Там , на Балкана !

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

МГХ написа:Изображение

Засадени са само преди две седмици и вече цъфтят.
Ще ме утрепеш с твоето синьо!! Това е някакъв особен сорт шафран. В нета са по-лилави и тичинките им са други. Тоз модел отде го взе??
Изображение
При това твоят няма листа?! :shock:

Аз си купих една луковичка, казаха ми в магазина, че след месец ще цъфне, месецът мина, има само едни листа... при това сега четох набързо, че се садят лятото, на друго място пък че цъфтяр февруари-март... :sdull:
Обърках се
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Там , на Балкана !

Мнение от calico »

на Миленка не са шафранови минзухарите, обикновени лилавки са, прекрасни
не всеки лилав минзухар е шафранов, и дори някои са неядливи, да не кажа отровни :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10040
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 629 пъти
Получил благодарност: 1125 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от greeneyed »

Да, не е шафран- цялата структура е различна- стъбла, листа, цвят , ама защо сега е цъфнал? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

calico написа:на Миленка не са шафранови минзухарите, обикновени лилавки са, прекрасни
не всеки лилав минзухар е шафранов, и дори някои са неядливи, да не кажа отровни :angelche:
Ааа, така може :D
И мен ми се стори различен, ама нали някой пишеше шафран, та реших че аз не разбриам.
Да, прекрсни са!! :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Мдаа, ето го. От поръчката на Юлето.
Минзухар
400512 CONQUEROR Син с тъмни нишки
http://www.semenabg.com/bg/product/minz ... queror-580" onclick="window.open(this.href);return false;
шафрановия минзухар (Crocus sativus), културен вид минзухар от семейство Перуникови (Iridaceae). Самото растение се нарича също съкратено шафран.Културният шафранов минзухар е цъфтящо през есента многогодишно растение, непознато в див вид. Той е стерилен триплоиден мутант на източносредиземноморския есенен минзухар Crocus cartwrightianus.[8] Ботанически проучвания показват, че C. cartwrightianus произхожда от Крит, а не от Централна Азия, както е смятано в миналото.[6] Шафрановият минзухар е бил обект на изкуствен подбор от хора, които са го отглеждали за ненормално дълги близалца. Тъй като са стерилни, моравите цветове на шафрановия минзухар не произвеждат жиснеспособни семена. Поради това неговото възпроизводство е изцяло зависимо от човешката намеса: луковиците трябва да се изкопаят ръчно, да се разчупят и да се засадят отново. Луковицата оцелява само един сезон и се размножава чрез деление на до десет луковички. Новите луковици впоследствие израстват до нови отделни растения.[8] Луковиците са кафяви на цвят, до 4,5 см в диаметър, и са покрити с рогозка от успоредни влакна.

След летния период на летаргия (летуване) от земята поникват пет до единадесет тесни почти отвесни зелени листа. Те могат да достигнат до 40 см на дължина. По-късно, през есента, се образуват морави цветни пъпки. Едва през октомври, след като повечето други цъфтящи растения са изхвърлили семената си, шафрановият минзухар внезапно развива своите яркооцветени морави цветове. Цветът им може да варира от светъл пастелен светловиолетов (люляков) оттенък до по-тъмен бледоморав на ивици.[9] При цъфтене шафрановият минзухар достига средно до 30 см височина.[10] Във всеки цвят е тройно разклоненият пестик, завършващ с три тъмночервени близалца. На дължина те могат да са някъде между 25 и 30 мм.[8]
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Впрочем цветът на моята снимка си е едно към едно . Точно такъв е .Изображение
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Там , на Балкана !

Мнение от hrissi2009 »

МГХ написа:И вие ми липсвахте и много ме беше яд , но нямаше как.Трябваше да си представя проекта пред около 50 човека. Имахме и гости. Утешавах се , че ни оцениха подобаващо. Проектът е на дамския ни клуб. В него има благотворителност и солидарност. Струваше си.
Важното е че си е струвало. :daaa: :tzeluvka: :tzvetoman:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

У дома Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

Малко ми липсва бутона Like тука - за да мога по-деликатно да показвам пристрастие, без да се налага да пиша след всяка снимана китка :D
Все още твоята градина е №1 за мен и ти харесвам всичките цветя!!! (И ги искам! :sbandit:)
wenche

Re: Там , на Балкана !

Мнение от wenche »

Шафрановото минзухарче ти е цъфнало :P
При мен е изкарало листа, но цвят още няма :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”