Циклама, ботурче (Cyclamen)

Публикувай отговор
Аватар
молина
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Окт 19, '16, 18:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Циклама

Мнение от молина »

Благодаря, polyabs! Ще я полея отново хубавко с Моспилан след като поизсъхне, защото още е доста влажна пръстта от предишното поливане, а не ми се иска да я удавя. После ще почна да й наливам вода само в чинийката. Притеснява ме, че цикламата ми е купена в тази саксия и досега не съм я прехвърляла в друга, не съм й сменяла пръстта, но от известно време й сипвам тор, разтворен във водата за поливане и мисля, че й се отразява добре - точно тогава започна да изкарва нови листа. Цветето е на две години и вече сигурно няма никакви хранителни вещества в старата почва. Дали е удачно да я пресадя сега, след като не цъфти, в нова пръст или пък само да я подхранвам с някакъв тор? :hmmm:
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Kaira
Чист кофеин
Мнения: 5041
Регистриран на: Авг 26, '15, 14:39
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Циклама

Мнение от Kaira »

Изображение
kribero
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Дек 21, '17, 12:12

Re: Циклама

Мнение от kribero »

Здравейте, имам питане за първата ми циклама, с която се сдобих края на август. Всичко беше добре, докато не стана студено -до тогава беше на северна остъклена тераса- цъфтеше си хубаво, имаше пъпки и нови листа. После реших да я преместя преди около месец, новото място не и хареса и я върнах отново на северната тераса. Но оттогава не цъфти, седи си на едно положение, има 2-3 по-едри пъпки и много малки в основата, има нови листа.... но не се развива. А след последните студени дни листата и са леко оклюмали... иначе са много и без пожълтели или изсъхнали. Студеното явно и идва в повече, но новото място пък е по-топло май отколкото иска... И сеха съм в чуденка как да я опазя...
А иначе от нея в началото на есента си завъдих семенца, които вече посадих и има покарали бебоци... много и се радвам и не ми се иска да се разделяме толкова бързо.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Циклама

Мнение от greeneyed »

Както всички зимно-цъфтящи цветя и цикламата иска да и е хладно през зимата- например 15 градуса, което не е лесно да се осигури в едно жилище. Под 10 гр. явно и е студено и е "замръзнала" в развитието си.Тъй,че мисията сега е да не изгние грудката от студ и влага; рано и е да заспива , виждам, че следиш процесите, ще я бъде твоята циклама. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
kribero
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Дек 21, '17, 12:12

Re: Циклама

Мнение от kribero »

Надявам се да я бъде! Мисля пак да се пробвам да я преместя в другата стая, там е около 18-19 градуса през повечето време... пък ще видим! Дано наистина да не изгние, че не помня кога последно я поливах, а днес като я гледах беше все още доста влажна почвата....
Благодаря за мнението greeneyed
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Циклама

Мнение от vanina_g »

Да ви кажа, в гората в нашия двор - на пълна сянка, октомври някъде в краяа, имаше цъфнала циклама! Една туфичка, с пет-шест розово-лилави цветове! :shock:
Не можах да я снимам (естествено :twisted: ), че много друга работа ни беше затрупала и даже я бях забравила до сега. Обаче сега като видях темата, се сетих за нея и реших да питам - как точно се казват тези диви, горски циклами, има ли ги някъде да си купя, че явно при мен им понася и ако мога да разширя тази красота под дърветата, ще съм много щастлива :angelche:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Циклама

Мнение от nadin »

vanina_g написа:Да ви кажа, в гората в нашия двор - на пълна сянка, октомври някъде в краяа, имаше цъфнала циклама! Една туфичка, с пет-шест розово-лилави цветове! :shock:
Не можах да я снимам (естествено :twisted: ), че много друга работа ни беше затрупала и даже я бях забравила до сега. Обаче сега като видях темата, се сетих за нея и реших да питам - как точно се казват тези диви, горски циклами, има ли ги някъде да си купя, че явно при мен им понася и ако мога да разширя тази красота под дърветата, ще съм много щастлива :angelche:
Това е един от двата вида диви циклами дето растат у нас - есенна циклама - cyclamen hederifolium. Продават я есен и пролет Бриколаж и Практикер в пакетчета заедно с другите луковични цветя но трябва да ги търсиш по-внимателно. Продават ги и по онлайн магазини за цветя. Аз имам семеначета при мен се сеят много но мога да ти дам на пролет. При Миша май също имаше по едно време.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Циклама

Мнение от vanina_g »

Благодаря Nadin! :tzvetentze:
Значи ще търся cyclamen hederifolium, а напролет ще те подсетя нахално за семеначе! Аз и ще си купя де, ама ей така като получа цветенце от съфорумка, много ми е мило и повече му се радвам отколкото на купените от мен! А пък и твоята градина ми е еталон за растения за сянка и ... така :tzeluvka:
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Циклама

Мнение от ins »

Тази циклама cyclamen hederifolium и аз я завъдих. В една гора ,близо до нас е пълно. Много лесно се вади ,защото луковиците й са почти на повърхността. Не знам сега дали се вижда, бих ти извадила и пратила ,колкото искаш :tzvetentze:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Циклама

Мнение от vanina_g »

Иеее супер! Ins благодарско и на теб! :tzvetentze:
Ще ви сръчкам март месец края - добре ли е тогава да се действа?
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”