ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sylay
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Юни 17, '11, 15:16

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от sylay »

А тази "вечнозелена" чубрица от къде си я взе???
Предполагам, че това е "satureja montana" - планинската чубрица.
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от inik »

За съжаление нямам никаква представа.... От няколко години е. Подрязвам я и изскубвам, че се стеле навсякъде. Ако някой има желание, веднага ще изскубя! Където се допре клонче до земята, се вкоренява... Иначе е много красива!
Сега погледнах тази, която предположи. Май не ми прилича много.. Мойта е стелеща се, тази ми изглежда по-изправена
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от ln_none »

inik, според мен кътчето ти е много симпатично :daaa: Маркучите са си маркучи, но като се разраснат туфите, ще се скрият. Може би не ти стои добре, защото, както казваш, е твърде малко или пък не се вписва в околността? Мен така често ме дразнят разни мои композицийки - на снимка са супер, ама в реалността са като някаква кръпка :hmmmmmm:
Zory
Кафевар/ка/
Мнения: 771
Регистриран на: Юли 29, '10, 15:17

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Zory »

inik написа: Май 16, '18, 17:59 За съжаление нямам никаква представа.... От няколко години е. Подрязвам я и изскубвам, че се стеле навсякъде. Ако някой има желание, веднага ще изскубя! Където се допре клонче до земята, се вкоренява... Иначе е много красива!
Сега погледнах тази, която предположи. Май не ми прилича много.. Мойта е стелеща се, тази ми изглежда по-изправена
Наистина много хубава туфичка на чубрицата, и ако наистина имаш за разсаждане, би ли ми отделила.
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Имам балканска чубрица,но тази е различна и има обилен цъфтеж.Ще има ли едно коренче ?
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от apis »

Освен че цветовете са много големи,зелените листа също като че ли са различни.А е и стелеща ?
Да не би да е някаква майорана,риган или мащерка ?
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от Daniela Pargu »

Това е мащерка :daaa: :dovolen:
Какъв вид е -при снимка по-отблизо би се видяло и - аромат ,цвят на листенцата ,височина на туфата?
Аватар
venetka70
Кафе машина
Мнения: 3610
Регистриран на: Май 21, '15, 12:17
Местоположение: Белица, Силистра / Пловдив /Момчиловци / Чирчик, Узбекистан и накъдето ме отвее вятъра
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 36 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от venetka70 »

За три години събрах какво ли не като подправки и билки. А мястото е малко и тази година магданоз, копър и босилек сложих в сандъчета.
Apis ме подсети с едно писмо, че даже и лофант имам, но до сега не съм го ползвала за чай и си седи само като декоративно растение. Той и така хубаво си цъфти.
В списъка имам:
седефче /рута /, не че знам за какво да го ползвам, ама го имам корена :hmmm: :hmmm:
многогодишна чубрица от колежка
девесил
джоджен
лучена трева, ама май е на път да умре
многогодишен лук за зелено
мащерка / 3 вида /
мента и цитрусова такава
кресон, рукола и тученица всяка година сея. Где с успех, где без / особено проблемен ми е кресона/
розмарин - плачеща форма. Вече 5 годишен, почти на дърво прилича
маточина, много обичам чая от нея, но не мога да го пия, че още по-ниско ми става кръвното
риган, също и варианта жълт риган
босилек- няколко вида от Миша и от пазара
лавандула
салвия
майорана
лофант
жълт кантарион
ако включа и левурдата / закрепих вече 5 коренчета след 2 години мъки/ и корена киселец / другите 2 корена умряха / списъка става доста дълъг.
Забравих и дафинов лист имам, оцелява вече две зими в Пловдивско.
Ами, май това е всичко. Пропускам ли нещо важно, дето трябва да го имам???
Flowerlover
Иногда вовремя сделанные шаги меняют походку всей жизни!!
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от inik »

apis, Zory - имам, ще ви изпратя! Само кажете кога, сега удачно ли е?
Дани - може и да бъркам разбира се, но си мирише на чубрица... Не мирише на мащерка.. Ще я снимам отблизо
Редактирам се - намерих откъде съм я взела. Ето това съм поръчвала https://goldenplants.bg/deal/567-chubri ... tana_.html . Изглежда наистина е Satureja montana,. Все пак ще снимам отблизо да сравним :daaa:
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнение от dung »

На есен си бях взела 10 коренчета мурсалски чай от тук. Насадих ги на 3 различни места, но нито едно не оцеля. :snif: А уж спазвах инструкциите - повдигах ги, чакъл слагах, полях ги само веднъж.
Но нали съм тъпа и упорита, сега пак си поръчах 10 коренчета.
Моля, кажете как да ги засадя, за да не ги уморя отново.
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”