Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф » пон ное 27, 2017 11:36 pm

milena02 написа:По регламент трябва да съм аз...
Аааа, писнА ми от тебе тая вечер, Миленоу :svekurva: :svekurva: :svekurva: !!! Само ми взимаш реда и изобщо не гледаш часа на пускане на поста. Ще се наложи май скоро да те викна зад бараката да се разберем като мъже :sboi:... А загадката ти е Старецът и морето на Хемингуей, ревах накрая заради цялата тая борба безпросветна...
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина
Регистриран: ср юни 13, 2012 4:35 pm

Мнение от milena02 » пон ное 27, 2017 11:40 pm

Ти си, Графиньо! Като влезем във форма, трябва да си слагаме такъв часовник като шахматистите. :lol:

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » пон ное 27, 2017 11:46 pm

Доспа ми се, утре ще продължа. Лека нощ :ssleepy: !

Фръц :scool:

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: ср юни 25, 2014 4:09 pm

Мнение от tili » вт ное 28, 2017 6:52 am

Тъкмо щях да кажа "Старецът и морето" и Графинята се фръцна. И аз лягам :)

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » вт ное 28, 2017 12:06 pm

''Хътън бил наистина човек с остра проницателност и интересен събеседник, приятен за общуване и нямащ равен на себе си, когато става дума за мистериозните и бавни процеси, които са формирали Земята. За жалост той бил неспособен да представя идеите си по начин, който да е разбираем за другите. Той, както един от биографите му отбелязва с едва доловима въздишка, „е почти напълно лишен от риторически умения“. Почти всеки ред, който е написал, може да ви унесе в дрямка. Ето как пише в шедьовъра си от 1795 г. Теория за Земята с доказателства и илюстрации, като дискутира… нещо:

Светът, който населяваме, е съставен от материалите не от земята, която е непосредственият предшественик на настоящето, но от земята, която, изхождайки от настоящето, смятаме за третото, и което е предшествало земята, която е била над повърхността на морето, докато настоящата земя била под водата на океаните.''

Ха сега да ва вида :hihihi:

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » пон дек 11, 2017 6:13 pm

Знаех си, че нещо ми убягва, а то... И аз съм виновна за спирането ѝ :o :oops: ! Що не ме ръчкате, бре :glupav: !

Цитата е от Кратка история на почти всичко на Бил Брайсън, много весела и поучителна книжица :nod: . Ето ви един лесен, нали обичате пУезия 8-)

''Да имах време, щях да ви разкажа
как са нахлули те в земята вража
на амазонките, как Хиполита —
царицата със вярната си свита,
попаднала в обсада, после в плен и
как са били в двубоя разгромени
войските ѝ със ум и мъжество,
как подир сватбеното пиршество
морето щяло с грозните си бури
за малко кораба да прекатури.
За всичко бих разправил, но не бива —
аз имам да ора голяма нива,
а воловете ми не са тъй здрави.
Свой разказ всеки трябва да разправи,
а моят не е къс. Забивам плуг
веднага, че попреча ли на друг
наградата да вземе, ще е грях.''

Ако никой не познае до утре, викам друг да пуска следващия :arrow:

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » пон дек 11, 2017 6:47 pm

Да дам жокер, вместо Гео. Тези стихове са от един наш стар приятел, който ни беше на гости тук във форума и разправяше за някакъв мелничар.

Потребителски аватар
сюзан
Баш кафе майстор
Регистриран: чет юни 12, 2014 10:56 am

Мнение от сюзан » вт дек 12, 2017 6:57 am

milena02 написа:Да дам жокер, вместо Гео. Тези стихове са от един наш стар приятел, който ни беше на гости тук във форума и разправяше за някакъв мелничар.
Този път мълча, да каже някой друг.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън

Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман

Мнение от Гео, граф » вт дек 12, 2017 1:16 pm

Абе казвайте и давайте следващата, че само се затлачва играта :svekurva: !

Евгений Замятин

Снимките ми!

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » вт дек 12, 2017 4:08 pm

Е, бре, Графиньо нетърпелива: "Кентърбърийски разкази" на чичо Чосър! Само разваляш играта с това бързане...

Хубаво внимавайте сега:

" Сивите хармоники на парното грееха. Завесите бяха затулили гъстата пречистенска нощ с нейната самотна звезда. Висшето същество, важният кучешки благотворител, седеше на креслото, а кучето Буби лежеше на килима, подпряно в коженото канапе. От мартенските мъгли сутрин кучето страдаше от главобол, който го стягаше по пръстеновидния шев. Но от топлото надвечер болките му минаваха. И сега му олекваше, олекваше му и в главата на кучето се нижеха сладки и топли мисли. „Толкоз ми провървя, толкоз ми провървя — мислеше си то, задрямвайки, — направо неописуемо ми провървя. Пуснах корен в тоя апартамент. Окончателно съм убеден, че в произхода ми има нещо сбъркано. Тая работа не е минала без водолаз. Курва е била баба ми, бог да я прости. Вярно че, кой знае защо, ми нацепиха главата, но ще ми мине като на куче. Туй е нищо и половина.“

Потребителски аватар
Албена
Кафе машина
Регистриран: вт фев 02, 2010 10:57 am

Мнение от Албена » вт дек 12, 2017 4:29 pm

А не можеш да ме цакаш с Булгаков - Кучешко сърце :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=zCP6Ux0e ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://albenapet.snimka.bg/flowers/sentpolii.540831.all" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » вт дек 12, 2017 4:35 pm

Брей! Що се млатя аз из университета като докторант по руска литература? То тука цял факултет со все професорите се е заформил. Вече няма да ви провокирам с квото и да е след "Слово о полку Игореве". Пак си ти, Албенка! (Който не е чел "Кучешко сърце", немедлено да го започва!)

Потребителски аватар
Албена
Кафе машина

Мнение от Албена » вт дек 12, 2017 4:45 pm

Миленка,надценяваш ме ! Аз съм прост любител :angelche:

Отлитаха последните минути, броени, безвъзвратни. „Господня земля и исполнение ея, вселеная и вси живущие на ней.“ Свещеникът стори кръст с ръка и хвърли шепа земя върху Мария Николаевна. Запяха „Со духи праведних“. Нататък го претупаха. Затвориха ковчега, заковаха го, спуснаха го. Забарабаниха буците пръст, четири лопати припряно затрупаха гроба, отгоре се вдигна могилка. Десетгодишното момче се изкатери на нея.

Само в състояние на затъпяване и безчувственост, както става в края на големи погребения, можеше да се помисли, че малкият иска да държи реч на майчиния си гроб.

Той вдигна глава и празният му поглед обиколи от възвишението есенната пустош и кубетата на манастира. Чипоносото му лице се сгърчи. Той проточи вратле. Ако беше вълче и с такова движение си беше вдигнал главата, щеше да е ясно, че ще започне да вие. Закри лицето си с длани и заплака. Един облак полетя насреща му и го зашиба през ръцете и лицето с мокрите камшици на студения дъжд. До гроба се доближи човек в черно, с басти на тесните опънати ръкави. Беше братът на покойната и вуйчо на ридаещото момче — разпопеният по собствено желание свещеник Николай Николаевич Веденяпин. Взе момчето и го изведе от гробищата.
http://www.youtube.com/watch?v=zCP6Ux0e ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://albenapet.snimka.bg/flowers/sentpolii.540831.all" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
milena02
Кафе машина

Мнение от milena02 » вт дек 12, 2017 5:02 pm

Вчера си мислих да задам тук като загадка "Доктор Живаго" на Пастернак, но после забравих и си спомних "Кучешко сърце". Трябва да си го препрочета този роман сега по празниите. На бас, обаче, че няма да познаете това, въпреки че и то е от руската класика:

Разхождах се инкогнито по Невския проспект. Мина господарят-император. Целият град сне шапки и аз също, но не издадох с нищо, че съм испански крал. Смятах за неприлично да се откривам така пред всички, защото най-напред трябва да се представя в двореца. Досега ме спираше само това, че нямах кралски костюм. Да мога да намеря поне някаква мантия. Исках да поръчам на шивача, но те са цели магарета, освен туй са съвсем небрежни в работата си, ударили са на гешефти и повечето от тях настилат камъни по улицата. Реших да направя мантия от новия си вицмундир, който съм обличал всичко два пъти. Но за да не би тия мръсници да попречат, реших сам да шия, като заключа вратата, за да не ме вижда никой. Нарязах го целия. С ножицата, защото кройката трябва да бъде съвсем друга.

Потребителски аватар
Албена
Кафе машина

Мнение от Албена » вт дек 12, 2017 6:26 pm

Ох, сега ще се изложа пред един докторант по руска литература. :oops: Чела съм го това в далечните ми студентски години. Обаче автор и заглавие не помня. Беше под формата на дневник ,списван от един луд човек . Чехов? Гогол ?

Отговори

Върни се в “Литературен кръг за аматьори”