Китки за сянка

Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1044
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 385 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от ln_none »

Здравейте :)

Имам казус със една сенчеста част от градината. Става дума за цветна ивица, която се намира под асма. От едната й страна са пътека и къщата, а от другата е зеленчуковата градина. Доста е тъмно.
Изображение

В ивицата има люляк, нар, високи хризантеми, лилава детелина и много пролетни луковици. На места е доста рехава и има нужда от уплътняване с още 1-2 сенколюбиви растения, но не мога да измисля какви. Освен сенко-, трябва да са и сухолюбиви, понеже не вадя луковиците и съответно не поливам много-много. Добре е да не са много високи, за да не пречат на пътеката - с хризантемите постоянно си имам грижи. Добре е да цъфтят, да миришат, да гонят вредни насекоми или да извършват някаква друга полезна дейност :)

Имам хости, които мога да пресадя там, но не ми се връзват с хризантеми. Засега единственото, което ми хрумва е здравец. Иска ми се още нещо обаче?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Китки за сянка

Мнение от nadin »

Ами виж хойхерите. Те си виреят прекрасно и на сянка но цветовете им са малко по-бледи.
Имаме цяла тема за тях:
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 0%BB%D0%B8

Има и други растения описани тука в тази тема. Разгледай назад по страниците.
По принцип трудно ще намериш нещо дето да ти се върже с хризантемите. Те не са много удачни за композиции.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1479 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Гео, граф »

За новаците със сенчести места в градините си тази статия на Алпина :!:
Не че темата е за друго, но статията е доста стегната и информативна.
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 208 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от Lilly »

Няма да се съглася с Искра за копитника. При мен може да има и други утежняващи обстоятелства, но е едно от растенията, които най-трудно понасят сушата, наравно с брунерата и хаконехлоето
незабравка

Re: Китки за сянка

Мнение от незабравка »

Понеже понякога ме упреквате,че се скатавам,когато имам нещо интересно :D ,та ще си позволя да ви обърна внимание на една китка за сянка,която тази година се разви страхотно при мен ,чак сама си я харесах.! :dovolen: Забелязахте ли,че обаче при мен в момента са в оранжерията на пълно слънце .ама ги поливам здраво. :nod:
Таликтрум-Thalictrum Black Stockings.2 годишни растения,в три литров контейнер,повечето са изкарали по 4-5 цветоноса вече . :dovolen:


http://nezabravkaflowers.com/produkt/th ... stockings/


Снимки от разсадника.

Изображение

Изображение


Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2483
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 767 пъти
Получил благодарност: 984 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от gevkati »

Стоян написа: Апр 16, '16, 08:07 Здравейте!
Опитвам се да намеря жълто храстовидно за сянка и се спрях на жълта мъртва коприва Lamium maculatum «Aureum»
Да сте чували или виждали откъде да се закупи?

Изображение
Мога да ти пратя по еконт от моето,
Дай адрес на лични
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Китки за сянка

Мнение от сюзан »

незабравка написа: Мар 31, '18, 16:00 Понеже понякога ме упреквате,че се скатавам,когато имам нещо интересно :D ,та ще си позволя да ви обърна внимание на една китка за сянка,която тази година се разви страхотно при мен ,чак сама си я харесах.! :dovolen: Забелязахте ли,че обаче при мен в момента са в оранжерията на пълно слънце .ама ги поливам здраво. :nod:
Таликтрум-Thalictrum Black Stockings.2 годишни растения,в три литров контейнер,повечето са изкарали по 4-5
Незабравче, може ли да ми изпратиш по Еконт 2 бр.? Мисля, че имаш адреса ми. Ако го нямаш, пиши ми да ти го изпратя.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
незабравка

Re: Китки за сянка

Мнение от незабравка »

Сюзън, писах ти на лични. :daaa:
Пишете ми на лични ,да не спамим тука в темата! :nod:
Аватар
jenni
Кафевар/ка/
Мнения: 904
Регистриран на: Юни 28, '10, 18:52
Местоположение: Стара Загора

Re: Китки за сянка

Мнение от jenni »

незабравка написа: Мар 31, '18, 16:00 Понеже понякога ме упреквате,че се скатавам,когато имам нещо интересно :D ,та ще си позволя да ви обърна внимание на една китка за сянка,която тази година се разви страхотно при мен ,чак сама си я харесах.! :dovolen: Забелязахте ли,че обаче при мен в момента са в оранжерията на пълно слънце .ама ги поливам здраво. :nod:
Таликтрум-Thalictrum Black Stockings.2 годишни растения,в три литров контейнер,повечето са изкарали по 4-5 цветоноса вече . :dovolen:
И тук да пиша :D взех си ги :ieeemyzh: Благодаря :gush:
незабравка

Re: Китки за сянка

Мнение от незабравка »

Светли Великденски празници!
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”