Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Neli
Кафевар/ка/
Мнения: 839
Регистриран на: Яну 30, '11, 15:15

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Neli »

За пръв път виждам цъфнал чемшир :o Не изглежда зле
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Мария Николова »

Skio, сега ти остава да чакаш до юли-август и да събереш семената ми . Ако ги засееш, след година ще видиш по едно листенце на дръжчица над пръстта. До зимата ще станат по 6-7 см. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Skio »

Нели, аз съм от Стара Загора, дето е пълна с чемшири, и за първи път виждам също :o
Да не ти казвам, че зрънца се появиха още през януари и мълниеносната ми мисъл беше: "Ето, хвана рак! Навярно, защото го купих за жълти стотинки..." :lol: Към края на Февруари се бях успокоила, защото имам и една тройка в сандъче, там цъфтят две и аз прегърнах идеята за мъжки и женски, и че явно съм много неосведомена по чемширите, щом не съм го знаела досега, че и те така се делят.
А сега знам, че просто ги подстригвам в точния момент, или в края на Юни, и това им дава възможност да бъдат себе си.

Мерка, събирам ги, ОК, но не сея, защото не желая пак да пипна онази болест със сеитбите и десетките саксийки и чашки. По-скоро при късмет ще се опитам да им направя снимка, та поне да сме ги виждали какво представляват ;)
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1075
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Оля »

На вниманието на всички собственици на чемшири( особено в пловдивско)! Гадният молец пак е по растенията! Както си пиех кафето с приятелка, на чемширчето зад гърба ми излезе една поне двусантиметрова гъсеница. Веднага им реагирах с препарат и смятам след две,три седмици да повторя( може и различен). В интерес на истината не очаквах толкова рано нападението и ако не бях го видяла случайно, щях да ги прегледам най- рано след десетина дни. Та с две думи- време е за инспекция :twisted:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от sofy »

Потвърждавам :cry: И в Софийско вече има нови гъсеници .Открих ги върху " сянка" от чимшир- толкова е изяден, че не знам какво ядат от него гадовете :evil:, но пък поне се виждат по-лесно.
polia
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Авг 12, '12, 20:59
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от polia »

И в Русенско вече има, вчера пръсках с каквото имах изостанало. Утре ще посетя агроаптеката...
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Вчера пръсках моите чемшири. Уж все ги преглеждам, но явно съм изпуснала момента и не съм ги открила (гъсениците). Онзи ден ми направи впечатление, че летят доста пеперуди. Изобщо не видях гъсеници. Веднага напръсках, но се питам след колко дни да пръскам пак. Не се забелязват поражения, явно гадините са били малко на брой. Интересно, дали препаратите действат на яйцата. Четох, че се пръска 2 пъти през 7 дни и смятам да ги почерпя другата седмица пак. Дано дотогава да са се излюпили.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от calico »

Гадовете са се появили и в нашия район.
полудявам направо, нямам препарат за тях, утре ще купувам
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Неделя
Кафевар/ка/
Мнения: 878
Регистриран на: Сеп 9, '16, 13:41
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 62 пъти
Получил благодарност: 69 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Неделя »

сюзан написа: Юни 9, '18, 06:04 Вчера пръсках моите чемшири. Уж все ги преглеждам, но явно съм изпуснала момента и не съм ги открила (гъсениците). Онзи ден ми направи впечатление, че летят доста пеперуди. Изобщо не видях гъсеници. Веднага напръсках, но се питам след колко дни да пръскам пак. Не се забелязват поражения, явно гадините са били малко на брой. Интересно, дали препаратите действат на яйцата. Четох, че се пръска 2 пъти през 7 дни и смятам да ги почерпя другата седмица пак. Дано дотогава да са се излюпили.
С какво пръскаш, Сюзан?
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

С нуреле, топаз и течен сапун. Нурелето е двойна концентрация и го сменям с дециз при повторно пръскане. Казват, че привиквали гадовете към един и същи препарат. Още не съм пръскала втори път, но няма признаци да са оживели след първото, а и всеки ден вали.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”