Сентполии

Публикувай отговор
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Сентполии

Мнение от ravik »

Старата тема

Гео, граф:

Родът Сенполия (Saintpaulia - стайна, африканска или Узамбарска теменужка) е многогодишно тревисто растение от семейство Геснериеви. Едно от най-разпространените домашно отглеждани цветя поради компактния си размер и целогодишния цъфтеж. Цветовете варират от бяло, през розово, виолетово, до пурпурно и синьо, напоследък се появяват и известен брой червени, с простоцветни и кичести форми, с преливащи цветове, с точици, чертици и други фантазии. Листенцата са крехки, мъхести, месести и нежни, могат да бъдат плътно зелени или пъстролистни, с къси стебълца, събрани в розетка с различни размери - от 6см до 40см и нагоре (големия стандарт). Сравнително лесно изменят гените на майчиното растение, което е известно като спортуване.

Дивата форма на сентполията, послужила за база за надграждане на сортовете, е открита в края на XIXв. във влажните тропически гори на Танзания от барон Валтер фон Сен-Пол, чието име приема. Днес в света са селектирани над 8000 сорта стайни теменужки, което е показател за огромния интерес на публиката към това цвете.

Условия за отглеждане

Субстрат - в нета има различни предложения за почвата, в която се отглежда стайната теменужка. Аз лично ползвам основно качествен торф, който изпичам за 5 минути в микровълновата (след погрома на колекцията ми преди време едно от предположенията беше, че има някакъв патоген в почвата и оттогава задължително я пека по съвет на Ботан). Прибавям вермикулит и по малко перлит, на дъното на чашката слагам малки парченца въглен за дренаж. Може и да не е много правилно, но така правя. В темата има разисквания в тази посока.

Температура - всички източници в нета препоръчват оптималната температура да бъде около 15-20 градуса, като през зимата не бива да слиза под 20 градуса. При мен през лятото до обяд като нищо температурата стига и минава дори 30 градуса въпреки щорите. Явно растенията все пак привикват към даденостите и се справят някакси. Важно е да се пазят от резки смени на температурата и от въздушни течения. При такива случаи по листата се появяват неравномерни жълтеникави петна като обриви.

Светлина- на светло, но не пряко изложени на слънчевите лъчи. С други думи на източен, западен и дори северен прозорец сентполиите се чувстват прекрасно. Ако няма избор и трябва да се разположат на южен, то нека да има перде или друг вид засенчване в най-горещите часове. Доброто осветление гарантира богат цъфтеж, а някои съфорумци си правят и допълнително осветяване за зимата.

Поливането става в чинийката с престояла вода. Подгответе си едно шише, в което да си държите водата за поливане на сенполиите и нека то бъде винаги пълно. Най-добре ми вървят растенията на фитилно напояване, но за него трябва отделен пост. Сентполията изисква висока влажност, не я оставяйте суха, а когато се случи да остане пресъхнала, не я ''давете''! По-добре е да ѝ подавате през няколко часа по малко вода, отколкото да я стресирате с огромно количество - така бързо ще загният корените. Внимавайте с поливането отгоре, защото капка вода върху мъхестия лист действа на принципа на лупата, особено ако се огрява от слънцето и листа изгаря на петна.

Торенето е важен момент от развитието на всяко растения. Пролетно време е добре да се ползват торове с по-високо съдържание на азот, за да се подпомогне вегетацията, а на есен съответно с повече калий, за да се подготви за зимата, фосфора е за цъфтеж. Четете какво пише на кутийките - процентното съотношение е много важно!
Листно подхранване не съм правила, но има достатъчно информация и за него. В общи линии през вегетационния период (от края на февруари до септември-октомври) торя на две седмици (на първо и петнайсто число, за да не забравям), през зимата само веднъж месечно. През цялото време ползвам Масърбленд 20-20-20, защото съм мързелива и ми е по-лесно, но вие не се учете от мен 8-) !

Размножаването на сенполиите е вегетативно (безполово, като се използват части от растението-майка) и чрез семена. Най-често любителите използват първото - чрез лист и по-рядко чрез цветонос, които се поставят във вода, в сфагнум, в перлит, в торфени таблетки или направо в субстрат. Няма смисъл да обяснявам надълго - в дадения линк има подробна информация, включително и фото-уроци.


Пресаждане на растения се прави когато листата на розетката надстърчат повече от половината от чашката. Пресаждайте в не много по-голяма саксийка, защото теменужката ще започне да нараства на корени, ще спре да цъфти и може да я загубите. От Дени знам, че е добре при пресаждане да се скъсяват малко коренчетата, за да се предизвикат защитните им сили и растенията по-лесно да се приспособят към новия съд. В общи линии ако вадя теменужки за пресаждане от най-малките чашки за кафе, то ги прехвърлям в малко по-големи, като подсипвам с пресен торф.


5 основни правила за отглеждане на сентполии:

• постоянна топлина
• внимателно и умерено поливане
• добро осветление
• висока въздушна влажност
• редовно подхранване


Любопитна подробност на този род цветя е тяхната пъстролистност (вариегатност). Освен зелени листата на сентполиите могат да бъдат и пъстри - бели, бежови или розови фрагменти създадат неповторими шарки и растенията изглеждат изумителни дори и без цветове. Такива сортове се класифицират според типа вариегатност по следния начин:

1. Пъстролистност Томи Лоу (Tommie Lou). Ясен бял (по-рядко розов или бежов) кант обточва по ръбовете листата, с разновидности по останалата част на листа. Този тип пъстролистност е доста често срещана. Броят и разположението на безхлорофилните участъци на един и същ сорт, дори на едно и също растение, може да варира в зависимост от осветеността, торенето, влажността и температурата на въздуха.

Sora Zahariah

Изображение

2. Коронова пъстролистност (Champion). Жълт, светло зелен, кремав или дори розов цвят е съсредоточен в центъра на розетката върху младите листа на сентполията. С отдалечаване от центъра израствайки, листата променят цвета си към зелен, дори понякога след цъфтежа цялата розетка става напълно зелена и след няколко месеца променените листа отново започват да растат от центъра.

Rob's love bite

Изображение

3. Мозаечна пъстролистност (Lilian Jarret)е по-рядко срещана. Пъстрите фрагменти са равномерно разпределени по цялата площ на листа. Това е най-устойчивия тип пъстролистност, която не зависи от субстрат, температура или възраст на растението. Сортовете с такъв тип пъстролистност нарастват почти два пъти по-бавно от другите. Не съм имала такава теменужка, затова слагам снимка от нета:

Изображение

4. Спонтанната пъстролистност е тип, нехарактерен за сорта и възниква от спонтанни мутации. Може да се прояви на един лист, на части от растението или върху цялото. Такава вариегатност е непостоянна и с времето може да изчезне, като при размножаване не се предава на поколението.

Превода е от статията на Елена Еникеева

Добри сайтове и блогове за сентполии - при Диметрис има огромно количество информация за всеки, който ползва руски език, нашата съфорумка Светик също има чудесна страница, както и този :arrow:



Селекционери на сентполии

Името на селекционера обикновено върви с името на сорта - или като инициали в началото, или като име в скоби в края.

Руска школа

= Морев - Константин Львович Морев - Морозная Вишня, Свадебный букет, Голубой Туман, Каменный Цветок, Танец Галактик, Аэлита, Шикарный Мак, Стассия, Пурпурный мираж люкс, L-Rover, Летние и Весенние сумерки, Зивай...

= ЛЕ - Елена Лебецкая - ЛЕ-Маджента, ЛЕ-Карусель, ЛЕ-Тристан, ЛЕ-Визит, ЛЕ-Астрея, ЛЕ-Полина, ЛЕ-Айседора, ЛЕ-Фанданго, ЛЕ-Костер, ЛЕ-Малахитовая Роза, ЛЕ-Лето Красное, ЛЕ-Оригами...

= Ян - Наталия Пуминова - ЯН Менуэт, ЯН Торнадо, ЯН-Каприз, ЯН Сказка, ЯН-Забава, ЯН-Сахара, Ян-Марилен, ЯН-Руслан, ЯН-Морозко...

= ЕК - Екатерина Коршунова - ЕК-Шахиня, ЕК-История Любви, ЕК-Персиковый Рай, ЕК-Дикая Кошка, ЕК-Снег и Небо, ЕК-Сибирская царевна, ЕК-Весна Смеётся,

= АЕ - Евгений Архипов - АЕ-Стрелец Элит, АЕ-Водолей, АЕ-Звездопад, АЕ-Млечный Путь, АЕ-It's Raining, АЕ Снежный Эдельвейс, АЕ-Небесное Кружево ...

= РС - Светлана Репкина - РС-Капель, РС-Бог Солнца, РС-Графиня Де Монсоро, РС-Индонезия, РС Амадеус, РС-Зеленые Кораллы, РС-Гренландия, РС-Белиссимо, РС-Сливовый Коктейль, РС-Эликсир Красоты...

= Макуни Борис Михайлович е корифея на руските селекции - Зима Улыбается, Очаровательные Глазки, Прелестная Тёща, Вологодское Кружево...

Американска школа

= Robinson - Ралф и Оливия Ма Робинсън правят сериите Rob's и Ma's
- Rob's Scrumptious, Rob's Dust Storm, Rob's Wagga Wagga, Rob's Humpty Doo, Rob's Antique Rose, Rob's Dodo Bird, Rob's Boolaroo, Rob's Shadow Magic, Rob's Lucky Charm, Rob's Cotton Ball...
- Ma's Ching Dynasty, Ma's Glass Slipper, Ma's Pillowtalk, Ma's Crime Scene, Ma's Lily Pad, Ma's Moody Monday...

= Sorano - Пол Сорано - Blue Dragon, Golden Autumn, Midnight Twist, Irish Cream, Midnight Frolic, Ray of Sunshine, Frozen in Time, Ramplin Silver, Golden Eye...

= Holtkamp прави сериите Optimara и Rhapsodie - промишлените сортове на Холкамп
- Optimara Millennia, Optimara Lucia, Optimara My Love, Optimara Little Hopi II, Optimara Montana, Optimara Little Moonstone...
- Rhapsodie Cora, Rhapsodie Clementine, Rhapsodie Susi, Rhapsodie Dolly...

= R.Bann (не знам каква националност е) - Rebel's Two Cents, Rebel's Splatter Kake, Rebel's Restless Heart, Rebel's Flaming Star, Rebel's Valiant...
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Сентполии

Мнение от МГХ »

И сега кой ще отговори на въпроса ми в старата тема :cry:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

Въпроса на МХГ от старата тема е:

''Някой може ли да разпознае тия двете пъстролистни ? Такива ли са им дребни цветовете или защото не съм ги торила ?

Изображение

в действителност цветът е по розов.

Изображение''


Миленка, в първия момент реших, че тази на долната снимка е Rob's boolaroo, но после видях листата - не е :sneee: ... Позабравила съм ги, но ще си ги припомня :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 346 пъти
Получил благодарност: 917 пъти

Re: Сентполии

Мнение от МГХ »

Благодаря ,Гео :liubov: :tzvetentze:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Сентполии

Мнение от ravik »

МГХ написа:И сега кой ще отговори на въпроса ми в старата тема :cry:
В такива случаи, копирайте си пак въпроса. Няма проблем с повторения...
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

Я да раздвижа малко темичката. Вижте какво ми цъфти:

Rob's boondoggle - разочарована съм от нея. Цветовете са дребни и невзрачни :hmmmmmm:

Изображение

А тази зеленоцъфтяща ще бъда благодарна, ако някой ми я разпознае. Листенцето ми е дадено от човек, който нищо не разбира от геснериеви, камо ли от сортове.

Изображение

За пореден път се извинявам за отвратителните снимки :oops:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
andiab
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Сеп 8, '11, 18:59
Местоположение: Попово

Re: Сентполии

Мнение от andiab »

С име, без име, дребни... красиви... :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

Разпозната е като Optimara My Sensation, ако някой го интересува.
Гео, граф написа: Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Сентполии

Мнение от iv.tarlen »

Аз кога ли ще цъфна?А Гео?Живи са, поляти и наторени :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka: !
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Сентполии

Мнение от Гео, граф »

iv.tarlen написа:Аз кога ли ще цъфна?
Тази си я отчувах близо година от листо до цветче, Ив, така че трябва да имаш търпение :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”