Кокичета

Заключено
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Кокичета

Мнение от Murof »

Много голяма вероятност е да ги има и по нашите земи... с естествени находища. Описани са находища в Турция, Румъния, струва ми се естествено и тук да ги има. Имам няколко луковици от миналата есен от ботаническата градина на Осло но тази пролет не цъфнаха... Galanthus plicatus ssp. plicatus, много съм любопитен как изглеждат, защото в интернет има доста различни снимки...ще чакам до другата пролет :)
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

И аз така мисля,очаквам да се намират към Черноморието.
Междудругото,има разлика в нашенските кокиченца ,могат да се отличат.Аз правя разлика,или поне така си мисля,между елвесии и нивалис.Нивалис са по-късни,с около месец,по-грацилни ,с тънки сиви листа и зеленко само в долната част на вътрешните листенца.Но ако се зарови човек в сортовете е малко обезсърчаващо да разпознава сортове.За БГ е характерно,че кокичетата са или от гората / 3 вида/ ,или от 3-4 холандски /но пак същите/сорта.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Кокичета

Мнение от gevkati »

Аз много много не се заглеждах по кокичетата, защото все ги изпускам като цъфтят, но след споделените снимки на Муроф, :potekoha: :potekoha: :potekoha: и вече съм с променена гледна точка по въпроса.
Видях, че в Сортови са продавали разни интересни миналата есен и съм решила да пробвам.
Благодарско за споделянето!
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Eто тук има интересни кокиченца,остава да имаме и поръчка
https://order.eurobulb.nl/85-miscellaneous-bulbs?page=3
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 1488 пъти

Re: Кокичета

Мнение от gevkati »

libra написа: Мар 8, '18, 10:22 Eто тук има интересни кокиченца,остава да имаме и поръчка
https://order.eurobulb.nl/85-miscellaneous-bulbs?page=3
а минзухарчетата видя ли? :D :D :D
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Е,как!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Кокичета

Мнение от nadin »

Така само да споделя че има луковици като на кокичетата, еритрониумите и ризомите на горските анемонета, които не търпят засушаване. Вадиш от земята и садиш максимално бързо. Евробулб са едни от тези на които не им пука как съхраняват луковиците, щото търгуват на едро и от там не съветвам никой да си купува бързо изсъхващи луковици. Стават за нарциси лалета и зюмбюли но за нищо по-завързано.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Toва ,че кокичетата не търпят засушаване, аз сега го научих,но на практика ,ние купуваме само такива.Не съм купувала от англ. скъпи сайтове,може би там са се погрижили.Винаги съм се чудила и съм била резервирана към бабите ,които продават кокичета/луковици/ на зелено ,след прецъфтяване.Оказа се ,че това си е ОК за кокичето.
Едни Фиоре Плено купих намалени есента ,едва са се показали 3 бр /от пакетче/,ще видим дали са прецакани,защото със сигурност са били засушени.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Кокичета

Мнение от МГХ »

Ами тогава не можем ли да си ги поръчаме след прецъфтяване и да си ги садим през май да кажем. Т.е. поръчваме сега и веднага садим. :hmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Кокичета

Мнение от libra »

Английски сайтове продават на зелено,но това са колекционерски скъпи растения .В големите фирми за масови луковици схемата е, както ни е позната-поръчва се в края на пролетта и в началото на септември получаваме луковиците.
Иначе,есенни луковици сигурно още се търкалят по магазините,изобщо нямат скрупули да продават изветрели луковици и коренища.Дори в Холандия/ с всичкия си/ съм купувала лалета през май.Познай какво поникна.
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”