Има ли рози, има и проблеми

Публикувай отговор
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от daxc »

Наблюдавам при почти всички рози почерняване на клоните. Чернилката започва от върха на клоните и слиза към присадката. Черното започва от подрязаните клони.
Как да спася розите?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от libra »

Режеш до здраво,но според правилата-малко над пъпката и под наклон.Розите имат забележителни способности да събуждат спящи пъпки .
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от молина »

daxc написа: Апр 19, '18, 19:22 Наблюдавам при почти всички рози почерняване на клоните. Чернилката започва от върха на клоните и слиза към присадката. Черното започва от подрязаните клони.
Как да спася розите?
И при мен има такова нещо, но аз го отдадох на резките смени на температурата - от сравнително топло и вече започнали да се разлистват рози, ги наваля сняг и при мен още има някои, които не могат да се съвземат или почерняват и изсъхват клонките им в горната част. Аз само ги подрязах до здраво.
Nini, благодаря! И аз си мислех за Нурелето, ползвах го миналата година и бях доволна - гъсениците и листните въшки останаха в миналото. Тогава даже бях забъркала някаква смес от Нуреле, Ридомил Голд, Топсин, течен сапун и малко тор за листно подхранване в пръскачката. Притесняват ме повече тези черните точици, които съм снимала по листата на розите. Незнам те от какъв вредител са.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
daxc
Виенско кафе
Мнения: 361
Регистриран на: Яну 27, '15, 10:06
Получил благодарност: 7 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от daxc »

Благодаря за съветите.
Притеснява ме дали ще се развие розата, защото преди да почернеят ги изрязах ниско и сега реално ще трябва да ги режа почти до присадката.

Най-много съжалявам за пашмина, защото мисля, че тя няма шанс да се оправи.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от hosta127 »

това почерняване на клоните от върха НА ДОЛУ при мен няма спасение , колкото и да режеш то си продължава надолу докато стигне до корена аи розата загива освен ако не трябва да се пръска с нещо но не знам с какво :snif: :snif: :snif: :snif: :snif: :snif:
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от clock »

И моите рози са нападнати от цяла банда нашественици.Зелени въшки, малки гъсенички, някаква буболечка черна с червено гръбче, едни нови въшки - сиво- кафеникави. Вчера като ги видях всички заедно на Louise Odier и ме втресе. Тази сутрин ММ напръска обилно с Децис. Но дали е достатъчно за всичката тази гад? Трябва ли да пръскам с още нещо или пък да смесвам няколко препарата?
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от miltonia »

При мен яйцата на стъблопробивача вече са се излюпили и ларвата почва да дълбае стъблото. Станало е скоро, открих проклетите червейчета на няколко милиметра от върха на леторастите. Време е, момичета, за пръскане.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

моят абсолютен фаворит е Децис
но нали преди месец още , пръсках с нещо против дървеници , и сякаш гадини още нямам никакви
и въшки даже няма
брях , турям очилата и излизам да проверя по-обстойно
като минат обещаните дъждове ще пръскам, поне против мана
Аватар
inik
Кафе с мляко
Мнения: 257
Регистриран на: Мар 30, '15, 16:03
Местоположение: с. Волуяк

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от inik »

И при мен са за пръскане. Аз най-често смесвам нуреле и топсин и всичко е наред. Обаче сега на Marie Curie, новите листа са почти бели, все едно е стояла на тъмно. Не всички. Тя има два клона по 1,50 някъде и едно трето малко клонче. На малкото всички са такива, много бледо жълти, и новите по върховете на големите клони. От какво е така, знаете ли? Дали ще се оправят сами или трябва да правя нещо по въпроса?
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнение от zeleno »

разгледах
удивително
никаква гад :o
но едва ли ще изплюят камъчето с какъв коктейл са ми дали да ги напръскам

относно розите които почерняват отгоре-надолу
за мен това са рози на които корена е сух
на такива съм засипвала присадката яко и съм поливала яко , че ако имат още хал - да минат на собствен корен
успявала съм , особено ако се приложи при първи съмнения

относно бледите листа - ако са освен бледи и дребни , то с пръчката нещо не е наред
ако не е цялата роза така - оставям пръчката да видя на къде ще тръгне / защото пораженията може да са от застудяване / и ако не се разлисти свястно - режа
и така
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”