В момента чета...

Публикувай отговор
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

Една книга, която според мен учителите трябва задължително да изучават в университета.
Изображение
Аватар
bouquet
Чист кофеин
Мнения: 7054
Регистриран на: Дек 9, '09, 22:02
Получил благодарност: 1 път

Re: В момента чета...

Мнение от bouquet »

И какво, ако я изучават? .....Всички знаем, че има голямо насилие и в градините, и в училищата, че и в доста домове, в които мислим, че живеят добри семейства....И?
Лично на мен тази книга не ми хареса.
Но за сметка на това бих ви препоръчала Чудо. Разбрах, че е и филмирана тази книга
https://www.bard.bg/book/?id=1625
Търся добри хора
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Омотала съм се в братята Стругацки и по-точно в техния концептуален сборник Неуговорени срещи. Нали съм си прост хуманитарен мозък (доколкото въобще...кхъм, нали :sblush: ), трудно възприемам екзистенцията във фантастиката, че и антиутопична за разкош :shock:...

В серията за Прогресорите и Странниците братята са включили четири романа: Пикник край пътя, Охлюв по стръмното, Бръмбар в мравуняка и Милиард години до свършека на света. Метафизичната мощ на романите им с зашифрована в подтекста проблематика изисква немалко интелектуално усилие. Дълбоко законспирирани в налудничавите ситуации са разсъжденията върху съществуването на човечеството и евентуалния му контакт с друг разум. Склонна съм да се съглася с твърдението на Бердяев, че руснаците принципно са или апокалиптици или нихилисти, вечно заиграващи се със свършека на света. Дали заради имперската си позиция или заради специфичния национален характер, или поради друга причина, невидима за мен, но при много руски автори наблюдавам тези залитания. При Стругацки няма високотехнологични джаджи, няма магически фокуси. Определят ги като апокалиптични реалисти заради непрекъснатото драматично-трагично напомняне за несигурността на живота на човечеството. Социален песимизъм прозира във всички произведения на Неуговорени срещи. Техните герои се сблъскват с хамлетовски морално-етични дилеми да се набъркат ли в събитията или да не се набъркат, следвани от емоционални сривове (поне в първите три романа, четвъртия не съм завършила). Тези сривове бележат своеобразния бунт на героите срещу наложеното от законите бездействие, срещу историческата неизбежност и псевдохуманната идеология.

Максим Камерер е главния герой на цикъла (без Пикникът). Наивно ухиления интелигент случайно аварира на Саракш, където картината на катастрофален упадък, на етически, икономически и морален застой, разултат от жесток социален експеримент, покъртително напомня определен период от руската история в началото на XXв. Наблюдавайки израстването му, виждам зрелия прогресор Максим в Бръмбъра. Там той отново трябва да взема решения ако не в полза на работата, поне за себе си. Отдела за извънредни произшествия на Комитет за контрол (КОМКОН), в който работи Максим, пък поразително ми напомня кагебейска структура, силова , надзаконова, творяща добро, което не е пожелано. Човека като биологичен вид силно се страхува от необяснимите неща, от непознатите явления, защото се усеща застрашен. Тук зад кулисите присъстват Странниците - друга цивилизация, посетила Земята в някакъв момент. Те са невидимата заплаха. Кой знае защо заплаха, а не доброжелателност. Сигурно заради социално-историческия момент, в който творят братята. Този момент физически се усеща в творбите им. Сред декорите на научната фантастика на Стругацки прозира традиционния съветски бит.

Из интервю с Борис Натанович Стругацки преди няколко години:

''Аз съм безусловен и безспорен оптимист. „Питате ме: Защо е велик човекът? Защото е създал втора природа? Защото е задвижил почти космически сили? Защото за съвсем кратко време е завладял планетата и е открил прозорец към Вселената? Не! Защото въпреки това е оцелял и има намерение да оцелее и по-нататък”. Това е от „Пикник край пътя”, 1971 г. И днес мисля така. Аз знам: човечеството е огромна хомеостатично устойчива, дяволски енергоемка маса от хора, изтъкана от талантливи, упорити, приспособяващи се към всичко, сменящи се едно след друго поколения. И на това не му се вижда краят. Те се раждат, страдат и умират, те побеждават и търпят поражения, работят до припадък, убиват се взаимно, убиват планетата, но отново и отново създават нещо ново и разгадават неизвестното. С векове те почти не се променят, минават хилядолетия, а тях, както винаги, ги движи законът на авантата, зла ленива маймуна живее във всеки един от тях, но с всяко поколение се раждат „желаещите странното” (носители на новото и доброто в „Опит за бягство“, 1962 г. – бел. ред.) и на това също не му се вижда краят. Нищо няма да ги спре – никаква сила, даже няма да ги забави, в реалния свят няма такава сила - освен космическа катастрофа, и те ще продължат да увеличават количеството и качеството на своите умения и знания – да творят прогрес, който няма край. И може би някога най-накрая все пак ще изпитат потребност от Възпитания човек, ще създадат „Високата теория на възпитанието“ и ще построят света от „XXII век“. А може би – не. Може би ще минат и без това – просто ще продължат нататък по същия познат път, но все едно, движението няма да има край - с тази разлика, че светът им ще бъде друг – навярно няма да е лош, но вече не ще бъде така светъл. Ето, всичко това аз наричам оптимизъм.''

Щастие за всеки даром и нека никой не бъде пренебрегнат, козина по човката! Така бих извикала, ама когато завърша цикъла, массаракш! :swhew:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Lizi »

bouquet написа: Апр 14, '18, 18:04 И какво, ако я изучават? .....Всички знаем, че има голямо насилие и в градините, и в училищата, че и в доста домове, в които мислим, че живеят добри семейства....И?
Лично на мен тази книга не ми хареса.
Но за сметка на това бих ви препоръчала Чудо. Разбрах, че е и филмирана тази книга
https://www.bard.bg/book/?id=1625
"Чудо" я имаме и я четем. Но в училищата наистина нищо не се прави от учителите в случай на тормоз. А би трябвало.
Гео на мен Стругацки ми бяха много любими в едни по-ранни години .
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Братята Стругацки, като истински големи писатели, ''словами не бросаются''. Който иска, да се напряга, за да ги разбере. В стремежа си да заблудят цензурата, са постигнали зашеметяващи шизофрении (казано в добрия смисъл). Охлюв на склона например завърши в нищото според мен, оказа се, че не било издадено цялото произведение, а само част от него. И каква ти тук фантастика, това си е жив разрез на режима :o ! Все се питам как са минавали през цедката на цензурата техните произведения, та те са социални автори, завоалирали творбите си с фантазиен елемент. Или произведенията, които са минавали, са били четени от ограничени чиновници, които не са могли да се доберат до подтекста, или някой просто не си е свършил работата докрай. Направо си представям как отруден цензор пухти и мърмори: Егати и простотията, баш на мен ли се падна да се мъча с това! :lol: :lol:

Приключих и с Милиард години до свършека на света и съм в поредния ступор, както в края на всяка тяхна книга. Струва ми се, че се затвърди мнението ми, че всичките тези ситуации изобщо нямат връзка с предполагаемо посещение на чужд разум и намесата му в земните дела, а са си индиректно насочени към всевиждащото и всемогъщо присъствие на репресивния съветски апарат. Казвам струва ми се, защото се осланям на интуицията си и на усещането си за недоизказаните, намекнати, загатнати, мистифицирани алюзии. Нито едно доказателство за вмешателство на външен разум, но затова пък цял куп такива за социално-политическа намеса в работата на няколко учени, които са на прага на открития, с цел да предизвикат у тях атавистичен ужас от неясна, но страшна заплаха. Това ако не е ''мечът и щитът на революцията'', здраве му кажи! За да довърша картинката, току-що изтеглих и Вълните усмиряват вятъра. Писана е 1985г. и предполагам/надявам се там да получа някои отговори, предвид възможността на авторите да пишат по-ясно.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

На вниманието на обичащите литературата:

Радващата новина, която ме посрещна във фейса днес, беше, че нашата бивша съфорумка Меги Гювенал (secret rose) е публикувала книгата си Извезани души в Читанка.бг. След цялата глупава история с издателя ѝ Иван Богданов, тя реши, че е по-добре книгата да бъде предоставена за безплатно четене.

Благодаря ти, Меги :sheart: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

''Но все пак какво бихте посъветвали всемогъщия? Какво, според вас, би трябвало да направи всемогъщият, за да кажете: ето сега светът е добър и хубав?…
Усмихвайки се одобрително, Будах се облегна на стола и сложи ръце на коленете си. Кира любопитно го гледаше.
— Добре тогава — каза той, — ето. Бих казал на всемогъщия: „Създателю, не зная твоите планове, може би ти дори не смяташ да правиш хората добри и щастливи. Пожелай го! Толкова лесно е да се направи то! Дай на хората достатъчно хляб, месо и вино, дай им покрив и дрехи. Нека изчезнат гладът и нуждата, а заедно с тях и всичко, което разделя хората.“
— И това ли е всичко — попита Румата.
— Смятате, че е малко?
Румата поклати глава.
— Бог би ви отвърнал: „Хората няма да имат полза от това. Защото силните във вашия свят ще отнемат от слабите онова, което съм им дал, и слабите, както преди, ще си останат бедни.“
— Ще помоля бога да защити слабите. „Вразуми жестоките управници“ — ще му кажа аз.
— Жестокостта е сила. Ако изгубят своята жестокост, управниците ще изгубят силата си и други жестоки ще ги заменят.
Будах престана да се усмихва.
— Накажи жестоките — твърдо каза той, — та силните да изгубят желание да проявяват жестокост към слабите.
— Човекът се ражда слаб. Той става силен, когато наоколо му няма друг по-силен от него. Когато бъдат наказани жестоките сред силните, тяхното място ще бъде заето от силните сред слабите. Също жестоки. Тогава ще трябва да се наказват всички, а аз не искам това.
— Ти по-добре виждаш, всемогъщи. Направи тогава просто така, че хората да получават всичко и да не си отнемат онова, което ти си им дал.
— И от това хората няма да имат полза — въздъхна Румата, — защото когато получат всичко даром, без мъка, от моите ръце, те ще забравят труда, ще изгубят вкус към живота и ще се превърнат в мои домашни животни, които ще бъда принуден занапред вечно да храня и обличам.
— Не им давай всичко наведнъж! — разпалено каза Будах. — Давай им по-малко и постепенно!
— Постепенно хората сами ще си вземат всичко, което им потрябва.
Будах неловко се засмя.
— Да, виждам, че не е толкова просто — каза той. — Аз като че ли не бях мислил по-рано за такива неща… Струва ми се, ние с вас разгледахме всичко. Впрочем — той се наведе напред — има още една възможност. Направи така, че хората най-много да обичат труда и знанието. Трудът и знанието да станат единствен смисъл на техния живот!
Да, ние също имахме намерение да опитаме това — помисли си Румата. Масовата хипноиндукция, позитивната реморализация. Хипноизлъчители на три екваториални спътника…
— Бих могъл да направя и това — каза той. — Но струва ли си да се лишава човечеството от неговата история? Струва ли си да се подменя едно човечество с друго? Няма ли това да бъде същото, както да се изтрие това човечество от лицето на земята и на негово място да се създаде ново?
Сбърчил чело, Будах мълчеше и обмисляше. Румата чакаше. Навън отново жално заскърцаха колите. Будах тихо продума:
— Тогава, господи, заличи ни от лицето на Земята и ни създай отново по-съвършени… или още по-добре остави ни и ни позволи да вървим по своя път.
— Сърцето ми е изпълнено с жал — бавно каза Румата. — Не мога да направя това.
И тогава той видя очите на Кира. Кира го гледаше с ужас и надежда...''

Трудно е да бъдеш бог
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

Какво мислите за тези ''убийци''? Истина ли са тези твърдения?

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1807
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 34 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от mariyanag »

Беше ме хванал Робин Хоб https://chitanka.info/person/robin-hobb с двете си трилогии - Придворният убиец и продължението му Шутът и убиецът. Отдавна не бях потъвала така. Държи и не пуска - страсти, крими, власт, интриги, морал, връзки на всички нива, философия, битка на духа, битка на живота и смъртта, природата и човеците, Уменията и Осезанията, ришельовци, кралски дворове и обикновени хорица, различни религии, вери, обичаи, нрави, Родът или Човекът, Общото или Егото, Жертвата и Саможертвата, Страдание, Катарзис, Емоция, е и малко дракони. Всичко вплетено изключително умело, оставящо без дъх, държи те на педал, бърка ти в сърцето и душата, пита те, питаш се, разплаква те, умилява те, изстрадваш с героите и тъкмо когато си се успокоил и си намерил решението те хвърля в нов човековъртеж. Къде си, какво правиш, кой си, защо си, кого си, си ли ти или си някой друг, Сила и слабост, Човешко и нечовешко, какво е Емоцията, какво е държавата, кукловодите...
За мене беше силна тази сага и като абстрахирам от конкретиката и фантазните елементи доста ме позамисли.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: В момента чета...

Мнение от Гео, граф »

mariyanag написа: Май 28, '18, 23:02 Беше ме хванал Робин Хоб... само малка вметка - Робин Хоб е ТЯ 8-)
Най-разкошното фентъзи на всички времена (за мен) :sstar: :sstar: :sstar: !!! Колко му се ядосвах на Фиц, как преживявах терзанията му и как ми се искаше да му отпоря един шамар от време на време. То бива отдаденост, то бива чест, то бива алтруизъм, ама това неговото край няма :swhew: ...

Мериън, имаш да четеш още две поредици, преведени на български, както и една тетралогия на руски (ако ти се занимава). Последните три мога да ти ги дам на хартиен носител :daaa: . Много съм доволна, че историята на Фиц и Шута има още един горещ последовател :tzvetentze:

.................................

Да не съм извън темата - от три седмици съм потънала в дълбокото на Лукяненко. Оказа се че извън прехвалените Патрули той е значително по-интересен в Лабитинтът на отраженията (3 книги) и Линията на бляновете (2 книги). Само написаната в съавторство с Ник Перумов Не е време за дракони ме поразочарова, но ще споделя повече след като прочета и Студени играчки са звездите :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”