Лалета

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

calico написа:Лалелче, спокойно. Аз само заплашвам, досега цвете не съм изхвърляла.
Ох, добре, :swhew: ще спя :sdovolen:
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Лалета

Мнение от Cando »

Здравейте, имам питанка. Намерих цяла торба с луковички, които съм забравила да насадя есента :nod: , има лалета specie, нарциси и минзухари. Та сега се чудя какво да ги правя, повечето от тях са леко покарали без нарцисите. Навън има 2 метра сняг и земята е замръзнала половин метър в дълбочина, така че абсурд да ги засадя. Ако ги насадя пролетта, и то относително кога пролетта щото земята сигурно ще се размрази края на април чак, дали ще цъфнат :hmmm: И тъй като са леко покарали, дали няма да се смарангясат дотогава. Или ако ги насадя в саксии в къщи дали ще изкарат само на листа или има шанс да цъфнат все пак. Или да ги сложа в саксии навън и да ги покрия с един метър сняг :hmmm: Ако на някого му се е случвало моля да помогне...
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета

Мнение от libra »

В сандъчета под снега- и каквото сабя покаже.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: Лалета

Мнение от Мария Николова »

Точно така, Кандо! Давай! Ще цъфнат, щом имат сняг! :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Elatior
Виенско кафе
Мнения: 492
Регистриран на: Ное 18, '12, 19:54
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Лалета

Мнение от Elatior »

Здравейте.Обръщам се към по-запознатите в отглеждането на Лалета.Имах в градината си преди години един много стар сорт червено Лале,което се размножи доста,а най-лошото е че прави малки и невзрачни пера,които се множават със всяка година и превземат площите ми.Опитвах да изваждам и да махам,но пак продължава това чудо.Някой знае ли как мога да се отърва от тези микронни луковички,които се самонасаждат? :hmmmmmm: :hmmm:
Предварително Благодаря на взелите участие по темата.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: Лалета

Мнение от Мария Николова »

Първо - с много инат.
Второ - с един як мъж, нова лопата за него и строителна количка.

Изображение

Изображение

Виждаш ли за какво става дума?
В случая това е станало от някое ситничко бебенце, което се е търкулнало под лопатата, като съм вадила луковицата майка през 2009 г. Само за някакви 5 години.
Ако в твоя двор тези лалета са заварени от преди 10 години и всяка година семената им са падали и пониквали, това място е нагъчкано с луковици поне на 70 см. надолу. Всичко - пръст и луци - трябва да се изкопае и изхвърли.
Другия вариант е да не позволяваш да фотосинтезират.
Нищо да не зеленее даже и 1 ден на това място. Една година, две. Колкото е нужно.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Elatior
Виенско кафе
Мнения: 492
Регистриран на: Ное 18, '12, 19:54
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 84 пъти

Re: Лалета

Мнение от Elatior »

Благодаря ти Мерко! :tzeluvka: Тези Лалета са доста стари,останали от баба ми едноо време,така,че е ясна картинката.Ще се борим и ще вадим,а сега дори гледам първи са направили пера в градината :lol: ,но само да се махне снега и ги изскубвам :twisted:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Лалета

Мнение от Златка Трънова »

Ох, и аз водя непосилна борба с диво лале. Колкото повече ги изкопавам, толкова повече стават. И вчера гледам първи са напускали пера и затревили градината. Струва ми се , че премахването им е causa perduta.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лалета

Мнение от calico »

и аз съм пълна.
преди 20 години като купихме къщата, имаше две такива лалета, така им се радвах.
сега са към 2000 сигулно, като райграс е там. Скубя непрекъснато, те раста, пак скубя
ама няма победа, борбата е неравна
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: Лалета

Мнение от Мария Николова »

Златка Трънова написа:Ох, и аз водя непосилна борба с диво лале. Колкото повече ги изкопавам, толкова повече стават. И вчера гледам първи са напускали пера и затревили градината. Струва ми се , че премахването им е causa perduta.
Даже марково лале, което съм поддържала няколко години, се е случвало да му се "изпарят" всичките хибридизации, през които е преминало. И да ми разцъфне "първичното" островърхо лале. :svekurva: Още като се оцвети пъпката, го разпознавах. Вадех с малката лопатчица и го хвърлях заедно с луковицата и пръстта.
Тъй че може да се появи и между няколкогодишните лалета,набедените за ужким непотъващи. Махайте, :twisted: догодина то няма да се "коригира".
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”