Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Asarina »

РОУЗ написа:Имам спешна нужда да покажа тук пердето си на пеперуди! Градината ми е нападната от тези пеперудки, дали не е онази чемширената и ако не е тя, коя ще да е, какво да очаквам и как да я боря този сезон?
Десетки са по къщата накацали.
Това е малка част от онова, което заварих вчера.
Някой може ли да я разпознае?
В наше село също е пълно с такива пеперуди. По комарниците имаше десетки! Аз нямам чемшири, ама братовчед ми има огромни. Добре че погледнах тук, та го предупредих да пръска с инсектицид!
Deleted User 2919

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Deleted User 2919 »

Asarina написа:
РОУЗ написа:Имам спешна нужда да покажа тук пердето си на пеперуди! Градината ми е нападната от тези пеперудки, дали не е онази чемширената и ако не е тя, коя ще да е, какво да очаквам и как да я боря този сезон?
Десетки са по къщата накацали.
Това е малка част от онова, което заварих вчера.
Някой може ли да я разпознае?
В наше село също е пълно с такива пеперуди. По комарниците имаше десетки! Аз нямам чемшири, ама братовчед ми има огромни. Добре че погледнах тук, та го предупредих да пръска с инсектицид!
Не намерих снимката с тази пиперуда :hmmm:
Второто, тук вече имаше запитване за бубулечка червено и черно, дълга..приличаща на калинка отдалеч..но съвесем не е калинка..И аз питам, прерових литература, не намерих отговор.
Намерих нещо подобно, което ме страшно уплаши: http://xn---98-5cdtbf0hi.xn--p1ai/index ... k-naryvnik" onclick="window.open(this.href);return false;
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от miltonia »

Роуз, аз не знам името на тази пеперуда, но такива съм ловила като малка през ваканциите, а това беше доста отдавна. ;)
Така че едва ли е китайската гад, нашенска си е.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от calico »

Алина, това не е ли Божа кравичка?
Изображение

аз съм пълна с тях, не съм забелязала да вредят на нещо
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от сюзан »

Не, Калико, не е божа кравичка. Тя си е безобидна и безвредна. Това е друго, но не знам има ли го у нас.
С тази промяна на климата, която настъпва по-скоро от очакваното, казват, че се променя и фауната и у нас се появяват все повече видове, характерни за по-топлите ширини.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

не е толкова промяната на климата, колкото неконтролируемия внос, с който си внасяме какво ли не, което тук се развива без естествени си врагове , абе ползваме всички екстри на глобализацията
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от сюзан »

Да, Мише, и това също. Нали така дойде тази напаст по чемширите. Ама си намери и добри условия при нас и естествен неприятел няма...
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

сюзан написа:Да, Мише, и това също. Нали така дойде тази напаст по чемширите. Ама си намери и добри условия при нас и естествен неприятел няма...
и американската цикада, и африканския молец, и калифорнийския трипс, и американската белокрилка , и.... :ufff:

Между другото и картофената мана е сред последиците от вноса, преди се е появявала на 4-6 години, но с вноса от Европа, най-вече от Франция, внасяме някакъв нов щам, който е по-агресивен от нашия и по-трудно повлияващ се от досегашния
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Deleted User 2919

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Deleted User 2919 »

calico написа:Алина, това не е ли Божа кравичка?
Изображение

аз съм пълна с тях, не съм забелязала да вредят на нещо
НЕ!!! Такива са били и при мен , освен божа кравичка(калинка) Не можах да им намеря името и да видя, какво правят в моята градина, какво ги привлича..
Ето калинките(божи кравички), различни

Изображение
Ето как изглежда ларвата на калинка, некрасива е и трудно разпознаваема от нещо гадно
Изображение
Последно промяна от Deleted User 2919 на Ное 20, '17, 12:13, променено общо 5 пъти.
Deleted User 2919

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Deleted User 2919 »

Миша написа:не е толкова промяната на климата, колкото неконтролируемия внос, с който си внасяме какво ли не, което тук се развива без естествени си врагове , абе ползваме всички екстри на глобализацията
Да, затова в Русия има карантин на внос и проверяват на митницата ветер-.агро-контрол.видях, как изсипваха трипс от холанските рози на бяла хартия.. :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”