Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

Дойде време да си сея семена от домати за градината, някой знае ли кога е подходящо тези дни, по лунния календар имаше подходящи дати :hmmm:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

При мене без вкоренител не се получава...Резнах шест стръка и ги боднах веднага,полях добре,захлупих ги с други чашки намокрени от вътре и до десетия-дванайстия ден всичко беше наред-растенията свежи,зелени...После едно по едно окапаха.Рязах ги над котиледоните като търпеливо изчаках да станат на шест листенца...Изгниват на нивото на почвата и като ги извадя няма и следа от коренчета.Ще трябва да намеря какво е писал Краси за вкоренителя от върбови клонки и ще опитам пак.Избързах с разсада и сигурно тая серия ще е за проби :lol:
Преди време ви казах че видях голям зор с едни семенца от Зелисто,и по-точно домат Аляска..Писах и че намерих решение от един сайт Телопеа-гиберелинова киселина...Та купих си въпросната киселина и направих разтвора както е описано в таблицата,накиснах последните шест семена за 24 часа,сложих ги да се рътят и от тях пет кълниха на четвъртия ден :ieeemyzh: .Не вярвам да е случайност,при положение,че залагах за рътене две серий с нулев резултат..А тая сутрин какво направих..Пак проблем със семена..Преди една седмица,та и малко повече сложих семена от Настенка и Полско яйце..От три дни ги гледам са се надули та ще гръмнат,но не могат да пробият..След кратък размисъл реших да им помагам.Взех едно,а то кораво като камък..Стиснах го,разтърках го между пръстите си-не ще да се пукне..Викам-ще го режа :hmmm: Взех лупата,един скалпел,една пинцета и....първото даде фира :lol: Второто също...След третото видях,че трябва да резна самото връхче на семката и така направих с десетина броя,а другите около десет си останаха нерязани.Завих си ги във влажната домакинска хартия,сложих си ги в кутишката и обратно върху приемника за цифровата телевизия-там ми е постоянно около 25 градуса...Към два след обяд погледнах да видя какво става. От всичките с рязани връхчета бяха се подали по 6-7 мм кълнчета.Повторих процедурата със скалпела и с другите семена и до 11 вечерта всички ми се бяха оплезили.Сега остава котиледоните да имат сила да изхвърлят обвивката и сме в джаза :lol:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Миша »

Не е от вкоренителя, Ивко, вече писах, доматите произвеждат сами фитохормони, които способстват вкореняването, но всички фитохормони, включително и тези, които вие ще дадете на растението , работят при определени условия, липсата на някое условие, или предозиране с вкоренител могат да имат обратни последици. Предполагам, че резниците са били преполяти, доматите издържат засушаване, не бива да се вкореняват в много мокра почва.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lidiq_macka
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Апр 17, '15, 12:04
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 20 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от lidiq_macka »

Ивко, продължавай в същия дух. :stiskam: Пу, пу, пу,успокоих се, че не съм само аз...... :ieeee:
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Миша написа:Не е от вкоренителя, Ивко, вече писах, доматите произвеждат сами фитохормони, които способстват вкореняването, но всички фитохормони, включително и тези, които вие ще дадете на растението , работят при определени условия, липсата на някое условие, или предозиране с вкоренител могат да имат обратни последици. Предполагам, че резниците са били преполяти, доматите издържат засушаване, не бива да се вкореняват в много мокра почва.

Мише,със сигурност пак си права...Първо-чашките ми не бяха пробити и второ-ясно се виждаше около един пръст вода на дъното.Понеже чашките още си стоят,взех една и изтърсих субстрата в една чиния,с ръка изстисках водата и с тая вода напълних същата чашка близо до средата :nod: Голям съм келеш....
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4799
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 486 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от ivko69 »

Краси Лазаров написа:
reni7377 написа:След това засаждаш като притъпкваш с пръсти добре,за да има добър контакт със субстрата и не поливаш прекалено,за да не се посече от влагата. Напръскваш го с вода,леко с пувелизатор,напръскваш и чашка или шише от мин. вода отвътре,похлупваш го и да е на сянка.

И Краси е писал много точно,ма защо Ивко не чете....
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Според мен това със захлупването е малко прекалено.
Моите растат заедно с неизрязваните в прозрачен контейнер с капак, но този капак е с големи отвори и въсщност служи основно да ги защити от котешки набези. Дори не мога да заема целия перваз, където стоят, защото ако го направя, все се намира кой да събори някой контейнер на земята. Сега съм постигнала мир, като половината се пази за котешка дрямка, другата половина за доматен разсад. :hihihi:
Самите контейнери са от онези пластмасови кутии, в които в Кауфланд продават някои плодове, само че съединявам с лепенка по две долни части за един контейнер, тъй като техния оригинален капак е нисък - а така става достатъчно високо, за да ги държа вътре до преместването им в моята тераса-оранжерия. Имат отвори на капака, между двете части също остава пролука за въздуха, така че не се запарват, нито се получава конденз.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Deleted User 4608 »

Ивко, голям образ си! Аз така нямам търпение с дългите тиквички, чиито семена имат доста различен вид от обикновените. Откакто видях, че може леко да се стисне с ръце (зъби) връхчето на семките, почти на всички тиквови го прилагам и поникват доста по-бързо. Ама на домат... нееее, много забавно!!! Отрязах едно Лабрадорче и една Бонония, ама те само са кръстосали и ги боднах отново. Причината - Бононията ми бяха поникнали три от едно и също място и за да не ги разбутвам, отрязах едното и го засадих в собствено гнездо. Не захлупвам, но са малки и явно тогава няма какво чак толкова да им се изпари и да увяхнат. А Лабрадорчето го резнах, защото ми се стори, че съм го бутнала с ръка и съм го пречупила, но май само беше полегнало. Сега горкото е до уши в земята, защото те по начало са нисички. :)
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от reni7377 »

polyabs написа:Дойде време да си сея семена от домати за градината, някой знае ли кога е подходящо тези дни, по лунния календар имаше подходящи дати :hmmm:
Извинявай за закъснението!16,17 и 25,26 февруари са подходящи за сеене на домат!Ще се изненадаш как всичко ще върви по план!Пробвай няколко семена и на друга дата и после пиши!Успех!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от polyabs »

reni7377 :ieeee: благодаря !
Тъкмо през уикенда имам повее време, тази събота ще е и другата неделя! :stiskam:
Ще пиша резултатите! :gush:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”