Ирис

Заключено
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2197 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Като се зарових в хеметата тези дни, не съм надникнала в лучените теми. Тъкмо да отговоря, че ръждив-керемидения е Certainly Certainly и веднага по-долу видях, че ЕнциВлади :sgiggle: :sbear: вече е отговорила. Естествено - точно! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Ирис

Мнение от hosta127 »

аз пък днес си купих ето този ирис,
Изображение

обаче пък ето това пише на етикета
Допълнителна информация: Ирисите от луковичната група са подходящи за алпинеума или за предната част на бордюра. Цъфтят през зимата, пролетта или лятото в зависимост от вида. Трудно оцеляват през зимата - някои видове са деликатни, а почти всички имат нужда от лека почва с добри дренажни свойства. Не трябва да ги вадите и да разделяте туфите поне четири-пет години след засаждане.

Мястото за ирисите трябва да се избере по-рано и да се подготви. Най-добре е там да няма вятър, а през втората половина на деня да попада в лека сянка.
верно ли, че трудно ооцелявали през зимата ?Че и сянка искали ?!!! :hmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Oцеляването се отнася за луковичните,а следобедната сянка е пожелателна по нашия опит.Същественото е да са върху отцедлива почва,ризомът да е на повърността и да са на слънце поне 6 часа за да цъфтят.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Ирис

Мнение от hosta127 »

libra, благодаря ти , ризомът това коренището ли ще рече, че аз го зарових май по на дълбоко да ида да го вадя утре, хич не обърнах внимание лукувица лли беше, нещо много малко извадих го изпод талашита и го засях не го разгледах какво представлява . Купих си и Трициртис, но сега чета че той пък искал сянка и много вода , май ще им сменям местата утре
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Ирис

Мнение от Murof »

hosta127 написа:libra, благодаря ти , ризомът това коренището ли ще рече, че аз го зарових май по на дълбоко да ида да го вадя утре, хич не обърнах внимание лукувица лли беше, нещо много малко извадих го изпод талашита и го засях не го разгледах какво представлява . Купих си и Трициртис, но сега чета че той пък искал сянка и много вода , май ще им сменям местата утре
http://samozvetik.ru/blog/43677843878/P ... za-shagom-(rukovodstvo-i-foto" onclick="window.open(this.href);return false;).
Прочети този линк!
Нито една градина не е идеална.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Да,коренището е ризом.Не трябва да е заровено,а да е отгоре или малко заровено.И ако може да е обърнато на юг,да му се пече гръбчето. :nod:
По принцип ,при засаждането корените служат за закрепване.Твоето ирисче,доколкото разбирам е позасъхнало и корените не могат да изпълняват тази роля,за това го позиционирай с клечки и ризома го позарови малко,за се закрепи някак.
Моите ириси в момента са в плачевен вид-подгизнали са във вода от топенето на снега,Амур се е разходил върху тях,етитетите са се поразлетели ,ризомите са изкочили върфу калта ,а сляпото куче е минало по периферията /където са били новите ми драгоценни луковички от други китки/.
hosta127
Кафевар/ка/
Мнения: 797
Регистриран на: Мар 31, '17, 21:50

Re: Ирис

Мнение от hosta127 »

libra :gush: утре ще го оправя , благодаря .
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2197 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Либре, натисни повдигнатия ризом и натрупай отстрани и отзад малко по-суха пръст и също я натисни. Това редовно го правя на нови, млади ириси. ;)
Запиши си на ХН тези етикети, които още си стоят на мястото и ги закрепи по-сериозно. Събери пръснатите етикети и като цъфнат, по снимките и с помощта на Влади ще ги забучиш на мястото им. :mrgreen:
Само за гадта :twisted: не мога нищо да ти ръсна - нямам опит. Само съчувствам. :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Ирис

Мнение от libra »

Meрко,ризомите ги натискам след всеки сняг и лед.
Етикетите ги забождам отново,само дето сега е замръзнало след първия сантиметър,та малко трудно става.
С разпознаването напролет следово куче ще трябва да вземам.
Сортовете съм ги записала на ХН,чак и нов тефтер си купих днес.
За добичето,дето рие-днес дойдоха от съответна фирма 3 развеселени мацки и два часа бодоха английски отрови,та дано размисли и отиде някъде другаде.Макар,че като знам колко луковици има при мен,а зад оградата -магарешки бодили,не знам дали ще се разкара.Но поне ще поддържа напрежението.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31644
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 967 пъти
Получил благодарност: 2197 пъти

Re: Ирис

Мнение от Мария Николова »

Спечели 1-2 месеца време, веднага! :tzvetentze:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Заключено

Обратно към “Лук и други луковици”