Да поприказваме за доматите - 2018

Модератор: Миша

Заключено
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Di_Va »

Краси, умора нямаш! Благодаря ти за всичко споделяно за доматите, много полезно е наистина! Виждам в това видео, че връзването ти е някак вертикално, и връзките обхващат китките, това как се постига? Предполагам, че няма кол на всеки корен, а някаква хоризонтална конструкция в горния край, обаче кога и как връзваш, та да могат да се обхванат така добре големите китки по височината на стъблото?
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

Доматите са вързани със сезал усукан около стъблото,а над доматите има опъната тел на тръбна Т-образна кострукция на тела връзвам сезала. Върху тази конструкция слагам и мрежата за защита от градушки.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Di_Va »

Благодаря ти! Предвижда се засенчваща мрежа и при нас, дано успеем :stiskam: , тогава може да пробвам и подобно връзване :) .
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Краси Лазаров написа:Доматите са вързани със сезал усукан около стъблото,а над доматите има опъната тел на тръбна Т-образна кострукция на тела връзвам сезала. Върху тази конструкция слагам и мрежата за защита от градушки.
А долу за какво са вързани- за самото стебло или по друг начин.Аз опъвам тел на около 30 см от почвата , ама после ми пречи.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

МГХ написа:
Краси Лазаров написа:Доматите са вързани със сезал усукан около стъблото,а над доматите има опъната тел на тръбна Т-образна кострукция на тела връзвам сезала. Върху тази конструкция слагам и мрежата за защита от градушки.
А долу за какво са вързани- за самото стебло или по друг начин.Аз опъвам тел на около 30 см от почвата , ама после ми пречи.
Имам куки от електроди,които забивам в земята до домата и връзвам сезала за тях,а след това около домата. Направих ги от електроди,защото имах стари бракувани,но стават и от тел ф 2мм. Ползвам ги вече 8 години,преди това връзвах под първо листо на домата,но е по-трудоемко и по-бавно. Когато засаждам доматите ги закрепвам към електродите със пластмасови скоби за домати и след като пораснат забивам куките по-надълбоко и връзвам към тях сезала. Не оставям никога засадените домати без опора,защото през май има бури с градушки и се кършат и полягат.
Представи си куките така,ако е дълъг електрода 40 см. около 7/8 см сгъвам като кука към която връзвам на възел сезала,а останалата част забивам в земята. Есента откачам сезала от тела и от куката изскубвам растението и готово. Изчиствам градината за много кратко време. Ако някое пиперено растение започне да поляга използвам пак електрод,но прав без кука и със същите скоби за домати го хващам към електрода около първото разклонение.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Благодаря, Краси. Ще опитам , но 2мм ми се вижда малко.Няма ли да се извади.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Аз не укрепвам с нищо от долната страна на шнура, завършва свободно с около 10 см свободни накрая, не съм имала проблеми - ако се прави по-нагъсто увиването, няма нужда от застопоряване.
Аватар
Краси Лазаров
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1336
Регистриран на: Сеп 17, '13, 08:06
Местоположение: София
Дал благодарност: 25 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от Краси Лазаров »

МГХ написа:Благодаря, Краси. Ще опитам , но 2мм ми се вижда малко.Няма ли да се извади.
Не се вади,защото около 20 см. го забивам в почвата,а самото стъбло като се усука по него сезала поема усилието. Гледах как един украинец връзва сезала,когато изкопае дупката пуска по стените и сезала,представи си го на буквата "П"обърната на обратно,поставя разсад в дупката върху сезала,зарива ,утъпква ,полива и отгоре на почвата остава дългият край който прикрепя към тела. Няколко дни след разсаждане започва да усуква сезала около растението. Вижда ми се добър метод,едновременно се разсажда и се застопорява сезала без връзване и допълнителни приспособления,само предварително трябва да се нареже сезала по размер,но още не съм го изпробвал. :stiskam:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от МГХ »

Това последното е супер. :daaa: Може и него да опитам.
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2018

Мнение от MotacillaAlba »

Вчера се наложи да срежа два домата Ръгби, защото достигнаха капака на контейнера, в който престояват до 23 февруари. Срязах ги точно над котиледоните и ги забодох отново направо в пръстта и ги полях добре. Този път не трепнаха, не дадоха никакви признаци на повяхване, след 24 часа имат напълно свеж вид. Следователно грешката ми предния път е била не в това, че са били по-големи, а в това, че не ги срязах точно на нивото на почвата, а 1-2 см. по-високо. Предполагам, че по стъблото на домата има участъци с по-голяма концентрация на такива клетки, от които могат да излязат коренчета. Предполагам, че такива има както на ниво почва, така и непосредствено над разклоненията. Вероятно още 4-5 броя ще се наложи да претърпят същата процедура - който стигне капака, това го чака :D .
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”