Рози - наши, български!

Публикувай отговор
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

В книгата на Стайков пише, че е неиндефициран чаен хибрид..
// Тази група възниква през първата половина на 20-ти век, но терминът „флорибунда” бил възприет и добива популярност след 1950 г. Първите селектирани сортове от тази група са получени от кръстоска между чаено-хибридни и полиантови* рози. //
https://www.delenka.ru/products/3959/?cat=4 Тук тя индефицирана, като флорибунда Цъфти флеш(на вълни)
Това че флорибунда не означава, че цъфти като полиантова ,която й роднина..

// Флорибунда - гибрид, полученный скрещиванием чайно-гибридной и полиантовой роз, от чайных - размер цветка, насыщенностьокраски, аромат ( не всегда) , от полиантовой - продолжительность цветения. Если ч-г цветет "волнами", то флорибунда - непрерывно с июня по сентябрь ( средняя полоса России) . //
Роза Елегия дава признаци и на чаена :цъфти на вълни, но колко цвята има и на китка ли тя в Тимирязевска, аз не знам. Явно има повече признаци на чаена роза.
Възможно изглежда така, това от албума Рози на Ставрополье.Има признаци на флорибунда, прилича на роза Елегия, но в тоз албум роза Норита
Изображение
Мога да се обадя в Тимирязевск и да ги питам как цъфти в храст, и защо я записали към чаени, а не чаено.хибридни., флорибунда. Но вече направих поръчка и каквото ще стане, това е..После Господинов я под лупа ще прегледа и да разнищи .. :dovolen: само да дойде, останалото не зависи от нас.Под името на Елегия върви в продажба..
тук има също: http://stav-rose.weebly.com/10501088107 ... 91077.html
Изображение

Тук намерих:Рози на Кавказ http://flowerlib.ru/books/item/f00/s00/ ... t005.shtml
Елегия
Изображение
Последно промяна от Deleted User 2919 на Мар 13, '18, 12:49, променено общо 6 пъти.
bell

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bell »

Мариана, наистина много ще се радвам, ако в твоя двор е тази роза.
Но, за да бъде разпозната една роза се изисква много време, наблюдения, огромен опит в отглеждането на рози, видове, сравнения и какво ли не. Розата трябва да е добре развита, поне на три години. Наистина не се обиждай, но само достоверни източници могат да гарантират произход на розата. Аз не се наемам да разпознавам рози, които са близки по звучене, защото често съм бъркала. А, точно червена чаена или полианта или бяла ми е най-любимото за разпознаване, там са стотици по това време :dovolen: Тази Елегия вярвай напомня на много други рози на пазара и в институтите в този момент. А, ние дори не знаем какви видове рози е имало тогава на нашия пазар, за да сравняваме. Декоративните рози, които сме внасяли от чужбина също са били на разположение в институтите, нека не забравяме и това!
Отворих старата книга разгледах набързо списъците с най-отглежданите рози по това време -
на тъмнчервена чаена или флорибунда са посочени следните:
- Barcelona - Kordes 1928
- Charles Mallerin - Meilland 1947
-Crimson Glory
-Étoile de Hollande
-Hadley
-heinrich winette
-Ideal
-Laurent Carle
-m-me laperriere
Със сигурност има още много тъмночервени, които са били на пазара в този момент, а и самата книга далеч не претендира изчерпателност.
И повечето рози в този момент са точно чаени и полианти.

Пак ще помоля да търсим възможно най-точните източници и гаранции за произход на роза :tzvetentze:
Знам че е много емоционално, но не ми се иска да се набеди и размножи някоя френска или немска роза за българска.
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

alina написа: Мар 13, '18, 12:25 В книгата на Стайков пише, че е неиндефициран хибрид..
"Spectacular х неидентифициран хибрид" са родителите, чрез кръстосването на които се е получила Елегия. В стара книга, от където е снимката на Мариана, розите са групирани по видове и това е Български рози "Флорибунда"
Ето и снимка от новата книга, тук са групирани са Бг рози, като срещу всяка има обозначено нейният вид.

Изображение

Във новата книга са премахнати "родителите " на розите.
sasha

Re: Рози - наши, български!

Мнение от sasha »

Следя с огромен интерес развитието на Елегия, макар да не съм розопознавач.
Мариана поздравления за усилията! :tzvetentze:
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

Бел, до болка си права в това, което си написала.....
В един от безконечните ми разговори за Бг розите, с проф. Атанас Атанасов, завеждащ Геномния център, той спомена, че най-точно определяне на сорт роза, може да се получи по ДНК, стига да има запазени данни за оригиналния сорт. За съжаление дори за роза дамасцена няма такива и не може да се докаже, произхода им.
Стайков и Чорбаджийски са били вещи познавачи, не случайно са съавтори точно в частта за видовете и сортовете рози в някои от старите книги за рози, например в тази:

Изображение

Тук са описани, много сортове рози, които са били актуални в момента.

За да имаме основанието да наречем една роза Българска, трябва да имаме наистина солиден аргумент - "Гита" и "Теодора" от Бот. Градина, "Ани" и "Тримонциум" на Ангелиев от неговата асистентка -доц. Красимира Узунова.
Единствената известна "твърдина", която може би крие потайности е института в Негован.
Освен Института по розата, Негован е следващото място в което е имало от тези рози. Там са и неименуваните рози на доцент Грошков - три на брой.
Аз съм говорил няколко пъти с директорката на "Институт по Декоративни Растения " проф. Бистра Атанасова - веднъж каже, че има рози, после каже че няма.
За едно призна, че розите на Грошков са там, което може да означава, че и други от българските рози са запазени.
За доц. Грошков май не е ставало дума в тая тема, той е изтъкнат наш специалист по отглеждането на рози за рязан цвят. Създал е три сорта рози, които така и не са обявени официално за сортове. До миналата година беше жив, даже с reinimos планирахме тя да го посети и поговори с него. Но нещата не се случиха.
Ако хвърляме сили в тази кауза, трябва и да са в тази посока -Института в Негован, Грошков.
Ако има хора от София, които искат да се включат в това, да се направи едно посещение на Негован, да се говори с директорката могат да пишат в темата. Също и да се направи среща с Грошков, той е познавал Ангелиев, може би и Стайков, много може да разкаже.

Мариана е напипала много добра следа, със сигурност може да излезе нещо, но ако искате този проект да се развие, трябва да се действа на няколко нива.
bell

Re: Рози - наши, български!

Мнение от bell »

gospodinov написа: Мар 13, '18, 13:28
За да имаме основанието да наречем една роза Българска, трябва да имаме наистина солиден аргумент - "Гита" и "Теодора" от Бот. Градина, "Ани" и "Тримонциум" на Ангелиев от неговата асистентка -доц. Красимира Узунова.
Единствената известна "твърдина", която може би крие потайности е института в Негован.

Ако има хора от София, които искат да се включат в това, да се направи едно посещение на Негован, да се говори с директорката могат да пишат в темата. Също и да се направи среща с Грошков, той е познавал Ангелиев, може би и Стайков, много може да разкаже.

Мариана е напипала много добра следа, със сигурност може да излезе нещо, но ако искате този проект да се развие, трябва да се действа на няколко нива.
За Института в Негован съм пропуснала. :hmmm: Разбира се, че може да отида и говоря в най-скоро време с тях, а със сигурност ще дойдат и още хора с мен.
И аз се надявам Мариана да достигне до поне една от българските рози. Мен ще ми бъде интересно да ги видя на снимки тези ДЕВЕТ корена рози, подарък от Христо Чорбаджийски. Дано поне няколко от тях са негови сортове. Би могло да е подарил и други сортове, които са били на разположение в институтите и ги е харесвал :hmmm:
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

И така..токущо говорих по телефона със сътрудника на Тимирязевска. Той каза, че ще наблюдава цъфтежа на Елегия и ще допише флорибунда, ако ще прояви признаци на флорибунда,както писа Стайков : по 2 или 3 цветоноса .. Но по принциап пишат така : ч/г,флорибунда ,тоест ще стане Чайно/хибридна, флорибунда Елегия...
gospodinov

Re: Рози - наши, български!

Мнение от gospodinov »

bell написа: Мар 13, '18, 13:42
За Института в Негован съм пропуснала. :hmmm: Разбира се, че може да отида и говоря в най-скоро време с тях, а със сигурност ще дойдат и още хора с мен.
Ето цитат от статията в 1-то ми мнение по темата:

"През го­ди­ни­те у нас е ра­бо­те­но по се­лек­ци­о­ни­ра­не и под­дър­жа­не на сор­то­ве ро­зи в Научноиз­с­ле­до­ва­тел­с­кия ин­с­ти­тут по ро­за­та и ете­ричномас­ле­ни­те кул­ту­ри в Ка­зан­лък и в бив­ша­та Опит­на стан­ция по цве­тар­с­т­во в Не­го­ван, Со­фия. В то­ва от­но­ше­ние из­тък­на­ти­ят наш учен проф. Ва­сил Стай­ков има из­к­лючител­но го­лям при­нос. Под не­го­во ръ­ко­вод­с­т­во в ко­лек­тив с Иван Ка­лайд­жи­ев и Хрис­то Чор­ба­д­жийс­ки са съз­да­де­ни цен­ни де­ко­ра­тив­ни сор­то­ве. Бо­гат сор­ти­мент от ро­зи е под­дър­жан в стан­ци­я­та, в Не­го­ван под ръ­ко­вод­с­т­во­то на ст.н.с. Ди­ми­тър Ка­за­ков"

Това не е лошо никак да се направи, едно посещение в Негован може много да помогне. Красимира Узунова беше изявила желание и тя да присъства.
Мариана Бечева
Виенско кафе
Мнения: 320
Регистриран на: Ное 22, '14, 17:32
Местоположение: село Тъжа

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Мариана Бечева »

Когато се захванах да издирвам тези рози, не знам защо си представях че са някакви си "извънземни", "нечути-невидени". Едва преди два дни осъзнах, че е абсолютно нормално из селата покрай Казанлък да има запазени от тях и даже някои да са много популярни. Кой работил в Института, че си "краднал" корен или резници, кой си купил и от резници се разпространили из района. Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Deleted User 2919

Re: Рози - наши, български!

Мнение от Deleted User 2919 »

Мариана Бечева написа: Мар 13, '18, 16:00 Когато се захванах да издирвам тези рози, не знам защо си представях че са някакви си "извънземни", "нечути-невидени". Едва преди два дни осъзнах, че е абсолютно нормално из селата покрай Казанлък да има запазени от тях и даже някои да са много популярни. Кой работил в Института, че си "краднал" корен или резници, кой си купил и от резници се разпространили из района. Като се зачетох из книгите и разглеждах снимките припознах поне още 2 вида.
Но...доказателства за нито една от тях не мога да събера. И май е по-добре да се спра дотук!
Мариана, извинявай за въпроса, но на колко си години? Сигурно не си живяла при социализма и понятия Откраднал тогава се отличава от Открадал в сегашно време. Да сметнем, че си била малка или изобщо не била родена при социализма. ..
Тогаова розите не продаваха , както сега, по магазините.,Стайков даже сигурно не ги патентова, и институт сигурно също..Никой не ги пазил , като обект на продажба..не се грижил за опазване на чистота на вида им..Ако смяташ, че СССр открадна, то грешиш, в те времена имаше обмяна на опит, обмяна и на розите, на растения. Не смятам, че в Шуменски с/ст институт крадяли от СССР семена на домати, които сега продават..по легален начин ги получили и те.. Както сега не може да претендират наследниците на Колесников, че Полша ще им плаща за продажба на люляците от колекция на Колесников..сигурно и тези сортове на люляк отидоха при социализма в Полша и там се размножили ..Даже в Германия продават люляците на Колесниковв.Единственно ФРГ , разбира се, не би могла да ги получи , като обмяна на опит..но може би получила ги през ГДР..и так може да стане..
Из района на Кюстендил,Казанлък, Пловдив може би розите се разпостранили по лесен начин:донесоха ги в някое ТКЗС за засаждане, за украсяване на територия на ТКЗС , примерно 100 рози, 20 рози харесаха местните, и ги засадили из градинките си..Не смятаха това за кражба: рози да краде някой?? През тогашното време това би било за смях...
Последно промяна от Deleted User 2919 на Мар 13, '18, 16:45, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”