Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Публикувай отговор
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от zeleno »

мисля , че ако си торила в тез образцови повдигнати лехи , торта е слязла надолу в корените и на глицинията
пренаторена тоест ми изглежда
пп чадъра е чуден :daaa:
ще постна линка и в темата за градинските аксесоари
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от kkk »

глициниите първата година след засаждане-дори и втората пасуват.обаче след това полудяват..пускат много шишове.те не се торят.тази стойка която е сложена,не е за нея....просто ще я превземе и смачка....трябват и перголи.....пиша тук от личен опит при мен какво става.имам ги 3 бр.....това е напаст голяма....много са красиви но са превземащи лиани.....моите ги режа направо с храстореза...много внимайте с тях
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1478 пъти
Получил благодарност: 1445 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Тутти »

Пергола, с диреци по 15 см е конструкцията на моята. Няма по-агресивно нещо от вистерия, щом тръгне да расте на четвъртата година. Аз и друг път съм казвала, че според мен това е растениято в приказката за Джак и бобеното зърно, расло бързо до небето. И тези твърди бобови шушулки, приличащи на боб, ги махаме, махаме, и все си има нещо скрито. Като реши да пръска семената, така силно пука и стреля, че ако те уцели, си боли. А моите две дребни кучета не припарват в тези дни на терасата, страх ги е от бомбандировката. Не знам дали сега бих я насадила. Много я харесвам, наистина, но сякаш започвам да се страхувам от този растеж, който налага многократно рязане в лятото. Няма спирка, трябва да се следи, ако не искате да ви влезе в къщата или да ви смачка някоя греда. При нас се е случвало, чупи ги с лекота.
Сега ги подменяме поетапно с асми, но става бавно. Да вадиш вистерия? Това е някакъв ужас, има корени на десет метра от мястото, на което е засадена. Затова трябва да се сади там, където няма какво да унищожи.
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от kkk »

красиви са..когато цъфтят
Изображение
Изображение

но са и много нахални
Изображение
Изображение
Изображение
Ivo_5rov
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Апр 25, '18, 20:34

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Ivo_5rov »

Тъкмо се зарадвах, че и аз ще се сдобия с Глициния, оказа се, че отношението на разсадник Нановски към сайта им е несериозно, пише че имат 98 броя, а на място се оказва, че са свършили. Или ще трябва да чакам до пролетта, или от другаде да взема.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1739 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Мария Николова »

Тутти написа: Май 20, '18, 23:02 Пергола, с диреци по 15 см е конструкцията на моята. Няма по-агресивно нещо от вистерия, щом тръгне да расте на четвъртата година. Аз и друг път съм казвала, че според мен това е растениято в приказката за Джак и бобеното зърно, расло бързо до небето. И тези твърди бобови шушулки, приличащи на боб, ги махаме, махаме, и все си има нещо скрито. Като реши да пръска семената, така силно пука и стреля, че ако те уцели, си боли. А моите две дребни кучета не припарват в тези дни на терасата, страх ги е от бомбандировката. Не знам дали сега бих я насадила. Много я харесвам, наистина, но сякаш започвам да се страхувам от този растеж, който налага многократно рязане в лятото. Няма спирка, трябва да се следи, ако не искате да ви влезе в къщата или да ви смачка някоя греда. При нас се е случвало, чупи ги с лекота.
Сега ги подменяме поетапно с асми, но става бавно. Да вадиш вистерия? Това е някакъв ужас, има корени на десет метра от мястото, на което е засадена. Затова трябва да се сади там, където няма какво да унищожи.
Миналата седмица половин ден "кастрих" да си отворя мястото за минаване пред нея, да изрежа навлезлите под навеса, измъкнах 2.5 м. от една дупката на тухла четворка - вътре в бараката на съседа на тъмно, но не спряла да расте. Рязах ги на по 90-100 см., да не пречат в контейнера.
Някъде между 10-20 стр. в тази тема, на времето бях бях разказала за моята глициния - клан, клан недоклан. :mrgreen:
На второто лято, като ми се вкорени от "клечка", реших насред лятната жега да не е тук, на това място, а в дъното на двора пред запазената каменна зидария. И загина. Примирих се, че ще съм без глициния.
След две години на мястото, от където я изкопах, за да я местя, видях, че покарала новичка глицинийка. :mrgreen:
Някаква част от корена останала и ето ти тебе клан, клан недоклан! :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1478 пъти
Получил благодарност: 1445 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Тутти »

Преди няколко години, отивайки на почивка, оставих прозореца на спалнята открехнат отгоре. Като се върнахме след почивката, вистерията се беше мушнала от перголата през терасата и през открехнатия прозорец чак до леглото. Направо ужасно!
Ето я и сега, миналата седмица видях, че се насочва към перилата и докато се наканя да я окастря, се е навила като тирбушон върху профила и сега трябва да побързам, време няма. Това чудо ако го пуснеш вкъщи, ще превземе всичко, малко е да се каже "нахална".
kkk
Кафе с мляко
Мнения: 289
Регистриран на: Мар 18, '13, 21:32
Местоположение: с.Равадиново
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от kkk »

Наистина като реши да пръска семената, така силно пука и стреля, че ако те уцели, си боли....ще прозвучи малко комично,но един път бях разпънал стълбата под нея и се качвам с храстореза в ръка-тъкмо се наместих удобно и то под шушулките и...и се чу прас-уцели ме точно в зеницата със смето..........за около минута виждах цветни звезди с удареното око,но после и го върнах де.
Аватар
Breda
Баш кафе майстор
Мнения: 2691
Регистриран на: Апр 21, '16, 17:41
Получил благодарност: 231 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Breda »

Не ме уплашихте !
Аз съм се вдъхновила от глицинията на Саша,твърдо съм решена да се справя с възпитанието и :lol:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5507
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1478 пъти
Получил благодарност: 1445 пъти

Re: Глициния – Вистерия - Wisteria. Отглеждане

Мнение от Тутти »

Ето така като Саша може да се гледа, но пак с контрол. Ти си добър възпитател, как ще ти се опре? И не искам да плаша никого, само си се чудя сама на себе си колко бях наивна да насадя толкова вистерии преди десетина години. Сянка? Вярно, бързо прави сянка.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”