Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Модератор: Миша

Публикувай отговор
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Аз мисля, че има по добър вариант от dutch hoe, Съвсем по български усъвършенствана обикновена мотика. Има изрязан прозорец, в средата и така не загребва много пръст, особено ако е рохкава. Ненапразно режещата част е заоблена. По леко се работи отколкото с права режеща част. Това съм го виждал преди години и съм го пробвал от любопитство. Наистина има ефект. Съжаляавам за грубата картинка, която ще покажа, но мисля, че ще стане ясно.
Изображение
troll

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от troll »

Това са съвсем различни инструменти.
С показаната от теб модифицирана мотика се копа, а с dutch hoe и плоскореза на Фокин само разхождаш острието по повърхноста или малко под нея и режеш всичко.
Аз, обаче си седя на мнението, че който иска да плеви трябва да се дупи.
Плевелите се скубят, а не се режат.
Впрочем съм направил повечето от тези инструменти, а ся ще направя и този, който ти показваш.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от МГХ »

Di_Va написа: Май 17, '18, 21:09 Благодаря ти, Ани :tzeluvka: !
Ще поръчам и двата тогава!
От къде ги поръчвате ? Искам и аз, че ползвам една малка чапичка, но с нея ми е трудно :tzvetentze:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Daniela Pargu »

И аз съм мераклия за тези уреди :nod:
Можем да спретнем мини поръчка :hmmm:
ако,разбира се имащите ги споделят пътя :angelche:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 352 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Di_Va »

Пишеш "плоскорез на Фокин" в някоя търсачка и излиза търговец в България,
https://neolab.bg/градина/плоскорез-на-фокин-комплект/ .
Не знам дали сайтът ще се отвори, не знам дали има смисъл от обща поръчка, май по-скоро няма.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от МГХ »

Di_Va написа: Май 18, '18, 12:23 Пишеш "плоскорез на Фокин" в някоя търсачка и излиза търговец в България,
https://neolab.bg/градина/плоскорез-на-фокин-комплект/ .
Не знам дали сайтът ще се отвори, не знам дали има смисъл от обща поръчка, май по-скоро няма.
Благодаря! Ще потърся. Отворих го. :tzvetentze:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Дон Домат »

troll написа: Май 17, '18, 23:19 Инструмента се казва dutch hoe ( холандска мотика)
Благодаря за инфото troll.Ама, ако това са им мотиките, представям си какви са холандците... :lol:

penkeler, това ми се струва като някаква гавра с мотиката.Ако я изрежа така, поне при мен няма да издържи и едно копане.

Аз днес започнах да си правя плоскорез.За целта отрязах един самураиски меч, мое производство от времето когато бях млад...
В руските сайтове има много информация и точни чертежи, не е трудно, там даже ги правят от обикновенни железа.А цената им е 5 лева. :lol:
А моят ще е от ковано желязо и като го закаля ще стане.....и аз не знам още. :lol:
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 612
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от Дон Домат »

Е това е за 1 час работа.
Изображение

Изображение

През почивните дни ще го довърша.Само не разбрах, защо дръжката трябва да е под ъгъл? :hmmm:
troll

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от troll »

Защото има една техника на резане с въртене на дръжката и затуй дръжката трябва да е квадратна, че е по-лесно да се върти.
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1698
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти
Получил благодарност: 306 пъти

Re: Да намалим хамалогията за сметка на удоволствието

Мнение от penkeler »

Дон Домат написа:В руските сайтове има много информация и точни чертежи, не е трудно, там даже ги правят от обикновенни железа.
И моя плоскорез е собствена изработка. Преди няколко години аз също ползвах тяхните чертежи, но не съм ги спазвал стриктно. По скоро се водех по първоначалната идея на Фокин. Като го поставсиш напред и го движиш право към себе си, режещия ръб да е с около 45 градуса наклон. Отрязването е по леко когато е с преплъзване, отколкото с перпендикулярен натиск.
Аз използвам сравнително дебела шина, не по тънка от 5-6 мм. , защото го ползвам като "многофункционален" инструмент (дори за копаене като с кирка), а по тънките се изправят при по голямо натоварване. Този вече ми е тртия. Първия беше от някаква шина която първа ми попадна под ръка, но той беше експериментален. Най вече да се убедя дали ще ми допадне и да уточня ъгъла на огъване, който ми е най удобен. Втория и третия са от ресор, но втория беше с по силна закалка и стана много крехък. Не издържа дълго. Два пъти го заварях докато изкара лятото. Ползвам един единствен размер с дължина около 20-22 см. С по късия се работи по леко, но отнема повече време, а с по дългия усилията са повечко и заради голямото рамо по лесно се изправя или чупи.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”