Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Мише,разбирам те прекрасно.За мен плевелите не са чак толкова голям проблем,но свекърва ми е манияк на тема плевели.Сега казва,че няма да може много да помага,но на нейните приказки много не вярвам.Представи си 70 годишна жена със сменена тазобедрена става как кляка и се изправя по 100 пъти на ден,за да плеви,а колко цветове събаря....(това се случи миналата година)
Ще ти се обадя по телефона към края на седмицата,да ме просветлиш още по въпроса.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Дон Домат написа: Мар 26, '18, 17:41
lidiq_macka написа: Мар 26, '18, 14:31 ...Ако някой знае нещо друго ефикасно, да каже, да не се притеснява, че сега е време за сеитби и разсади.Да вземаме мерки отрано.
Аз насадих латинка в оранжерията срещу белокрилката.Отделно пак там ще има тагетис и невен.И босилек също.
За навън плюс тези съм взел и фацелия, ама не виждам кога ще я сея. :hmmm:
Плюс 5-6 вида синьо-лилави непознати за мен цветя, купени на половин цена от един магазин.Дето се вика на прИмоция.Някои излезнаха, други не.
За кейла съм чувал, ама май става голям, нямам място.

А аз миналата година имах много работа и градината я оставих малко на автопилот.Всичко беше в трева и точно както пише Миша я минавах с тримера.Доволен бях, по-малко работа, поливане, ама тия баби не се търпят, комшийките.Като минаваха през моя двор, цъкаха и казваха"Калпаво, калпаво, мързи го да си скопа двора." :svekurva:
Изображение
Латинката се сее извън оранжерията, защото тя е магнит за белокрилката, т.е. идеята е да кацнат на нея преди да влязат в оранжерията .Фацелията ще я сееш без разсаждане, не търпи да я местят, така че имаш време . Босилекът -в оранжерията, за навън може да вземеш и монарда /много ми хареса микса дет си направил :D , обаче реших, че освен синьо ти липсва друг цвят :mrgreen: /, монардата била задължителна за зеленчуковата градина, обаче утрепай ме, в момента изключих защо :glupav:

А бабите спират да дават акъл като береш домати до ноември, пък те са оскубали всичко още август, ще помълчат до другата година и после пак, ама нали и те трябва да имат работа :mrgreen:

Някога пред всеки двор се е сял слънчоглед, като дойдела Проклетията, спирала, захласната от красотата му, и понеже пък е Проклетия и все обича да брои провалите на хората, та оттам имала навика да брои всичко,и започвала проклетата Проклетия да брои семките, ама те нали са на спирала, все ги бъркала и все се ядосвала, и пак почвала отначало, и така нататък, и така нататък, докът я заболи главата и забрави да погледне в хорските ниви :mrgreen: .Та така, засади и слънчоглед против лоши погледи :hihihi:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

Миша написа: Мар 26, '18, 18:25 Латинката се сее извън оранжерията, защото тя е магнит за белокрилката, т.е. идеята е да кацнат на нея преди да влязат в оранжерията .Фацелията ще я сееш без разсаждане, не търпи да я местят, така че имаш време .
Айдее, аз пак не съм разбрал.То бива да си прост ама... :glupav: :glupav: Пък аз си направих разсад, бучнах я гордо в оранжерията и си викам-Е ся стана работата. :oops: Нищо ще я преместя.
Обаче имам 2 въпроса
1.Другата седмица сигурно ще пръскам с Девринол.Кога да сея Фацелията?Преди или след като напръскам.
2.Нищо не каза за лепливите уловки.Имам сини, жълти и черни.Кога да ги слагам и за какво са черните?
За другото което си написала, слушам и изпълнявам.
За къде сме без тебе, Миша. :tzvetentze:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

1. Не съм сигурна дали девринола няма да унищожи фацелията, по-скоро пробвай с нещо от рода на стомп или дуал, и май пак не съм съвсем сигурна
2. Черните уловки са срещу тута абсолюта, основно за мониторинг, колкото до слагането- колкото по-рано, толкова по-добре, със затоплянето на времето вече ще се раздвижат всички гадинки , първоначално слагаш ниско до растенията, и слагаш по-гъсто при входовете на оранжерията
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3446
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 191 пъти
Получил благодарност: 102 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

https://blog.elegantz.bg/%D0%BD%D0%B0%D ... 0%BB%D0%B8
Ето тук има кратко описание кои растения подправки и цветя за какво са ефикасни.
Относно Кейла дон Домате не става много голям, по малък е от главестото зеле, и моя кейл от Миша миналата година го надупчиха белокрилките и по зеленчуците нямах ...
Миналото лято направих с черно полиетиленово фолио всички редове зеленчуци та дори и бустана с дини и пъпеши и боба, вигната, краставици. пипер ... точно както е показала Миша с тиквичките, преди това вдигнах вадите малко на височина сложих капково и покрих с фолиото и после вървя правя дупка садя разсад или по няколко семена и пак така до края на реда .....
Не семе копали, отдолу под фолиото трева нямаше а влагата се задържаше доста по дълго време :daaa:
Тази година пак ще повторя.
Относно слънчогледа, някой дали му се намира слънчоглед стар сорт бабешки нехибриден да си захвана?
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от mimivd »

Лелее,добре,че стана дума за латинката,че и аз щях да я сея в оранжерията.А фацелия нали може в оранжерията ,да привлича пчеличките.
Богомил Тодоров
Kафенце
Мнения: 6
Регистриран на: Дек 24, '16, 18:51

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Богомил Тодоров »

Здравейте, колеги и колежки
Разпродавам си разсада, който с много мерак засях в края на януари. Имам три оранжерии в Костинброд, но няма да мога да ги обгрижвам тази година.
Пообъркаха ми се плановете и от около 400 корена Пинк рок, Афен и Хъни муун ще засадя за лично ползване около 20 бр. Другите са свободни за новите си собственици. :stiskam: Разбирате , че не съм ги насял за търговия и ще се радвам ако на някой от форума му свършат работа. Цената е ...колкото да си покрия някакви разходи. Разсада е засят в табли 72 гнезда, в торф KLASSMAN с агроперлит, поливан е с тор 10-40-10 (+2)+ME PLANTA AGRIPLANT, Рутмос, Похумус, Проплант. Цената е 0,50 лв за коренче домати и 0,80 лв за краставица Дефенс. Моля пишете на лични, че темата май въобще не е за тук. Но така повече хора ще имат възможността да се докоснат до тези уникални сортове , за които тук се изписа не малко. Предпочитам лично предаване, но и с куриерите ще се справим. Няма разбира се ограничения за бройки.
Поздрави и успешен сезон!!!
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivanina »

Дон Домат написа: Мар 25, '18, 18:22
ivanina написа: Мар 24, '18, 18:56 Аз го взех на фокус миналата година и го щракнах, но не можах да го стигна да го питам кой е и каква е мисията му на тази земя?...
А, аз го гоних и го хванах, ама мълча кучето, нищо не каза. :sbandit:
Най интересна беше котката, която стоеше до мен и ме гледаше с един такъв поглед-Ти добре ли си.., ма това е щото е женска.
За котката, със сигурност не е това което мислиш- щото е женска,
а защото и посягаш на плячката. ...видяно е с очите ми, а аз само на тях вярвам. :nod:
Червеният диверсант е пред нея, ако виждаш добре, пази го за себе си, и в погледа и се чете -" не се доближавай!"

Изображение

И защо, толкоз тежки думи за Мълчанието? - " мълчи кучето"... :hmmm:
...като порастеш, ще разбереш че понякога То казва много по- вече неща, от куп изречени думи.... :hmmmmmm:
...стига , да може да го разчетеш.
При мен зимната обстановка се променя с небивала скорост, и аз започвам да ставам по- смела и да се замислям за загъването на оранжерията си. По тази причина , моля Дон Домат да ми помогне със сайта за Руското яко агривело. Миналогодишното си агривело го ползвах есента за зазимяване на щамбовите си рози и то се съдра , и съм изправена пред нова покупка и искам тя да е по- качествена.
Ето и днес снега при мен ..на изпроводняк- и лаленцата ми засадени в пластмасовете касетки само как са наболи- сляпото куче ще се пръсне от яд, като ги надуши- недосегаеми са! :daaa: :ieeemyzh:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Китайчетата са почти готови за оранжерията,някои даже цъфтят. :stiskam:
[video][/video]
Дон Домат
Кана кафе
Мнения: 611
Регистриран на: Фев 14, '17, 18:30
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 59 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Дон Домат »

ivanina написа: Мар 27, '18, 13:31 За котката, със сигурност не е това което мислиш- щото е женска,
а защото и посягаш на плячката. ...видяно е с очите ми, а аз само на тях вярвам. :nod:
Червеният диверсант е пред нея, ако виждаш добре, пази го за себе си, и в погледа и се чете -" не се доближавай!"
И защо, толкоз тежки думи за Мълчанието? - " мълчи кучето"... :hmmm:
...като порастеш, ще разбереш че понякога То казва много по- вече неща, от куп изречени думи.... :hmmmmmm:
...стига , да може да го разчетеш.
Айдее, отидЕ, ходи обяснявай сега, че нямаш сестра....че и на жена. :D
Не си ме разбрала, картинката беше следната, аз с телефона в едната ръка, снимам, с другата копая в пръста и псувам на..всичко червено.
Та затова котката ме гледаше така учудено.А моята котка е глезена принцеса, такива работи не яде, даже и мишки.Откакто ми остана само тя /от 5/си я гледам добре.Бих я снимал, но сега ми е сърдита, щото от няколко дена е на диета.Откакто една баба ми вика-"Оуу какъв хубав охранен котарак имаш".Ама, жени, кво да ги правиш... :hihihi:
Сега за агривелото, да обясня.Имах впредвид, че е яко, щото руснаците разбират от студ, не че е някво специално.Аз съм доволен, при -2 опази доматите, дават го до -4 в оранжерия.Миналата година ползвах някакво испанско, пак бях доволен.Ще ти пиша на лични от откъде го взех.
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”