Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Публикувай отговор
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от tili »

И сега малко предновогодишно.

" Навън беше люта зима. Ясното небе бе посипано със звезди, а въздухът бе чист и неподвижен.

— Тряс! — счупи някой една стара саксия о вратата на съседа.

— Бум! Бум! — изгърмя някъде пушка.

Хората празнуваха настъпването на Новата година. Градският часовник започна да бие полунощ.

— Тра-ра-ра-ра! — затръби рогът на пощальона.

Голямата пощенска кола се приближаваше към градските врати. Тя носеше дванайсет пътника, повече хора не можеше да побере: всички места бяха заети.

— Ура! Ура! — крещяха хората по къщите, където се бяха събрали да посрещнат Новата година. С последния удар на часовника те станаха от местата си с пълни чаши в ръце и започнаха да пият за здравето на Новата година.

— Здраве и щастие за Новата година! — чуваше се от всички страни. — На вас една хубава женица! На вас повечко пари! Край на всички скърби и неволи!

Такива бяха пожеланията на хората, които чукаха чашите си. А в това време пред градските врати спря пощенската кола с дванайсетте пътника. "
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 705 пъти
Получил благодарност: 1477 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Ехаа, Тили, това е Андерсен! Приказката за дванайсетте пътника! Дето Април ходеше с летни чорапи и зимни ръкавици, а Ноември беше толкова хремав, че ползваше чаршаф вместо кърпичка. От дете не съм срещала някой, който знае тази приказка, благодаря ти, че ми я припомни :tzeluvka:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Ах, че хубаво ни изненада, Тили! Трябва по-често да си припомняме детството. Това е Ханс Кристиян Андерсен и "Дванайсетте пътника". С Гео сме писали едновременно.
Хайде, докато сме на тази вълна:

— Моят стар баща — рече дяволчето — не обича магарето, защото то е добро, смирено и послушно животно. Дяволите не обичат добрите и послушни животни — все едно хора ли са, или магарета. Магаретата с голяма готовност помагат на хората и послушно мъкнат тежки товари, и безропотно понасят ударите на жилавите пръчки, с които незаслужено ги наказват техните господари.
....
Дяволчето скочи пъргаво като бълха и се намери на гърба на кроткото магаре.
---
Той отиде при кобилата, повдигна опашката й и улови в шепата си няколко конски мухи, които обичаха да се навират около краката й. Тия мухи той пусна под опашката на магарето, върху гърба на което стоеше Фют и махаше радостно крака.

Магарето е чисто животно. То не може да търпи никаква муха по тялото си. Щом го полазиха хапливите насекоми, то полудя от страх и ужас, почна да реве, да тича със страшна сила по ливадите и да хвърля чифтета със задните си крака. Най-после се тръшна на тревата и почна да се търкаля. Дяволчето отскочи настрана, удари главата си в един пън, преви се и почна да вика и да плаче с всичка сила.
Deleted User 3996

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Deleted User 3996 »

Ян Бибиян-и мен ме върнахте в детсвото :eeeh:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Ти си на ход.
Deleted User 3996

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Deleted User 3996 »

„Грийн“ означава „зелен“, а под „хорн“ тук се има предвид „пипало“. И така под грийнхорн се разбира човек, който е още зелен, тоест новак и неопитен, и трябва внимателно да протяга пипалата си, ако не иска да се изложи на опасността да се удари някъде здравата.
Грийнхорнът е човек, който не става от стола си, когато иска да седне някоя лейди; който поздравява господаря на някой дом, преди да се е поклонил на госпожата и госпожицата; който при зареждането на карабината слага патрона наопаки в цевта или пък ако пушката е с предно зареждане, поставя най-напред куршума и после барута. Грийнхорнът или изобщо не говори английски, или пък го говори много чисто и превзето. Английският, който говорят янките, или диалектът на американските пионери звучат направо ужасно в ушите му. Този говор не може да се побере в неговата глава, нито пък езикът му може да се прекърши и да си служи с него. Грийнхорнът обърква ракуна[1] с опосума[2] и горе-долу хубавичката мулатка с квартеронката[3]. Грийнхорнът пуши цигари и се отвращава от господата, които дъвчат тютюн и ...

...
Но не си мислете, че бях убеден или пък имах и най-малката представа, че това обидно прозвище ми отиваше съвсем! О, не, защото именно в това се състои най-забележителната особеност на всеки грийнхорн — той смята по-скоро всички други хора за „зелени“, само не и себе си!
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 705 пъти
Получил благодарност: 1477 пъти

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Гео, граф »

Хахахааа, Тишо, да не си приятел с премиера :swink:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 3996

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Deleted User 3996 »

Гео, граф написа:Хахахааа, Тишо, да не си приятел с премиера :swink:
После видях коментарите, ама не е честно с гугъл.
Но помня,че и преди си споменавала книгата, така ,че може да си се сетила веднага. :dovolen:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от milena02 »

Да пукна, ако това не е от "Винету"! Май Олд Шетърхенд се появяваше в романа като типичен грийнхорн. А? Или греша? Но съм го чела туй нещо с абсолютна сигурност!
Виждам, че Графинята вече ме е изпреварила. Което значи, че и аз съм приятелка на премиера.
Deleted User 3996

Re: Литературни задачки-закачки (игра с цитати)

Мнение от Deleted User 3996 »

milena02 написа:Да пукна, ако това не е от "Винету"! Май Олд Шетърхенд се появяваше в романа като типичен грийнхорн. А? Или греша? Но съм го чела туй нещо с абсолютна сигурност!
Виждам, че Графинята вече ме е изпреварила. Което значи, че и аз съм приятелка на премиера.
Абсолютно точно !
Публикувай отговор

Обратно към “Литературен кръг за аматьори”