ВЪПРОСИ, МНЕНИЯ, СЪВЕТИ, и други ала бала на тема ПЪТЕШЕСТВИЯ

За приключения, скитници и вечните пътешественици, които навсякъде се чувстват у дома си.

Модератор: scleri

maleas
Баш кафе майстор
Регистриран: чет апр 30, 2015 6:56 pm
x 214
x 95

чет ное 23, 2017 10:18 pm

Здравейте,
Тук не съм писала.
Имам нужда от съвет. В началото на декември ми предстои пътуване до Загреб. Четири дни, но напълно свободен ни е само един.
Дайте ми съвет, ако вече сте били в Загреб. Какво да не пропуснем и какво от туристическите пътеводители може да пропуснем.
Аз ще се отчета със снимки и разказ доколкото ме бива.
0 x

Потребителски аватар
Натали-Я
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед сеп 21, 2014 9:03 pm
x 31
x 66

чет дек 13, 2018 4:21 pm

Чудо е колко е интересно! този пазарлък! Записахме се с моя съпруг за една екскурзия за фестивала на лалетата в Истамбул през новата година. Ще има, живот и здраве, и посещението на Капалъ Чарши. Какво ще кажеш, уважаеми Scleri, да приложа ли твоята методика за пазарзък? В Турция това прието ли е?
0 x
Потребителски аватар
scleri
Баш кафе майстор
Регистриран: съб юли 10, 2010 1:14 pm
x 115
x 275

пет дек 14, 2018 2:26 pm

Истанбул по времето на лалета е впечатляваща гледка. На където и да се обърнеш виждаш лалета, и всичките по-красиви, и по- различни от тези които си видял преди малко. Това по улиците, но истинското вълшебство е в парка Емирган където се провежда самият фестивал. Над двайсет милиона лалета от над сто и петдесет вида. Гледката е ... Ами вие сами ще видите. Пожелавам ви само времето да е хубаво, и да си изкарате чудесно.
Що се отнася до пазарлъка. Ами Турция е мюсулманска страна в която все още се усеща, по исторически причини, арабското влияние. В същия момент обаче Турция е и съвременна светска държава в която също така силно се усеща и влиянието на Европата. Така че пазарлъка е възможен, и дори желан, в някои от малките магазинчета които остават малко в страни от основния туристически поток. В големите магазини в които продавачите не са собственици както се досещате няма как да се пазарите. Цените са фиксирани.
Капалъ Чаршъ е един уникален свят съставен от над четири хиляди отделни магазинчета. Пазара има собствен полицейски участък, джамия, в миналото е имало и двайсет и четири хана и дори турска баня. В Капалъ чаршъ повечето продавачи са собственици на магазинчетата така че пазарлъка с тях е възможен, но трябва да се отчита факта че в най-натоварените дни през пазара минават над 400 хиляди туристи така че търговците не се оплакват от липса на клиенти, и не са много отстъпчиви в пазарлъка. Имайте предвид и че точно заради туристите цените на пазара са леко завишени в сравнение с магазините по съседните улички.
Аз лично ви съветвам / ако искате моя съвет разбира се / от Капалъ чаршъ и от Египетския пазар / пазара за подправки / ако ви заведат и там да си купите само някой сувенир който да ви напомня за тези места. Подаръци за близки и познати, както и различни турски сладки изкушения / баклави, халви, пишмание, и други да пазарувате от големите магазини в които пазаруват местните хора. Там цените са чувствително по-ниски.

Остава ми само да ви пожелая приятно пътуване, и да не забравите след това да се похвалите с някоя и друга снимка.
0 x
Потребителски аватар
Натали-Я
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: нед сеп 21, 2014 9:03 pm
x 31
x 66

съб дек 15, 2018 7:25 am

Благодаря, ти. Имам и аз желанието да напиша един пътепис, живот и здраве, след като посетим Турция. Дано да успея.
0 x
Shami
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: пон окт 26, 2015 3:52 pm
x 269
x 145

съб дек 15, 2018 11:50 am

Наталия,с нетърпение ще очаквам и твоя пътепис,ще успееш :stiskam:
Изгледах и клипчето на Склери,хареса ми,успях да се потопя в атмосферата. :daaa: И музиката беше подбрана подходящо,даже там накрая дето я спря ,много добре стана,чух и много от тамошните звуци от площада.Ами кобрите като видях,хората си минават, а те като дрогирани,явно
са привикнали.Сградите,архитектурата е много интересна и такъв приятен цвят.
Много приятно клипче,поздравления :tzvetentze:
0 x

Потребителски аватар
Asarina
Кафе машина
Регистриран: нед мар 31, 2013 4:23 pm
x 137
x 52

вт мар 05, 2019 8:32 pm

Дъщерята ще идва от САЩ, за пръв път и внучката :liubov2: Искаме да отидем за 4 дни около Великден на място с минерален басейн. Да не е много далече от София, да може да ни поеме всичките 10 - деца, зетьове, внучки. Да има място за игра на децата навън и вътре. Аз си го представям като къща за гости, с минерален басейн, който работи края на април - началото на май, с хол в който да можем да се съберем. И за финал - цената да е приемлива.
Като гледам много са ми претенциите, помагайте да намеря такова място :dovolen:
0 x
Потребителски аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт апр 05, 2016 9:03 am
x 254
x 53

вт мар 05, 2019 9:06 pm

Asarina, ходихме на подобно място, къща за гости с три спални за двама, трима и четири човека и голям хол, където също може да спят двама, обаче има няколко "но":
- в село Шипка, не е много близо до София, но е много достъпно по подбалканския път - много красив и живописен в сравнение с магистралата
- има собствен басейн, но дали ще работи края на април... :hmmm:
- достатъчно голям двор с външно барбекю
- цената е приемлива, но сами си готвите, има напълно оборудвана кухня!
На нас много ни хареса, празнувахме юбилей там с близки и приятели, но май не отговаря на всичките ти изисквания :hmmm:
Ако те интересува, давам координати веднага! :daaa:
0 x
Потребителски аватар
Asarina
Кафе машина
x 137
x 52

вт мар 05, 2019 9:28 pm

Шипка е много хубаво място, но е по-различно от това, което търся.
Край Шипка съм работила, едно от любимите ми места. Освен това имаме и съфорумка, чиито владения са там - ivtarlen. :dovolen:
0 x
Потребителски аватар
nadin
Чист кофеин
Регистриран: вт май 17, 2011 3:33 pm
x 17
x 129
Контакти:

вт мар 05, 2019 9:30 pm

https://www.hotelmedite.com/bg/our-rooms/

https://www.zornitzaestate.com/bg/spa-leisure/

https://www.booking.com/hotel/bg/elligreco.bg.html

Аз понеже в тази посока все движа та затова :). Плюса е че може да се отиде до мелник роженския манастир и рупите
0 x
Потребителски аватар
Asarina
Кафе машина
x 137
x 52

вт мар 05, 2019 9:34 pm

Пускам големия компютър да ги разгледам :daaa:
0 x
Потребителски аватар
ln_none
Кана кафе
Регистриран: пон мар 30, 2015 10:06 am
x 1
x 85

ср мар 06, 2019 8:22 pm

Тази неделя имаме празник с половинката и ни се ходи някъде на еднодневна екскурзия, предвид сезона не на планина, а по-скоро към Гърция или Македония. В гръцко така на разходка сме ходили само в Кавала, в Македония хич не сме. Препоръчайте нещо, изискването е само да има какво да се зяпа един ден и да е достатъчно близо (до Сандански), да не мине целия ден в път. За Солун съм чувала, че е голям проблем паркирането :hmmm:
0 x
iv.tarlen
Кафеджия/Кафеджийка
Регистриран: вт юни 07, 2016 4:45 pm
x 291
x 356

ср мар 06, 2019 9:52 pm

Asarina, в басейна се къпят и зимата, хотел Дива с.Чифлик, Троянски Балкан, минерална вода, близо до Троянски манастир, Троянски проход Беклемето и т.н.Троянска сливова при |Джони!
0 x
Потребителски аватар
johnstalker
Наркоман
Регистриран: съб дек 19, 2009 11:08 pm
x 440
x 637
Контакти:

чет мар 07, 2019 12:20 am

iv.tarlen написа:
ср мар 06, 2019 9:52 pm
Asarina, в басейна се къпят и зимата, хотел Дива с.Чифлик, Троянски Балкан, минерална вода, близо до Троянски манастир, Троянски проход Беклемето и т.н.Троянска сливова при |Джони!
Препоръчам Семеен хотел Блян в Чифлика.. Идеален е за семейни партита. :daaa: Басейна там е покрит през зимата. ;) Но и в Дива, Балкан и Чифлика става. ;)
0 x
Потребителски аватар
ln_none
Кана кафе
Регистриран: пон мар 30, 2015 10:06 am
x 1
x 85

чет мар 07, 2019 11:41 am

ln_none написа:
ср мар 06, 2019 8:22 pm
... по-скоро към Гърция или Македония
Оф, късно се усещам, че съм объркала малко темата, ама помогнете ми все пак :angelche:
0 x
Потребителски аватар
Гео, граф
Наркоман
Регистриран: нед юли 25, 2010 11:54 pm
x 373
x 619

чет мар 07, 2019 4:13 pm

ln_none написа:
чет мар 07, 2019 11:41 am
... по-скоро към Гърция или Македония
В Македония освен Охрид, друго кой знае какво няма за гледане, Ноне, а разстоянието е към 300 км. В Битоля местните не знаят къде е Мермер чаршия, за която се пее в песните, а Скопие... хм, не знам дали ти се гледат стиропорови паметници, пък и е прекалено далече от Петрич. Близо до Охрид е манастира Свети Наум, както и Струга, в самия град амфитеатъра вече трябва да е отворен за посетители, Самуиловата крепост малко на нашенските итонг-крепости май е замязала, но поне гледката към езерото е възхитителна. За двудневна разходка с преспиване е супер маршрут :daaa: !
0 x
"Човекът е като роман: до последната страница не знаеш как ще свърши.
Иначе и не би си струвало да го четеш"

Евгений Замятин

Снимките ми!
Отговори

Върни се в “Пътешествия и туризъм”