно.

Изображение


Изображение


Изображение


Изображение


Последен поглед към морският бряг.

Изображение


Изображение


На импровизираната автогара / малък паркинг за автобуси / казваме довиждане на Михас. Изпращат ни три интересни бутилкови дървета.

Изображение


Изображение


В шест сме на аерогарата в Малага. Излитаме точно по разписание в осем. Малко след полунощ кацаме благополучно на софийското летище. В три часа, малко преди ранобудните съседи да станат за работа, ние се прибираме у дома и слагаме точка на това интересно пътуване, но не и на мечтата наречена Мароко.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от Мария Николова »

Склери, ние четящите ти благодарим за положения голям труд да ни поднесеш такава пълна информация по толкова увлекателен начин!
Без да говорим за перфектните снимки!
Дано да го заслужаваме.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от scleri »

Благодаря за хубавите думи.

Някой може би се пита защо си правя този труд / аз не бих го нарекъл труд, но... /
Много обичам да пътувам. Обичам подготовката за пътуването, обичам спомените след това. Самото пътуване го мразя. Не помня кой точно е казал тези думи. Макар че звучат като виц този който е щъкал по света знае че съдържат и голяма доза истина.

И аз понеже обичам спомените се радвам да ги споделя с вас. Ще мине месец, ще мине година, много подробности ще се забравят. Написаното обаче остава. Имам един познат който преди две години ходи в Рим, и когато стане дума не пропуска да го спомене. Отваряме негови снимки и той започва да разказва - " Това е една църква, а това е една друга църква. " За да не изпадам в неговото положение бързам да споделя впечатленията си докато още са ясни и подробни. После когато се чудя какво беше това или онова просто си отварям форума.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от Di_Va »

Склери, и аз се нареждам с благодарност в групата на твоите верни читатели! :tzvetentze:
Приятно, занимателно, познавателно! Надявам се да осъществиш много още пътувания по света и в България, и отнова да ги споделяш с нас! :sflower:
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от scleri »

Освен велик пътешественик, и гениален фотограф аз съм и световно известен / на пет, шест човека, но от целия свят / кинооператор. Тъй като съществува едно нещо наречено авторски права не мога да ви кача клипчета снимани на най-интересните места от това пътуване. / Авторски права не за клипчето, а за музиката с която съм го озвучил. / Пробвах да кача във фейса. На изкуствения интелект на Зукърбърг му трябваха трийсет секунди за да ме хване и да заглуши звука. Аз обаче все пак намерих начин да споделя с вас малко видео. Dox.bg позволява качването на файлове до един гигабайт, и споделянето им. Уловката в случая е че не е казано с колко човека можеш да споделиш файла. Така че аз качих едно клипче от пещерата Сен Мигел. Със снимките не може да се предаде / поне аз не мога / духа на пещерата.
Линка ще е активен до 18 юни. Който иска може да си изтегли файла и да прекара няколко минути на това вълшебно място.
Не е като да си там, но все пак е по-добре от няколко снимки. Поне аз така мисля.
Стига приказки. Ето ви адреса - https://ndox.abv.bg/download?id=bd7b0b6935 / Като кликнете върху адреса видеото няма да тръгне автоматично. Трябва първо да го изтеглите на компютъра си, и след това да го отворите. Извинявайте за тъпото подсещане, ама аз като знам себе си...., а допускам че може да има и други като мен. /
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от Мария Николова »

Да се отчета.
Невероятно, но успях да отворя, изчаках изтеглянето, без да направя нещо, което машината да приеме като "отказвам".
Видях start в дясно и вдянах да кликна.
И до тук бяха успешните ми действия. :sblush: Изслушах музиката - приятна, ритмична! - но по никакъв начин :swhew: :swhew: :swhew: не успях да изкарам видеото... :glupav: :glupav: :glupav: Увеличих прозореца за видеото, но си остана пуст... :oops:
Склери, правил си го за колегите си, приятел. :eeeh: Ако искат видео - знаят как да си го пуснат, фасулска работа за тях! Като не искат, стига им само музиката, няма на сила щат-не щат да гледат пещарата, я.
Сега стои долу в лентата.
Ако случайно ми кажеш нещо на български, да опитам да го стартирам от началото пак.
Че в толкова много инглиш не се оправям! :hihihi:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3883
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 43 пъти
Получил благодарност: 268 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от scleri »

Според мен проблема не е в теб, а в телевизора. На плеъра ти му липсват някои кодеци. Щом звука върви значи успешно си изтеглила файла. Не знам дали имаш специално изтеглен плеър или използваш този на операционната система. Ако си още на ХР най-вероятно плеъра е остарял. Няма нужда да си сменяш операционната система заради една пещера. По-лесния вариант е да напишеш в Гугъл - GOM Player. Това е безплатен плеър с добри възможности. На него могат да се гледат и да се слушат много от използваните днес формати. Тъй като плеъра има безплатна версия изтеглянето и инсталирането му не изискват никакви хакерски умения. Всъщност ето ти страницата на GOM - http://www.gomlab.com/
Щракаш там където пише - Free Download. / долу в ляво на страницата. / Като се отвори страницата щракаш на големия бутон на който пише PC GOM Plaer Free Download. / в средата на страницата / Компютъра ти ще ти каже къде точно ще запише файла който ще изтегли. Ти ще щракнеш там където пише - Запиши. Компютъра ще изтегли и запише файла. Когато е готов ще щракнеш върху файла той ще се отвори и ще започне да се инсталира. Вероятно ще те попита дали приемаш общите условия. Има варианта да те попита дали искаш да ти инсталира и някои други програми на тази лаборатория. Също безплатни. Ако усетиш къде те пита това ще откажеш. Ако приемаш всичко може на компютъра ти да се инсталират още една, две програми които няма да ти трябват, но няма и да ти пречат. По-късно можеш да ги деинсталираш. Ако успееш да инсталираш успешно GOM Plaer - а ще можеш не само да гледаш пещерата, но и други клипчета от тубата. Ако решиш че не си струва слушай само музиката / върховен блус е / . В интерес на истината клипа не е нещо кой знае какво.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от Мария Николова »

Благодаря ти за отзивчивостта, Склери!
Да ти кажа, на мен пътеписът ми стига. :dovolen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: МАРОКО - докосване до една мечта.

Мнение от zeleno »

ей , ще оставя къщата без вечеря , бря
но ще го преживеят
иначе - намират начин да ме разходят по твойте стъпки :lol:
Благодаря ти :!: :!: :!:
Публикувай отговор

Обратно към “Пътешествия и туризъм”