Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Знаех си, че нещо ми убягва, а то... И аз съм виновна за спирането ѝ :o :oops: ! Що не ме ръчкате, бре :glupav: !

Цитата е от Кратка история на почти всичко на Бил Брайсън, много весела и поучителна книжица :nod: . Ето ви един лесен, нали обичате пУезия 8-)

''Да имах време, щях да ви разкажа
как са нахлули те в земята вража
на амазонките, как Хиполита —
царицата със вярната си свита,
попаднала в обсада, после в плен и
как са били в двубоя разгромени
войските ѝ със ум и мъжество,
как подир сватбеното пиршество
морето щяло с грозните си бури
за малко кораба да прекатури.
За всичко бих разправил, но не бива —
аз имам да ора голяма нива,
а воловете ми не са тъй здрави.
Свой разказ всеки трябва да разправи,
а моят не е къс. Забивам плуг
веднага, че попреча ли на друг
наградата да вземе, ще е грях.''


Ако никой не познае до утре, викам друг да пуска следващия :arrow:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Да дам жокер, вместо Гео. Тези стихове са от един наш стар приятел, който ни беше на гости тук във форума и разправяше за някакъв мелничар.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от сюзан »

milena02 написа:Да дам жокер, вместо Гео. Тези стихове са от един наш стар приятел, който ни беше на гости тук във форума и разправяше за някакъв мелничар.
Този път мълча, да каже някой друг.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Абе казвайте и давайте следващата, че само се затлачва играта :svekurva: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Е, бре, Графиньо нетърпелива: "Кентърбърийски разкази" на чичо Чосър! Само разваляш играта с това бързане...

Хубаво внимавайте сега:

" Сивите хармоники на парното грееха. Завесите бяха затулили гъстата пречистенска нощ с нейната самотна звезда. Висшето същество, важният кучешки благотворител, седеше на креслото, а кучето Буби лежеше на килима, подпряно в коженото канапе. От мартенските мъгли сутрин кучето страдаше от главобол, който го стягаше по пръстеновидния шев. Но от топлото надвечер болките му минаваха. И сега му олекваше, олекваше му и в главата на кучето се нижеха сладки и топли мисли. „Толкоз ми провървя, толкоз ми провървя — мислеше си то, задрямвайки, — направо неописуемо ми провървя. Пуснах корен в тоя апартамент. Окончателно съм убеден, че в произхода ми има нещо сбъркано. Тая работа не е минала без водолаз. Курва е била баба ми, бог да я прости. Вярно че, кой знае защо, ми нацепиха главата, но ще ми мине като на куче. Туй е нищо и половина.“
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

А не можеш да ме цакаш с Булгаков - Кучешко сърце :mrgreen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Брей! Що се млатя аз из университета като докторант по руска литература? То тука цял факултет со все професорите се е заформил. Вече няма да ви провокирам с квото и да е след "Слово о полку Игореве". Пак си ти, Албенка! (Който не е чел "Кучешко сърце", немедлено да го започва!)
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Миленка,надценяваш ме ! Аз съм прост любител :angelche:

Отлитаха последните минути, броени, безвъзвратни. „Господня земля и исполнение ея, вселеная и вси живущие на ней.“ Свещеникът стори кръст с ръка и хвърли шепа земя върху Мария Николаевна. Запяха „Со духи праведних“. Нататък го претупаха. Затвориха ковчега, заковаха го, спуснаха го. Забарабаниха буците пръст, четири лопати припряно затрупаха гроба, отгоре се вдигна могилка. Десетгодишното момче се изкатери на нея.

Само в състояние на затъпяване и безчувственост, както става в края на големи погребения, можеше да се помисли, че малкият иска да държи реч на майчиния си гроб.

Той вдигна глава и празният му поглед обиколи от възвишението есенната пустош и кубетата на манастира. Чипоносото му лице се сгърчи. Той проточи вратле. Ако беше вълче и с такова движение си беше вдигнал главата, щеше да е ясно, че ще започне да вие. Закри лицето си с длани и заплака. Един облак полетя насреща му и го зашиба през ръцете и лицето с мокрите камшици на студения дъжд. До гроба се доближи човек в черно, с басти на тесните опънати ръкави. Беше братът на покойната и вуйчо на ридаещото момче — разпопеният по собствено желание свещеник Николай Николаевич Веденяпин. Взе момчето и го изведе от гробищата.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Вчера си мислих да задам тук като загадка "Доктор Живаго" на Пастернак, но после забравих и си спомних "Кучешко сърце". Трябва да си го препрочета този роман сега по празниите. На бас, обаче, че няма да познаете това, въпреки че и то е от руската класика:

Разхождах се инкогнито по Невския проспект. Мина господарят-император. Целият град сне шапки и аз също, но не издадох с нищо, че съм испански крал. Смятах за неприлично да се откривам така пред всички, защото най-напред трябва да се представя в двореца. Досега ме спираше само това, че нямах кралски костюм. Да мога да намеря поне някаква мантия. Исках да поръчам на шивача, но те са цели магарета, освен туй са съвсем небрежни в работата си, ударили са на гешефти и повечето от тях настилат камъни по улицата. Реших да направя мантия от новия си вицмундир, който съм обличал всичко два пъти. Но за да не би тия мръсници да попречат, реших сам да шия, като заключа вратата, за да не ме вижда никой. Нарязах го целия. С ножицата, защото кройката трябва да бъде съвсем друга.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Албена »

Ох, сега ще се изложа пред един докторант по руска литература. :oops: Чела съм го това в далечните ми студентски години. Обаче автор и заглавие не помня. Беше под формата на дневник ,списван от един луд човек . Чехов? Гогол ?
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”