Вкореняване на рози от резници

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от nadin »

Според мен бурканите не са само за предпазване от студ, а и за поддържане на влагата и постоянен микроклимат. Когато розите тръгнат да се развиват изкарват листата преди корените. Корените се развиват значително по-бавно, така че ако няма похлупак листата ще изпаряват влагата много по-бързо а корените няма да могат да доставят достаттъчно вода. За това спред мен е добре да си останат бурканите или по скоро шишета с капачки така че от време на време в големи жеги да може да се отварят по-малко за проветряване за да не почнат гъбички.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Asarina »

nadin написа:Според мен бурканите не са само за предпазване от студ, а и за поддържане на влагата и постоянен микроклимат. Когато розите тръгнат да се развиват изкарват листата преди корените. Корените се развиват значително по-бавно, така че ако няма похлупак листата ще изпаряват влагата много по-бързо а корените няма да могат да доставят достаттъчно вода. За това спред мен е добре да си останат бурканите или по скоро шишета с капачки така че от време на време в големи жеги да може да се отварят по-малко за проветряване за да не почнат гъбички.
Благодаря Наде, ще ги инструктирам да сменят бурканите с шишета. :daaa:
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Ава_и_мама »

Вече десетина години се опитвам да вкоренявам резници от ЧХ(ами то други нямах). Стигнах до извода, че най- голяма успеваемост имам при резниците с петичките по 3 броя(всеки поотделно засаден до втора пъпка под земята и още две отгоре) под шише от Кока кола. На сянка. Като се запролети и времето е доста топло отварям капачката. Ако в шишето израстне някое плевелче го махам и отново слагам шишето. Така остава докато листата на резника изпълни шишето.Махам го в дни когато няма слънце, за да се климатизира(или както се казва :hmmm: )
Ако резникът е сложен на слънце, първите нежни листенца са се показали и изведнъж се махне шишето то листенцата до вечерта са се изпържили. Изсъхват бързо и резникът умира.
Буркани слагах, но в шишето има повече място за листата и може да се отваря, за да не се запарва в топлите дни.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 816 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Мария Николова »

Има значение и мястото, избрано за резниците под шише.
Като се знае, че ще останат на мястото си цяла година, би трябвало да се избере сенчесто място заради летните жеги. Точно за най-големите жеги е нужно шишето. Сутрин капачката се маха за проветрение, вечер се слага.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Ава_и_мама »

:P Да, Мерка, задължително на сянка си садя резника и там си седи 2 години докато се вкоренени хубаво.
Всичко това нямаше кой да ми го каже. Стигнах до извода на принципа ПРОБА- ГРЕШКА.
А и зор видях докато се науча да надписвам шишетата.
Сега вече правя така: Окопавам почвата, за да я разрохкам.Боцвам трите резника с петичките като две пъпки са в земята, две от вън.Поливам, слагам изрязаната (само дъното на бутилката) бутилка. Предварително съм и сложила номер с маркер, за застраховка и етикет от вътрешната страна и отделно е вписан и номера в тефтера. Това го правя, за да не забравя коя е розата, защото като сложиш 10-20 вида , да кажа и 50 ;) (както тази година) подарени ти от добрички форумни феи.
Това упражнение отнема доста време, но пък ми доставя удоволствие!
Накрая казваш и едно "Отче наш..."
Аватар
utro77
Виенско кафе
Мнения: 364
Регистриран на: Окт 8, '15, 11:22
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от utro77 »

Привет!
Влизам в темичката да ви попитам.
Преди месец и половина на шега бучнах една розичка от букет в саксия. Поливах редовно. Държа в хладна стая. Тя взе, че покара листенца.
Много съм щастлива. Много интересен светло лилав цвят е.

Зачетох се в темата, за да разбера как да я опазя.
Предполагам, че към април ще бъде безопасно да я преместя в градината.

На сянка ли трябва да я сложа?
Така прочитам в последния пост.
Или може би по-шарена сянка???
Не съм захващала роза от резник до сега. Не смеех. Иначе съм им голям почитател - вече имам около 30.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от Златка Трънова »

utro77 , това че е пуснала листенца ,не означава , че има и корен.Според мен ,не я вади от саксията поне до есента. Да може като се затопли времето да си направи коренчета.Саксията на светло място , но засенчена.Това е от моя много скроен опит .Виж какво ще кажат и хората с повече знания и опит :dovolen:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от renimoss »

По-добре саксията напролет заровена в почвата навън на сянка и захлупена под шише без капачка, защото едва ли ще има добре развити корени за да оцелее. Ако е вътре в топлото време ще се маносат листата и ще хване акари. Имай предвид, че вероятно е роза за рязан цвят, т.е. по-болнава и по-капризна.
wenche

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от wenche »

Днес отворих едно забутано пликче, а вътре резници в мокър вестник. Поне три месеца си е седял така. От три клечици - и трите с коренче :ieeee: :ieeee:

Изображение
Изображение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнение от zeleno »

бравос
сега сей веднага
аз едни така отворих , проверих , установих , че имат калус и пак затворих
след 10-15 дни бяха вече напълно мухлясали от главата до петите :ufff:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”