Ела (Abies) Fir

Публикувай отговор
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от greeneyed »

Изображение

Сега я виждам. Единственото, което мога да кажа е, че растението няма гъбна болест ,има живи растежни връхчета , а каква е причината да се освобождава от иглиците , не мога да преценя.Имам малко растение Picea abies Push, които миналото лято се освободи по същия начин от иглици на някои от клоните. Жив е и расте , макар и бавно. Може би ще се включат хора с повече опит с иглолистните. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от shoshy »

Моля да споделите личен опит.
Abies concolor 'Hessei' издържа ли на пълно слънце при нашите условия?
Моля да препоръчате синьо иглолистно с подобна форма до 0,80м високо за слънце.
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от alexalex12 »

sueta написа:Здравейте мили хора, ако може да ми помогнете със съвет . Преа пролетта на 2015г. си засадихме на двора красива сребърна ела , купена от разсадник в контейнер . Тогава беше около 1 м висока . Захвана се и започна да расте , презимува зимата на 2016г. и в края на тази есен без да пожълтява - игличките й започнаха да се ронят повсеместно . Преа цялото лято е поливана , тя е сред тревната площ , както и е торена 2 пъти тази година . Изпращам ви снимка на сегашното трагично състояние :snif:
Забравих - Честита Нова Година ! Нека е добра за всички живи същества :dovolen:
https://drive.google.com/file/d/1KjZ56Z ... kzi6C/view
Аз бих направила поливка с топсин и няколко пръскания с акарицид!
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Daniela Pargu »

На мен ми се вижда,че изпадалите иглици не са изсъхнали :hmmm:
Ако може и снимка по-отблизо-клонче с гола част,а и ще е полезно и за друг случай :dovolen:

за конколорката - издържа на слънце :daaa:
незабравка

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от незабравка »

Sueta,направи снимка в едър план на няколко паднали иглици,огледай внимателно цялото растение,дали има промени в цвета на дървесината на кората на клонките и стеблото.Каква е почвата ти по структура?С какво и в какви дози си я торила.?Иглиците постепенно ли се изсипаха,или наведнъж.?Ако имаш поливна система в тревата ,няма нужда от акарицид,ако разпръсквачите я обливат редовно.Ако покажеш снимки в едър план,мога да ги кача в американския форум Garden web,казусът е интересен,може някой да даде съвет.На мен лично до сега не ми се е случвало да се отсипят иглици,без да пожълтеят или покафенеят преди това. :hmmm:
alexalex12
Кафевар/ка/
Мнения: 721
Регистриран на: Май 8, '13, 13:33
Дал благодарност: 1 път

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от alexalex12 »

Случи ми се есента на pinus parviflora bonsai blue.
Иглите почнаха да падат сини,неизсъхнали , на цели снопчета. Полях два пъти с топсин и падането спря!
А за акарицида си абсолютно права. :liubov:
sueta
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Ное 8, '16, 14:28

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от sueta »

Здравейте, благодаря за отзивчивостта . На въпросите на Незабравка :
- игличките започнаха да падат първо отдолу, после и по-нагоре
- не всички иглички падат - има и на долните клони здраво държащи се , както и на връхната част
- според мен има промяна на цвета на стъблото в долната част , вижте снимките
- почвата е доста глинеста , подобрявахме състава с наносна маришка пръст и угнил оборски тор , но това е в повърхностния слой
- торена е с комбиниран минерален тор гранулат - по една шепа мисля ( съпругът ми се занимава с това :dovolen: )
- нямаме поливна система , но цяло лято сме я поливали заедно с тревата ръчно
Преди да построим вилата, там беше лозе , изкоренихме го , но отдолу все още има останали корени , възможно ли е някакви червейчета да ядат корена. тъй като преди години бях засадила коренище на пауловния и когато го извадих , тъй като не се прихвана, то беше цялото проядено от червейчета . Другото ми съмнение е за много глинестата почва - районът е между Димитровград и Хасково .
Е , смятам че има материал за анализи :dovolen: . Благодаря предварително . Ето и линк за сномките :

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Аватар
Berkfire
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Дек 26, '17, 15:27
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Berkfire »

Vasi написа:Abies procera glauca :liubov2:
Изображение
Здравейте, искам да купя такава ела: Abies procera glauca. Бихте ли предложили някой разсадник където я има..., от къде я купихте? Търсих на много места, но нямат.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Vasi »

Berkfire написа:
Vasi написа:Abies procera glauca :liubov2:
Изображение
Здравейте, искам да купя такава ела: Abies procera glauca. Бихте ли предложили някой разсадник където я има..., от къде я купихте? Търсих на много места, но нямат.
Писах в Общата тема :nod:
Ще добавя, че съм виждала да я продават в градинския център на Околовръстното при Суходол, но цената беше двойна в сравнение на тази в Хоум гардън.
"A garden that is finished is dead."
Аватар
Berkfire
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Дек 26, '17, 15:27
Местоположение: София

Re: Ела (Abies) Fir

Мнение от Berkfire »

Vasi написа:
Berkfire написа:
Vasi написа:Abies procera glauca :liubov2:
Изображение
Здравейте, искам да купя такава ела: Abies procera glauca. Бихте ли предложили някой разсадник където я има..., от къде я купихте? Търсих на много места, но нямат.
Писах в Общата тема :nod:
Ще добавя, че съм виждала да я продават в градинския център на Околовръстното при Суходол, но цената беше двойна в сравнение на тази в Хоум гардън.
Ще ходя и до Суходол...А дано да има :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Иглолистни дървета и храсти”