За една голяма уста

То че се знаем, знаем се, ама все пак :)...
Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

calico написа:Лалелче, веднага ме нави за си говорим за рози, хайде. Питай, говори, какво те интересува.
...Смея ли! :shock:

Два дни са ровя, белким се ориентирам в тая джунгла, почвам една тема, там пише, че някои неща са писани в другата тема, прескачам в другата, връщам се и накрая не помня кое къде и все си казвам трябва да почна да записвам, ама... :oops:
И все казват новите първо да четат, после да питат. Отнемало около година... :shock:
Та... откъде да започна?
Още не са ми ясни сортовете, имам предвид съвсем основните нали такова - изобщо... oх
Ами харесах си май дотук 6 :shappy:
Сега няма да казвам повече, щот ш си навлека нечий гняв :sgiggle:
Значи... като цяло забелязах, че за вас, розарите (розолюбителите... как се казва?), за да си харесате една роза, тя трябва да има определени качества, които аз съвсем не търся. Например да цъфти дълго - в смисъл цяло лято, пък ако може и от пролет до зима... да не прецъфтява бързо, да прави много цветове, после идва и формата на храста, височина, че даже и листата гледате... изобщо - дълга и широка.
Та да поясня само - за мен една роза за да я харесам:
1. Трябва да харесам как изглежда цвета (цветчето) - какъв цвят е и каква форма. Големината... хич, ама хич не ми е идвало на ума да й обръщам внимание.
2. Да е жива и от време на време, пък било то и веднъж в годината, да цъфти.
3. Трето няма.

Това е. Според мен си имам две рози на село - живи са и цъфтят. Все още цъфтят като рози, не като шипки, макар че на височина са колкото утрепано мушкато и листата им са дребни като на шипка, едната цъфти както казвате от сутринта до обяд. Но мен си ме радват.
Според вас обаче... май нямам никакви рози :lol: :lol: :lol:
Тук съм склонна и да се съглася с вас, но без да си променям мнението ;)

Та... ще ми кажеш ли, освен външния вид, какви са предимствата на Дарби или да ме пратиш някъде, където ще прочета по-синтезирана информация?
Така като гледам... до следващия сезон може и да се ориентирам и, ако имам някакъв напредък с вилата, може даже и да си поръчам някоя красавица :shappy:
Там, ако не друго, рози ще виреят прекрасно - имам си и винкели за обличане вместо изсъхналата асма :hihihi:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

Вече са 7! :shock:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от libra »

Виждам,че си затънала в блатото на нашата компетентност и наистина е обезкуражаващо в началото ,а и по-натам.За това ти предлагам да си починеш малко,поне за тази вечер.Все пак,как да се заимаш с рози?Първо да разбереш какво искаш.Разбрах,че си навита на всякакви.Ако смяташ да стоиш тук,този подход е тотално погрешен.Защото ,все по някое време ще започне да ти просветва в мъглата и да си се оформят желания.И после като разбереш ,че има по-хубава роза от всякаква роза,ще ти е криво.Довери ми се -с всички става така,просто общ симптом,да го наречем.Вманиачаване,фиксация му викат психолозите.
За това-чети си цяла зима,пиши си в едно тефтерче,копирай снимки в някой файл и си ги гледай от време на време.www.rosebook.ru-пише най-важните данни за всяка роза,има много картинки.
Ние ще помагаме. Колко рози,колко високи,какъв цвят може да е едно примерно начало.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

В онова блато че съм затънала до уши - затънала съм - признавам!!
Имам само това облекчение, че този сезон вече е изтърван и до другия ще успея да изпълзя!

Това тук сега обаче:
libra написа:...Разбрах,че си навита на всякакви...
...има малко недоразумение...
Бих се радвала на всяко живо цвете около себе си, което цъфти поне веднъж в годината с поне един цвят (без мушкато!) :lol: , НО!

ИЗОБЩО НЕ СЪМ НАВИТА НА ВСЯКАКВИ!!

Разковничето е в т. 1. 8-) Ако трябва да придобивам рози отсега нататък, както споменах, съм налетяла на 7 сорта и, преди да съм запозната с особеностите им, предусещам, че съм се хвърлила на най-редките, най-капризните и най-недостижимите... :lol: :lol: :lol:

Само че не смея още да си призная, щот за лилавата вече ме насметоха... :oops:
Ама тя даже май не е лилава - аз не обичам лилаво. Тази е по-скоро пепеляворозова... както и да е, тя вече е на около 5-6 място.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от libra »

Коя е лилавата?
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: За една голяма уста

Мнение от milena02 »

Ааааааа, ново другарче! :ieeemyzh: Лалелче, приятно ми е да се запознаем! Аз съм Агент02 и проучих вече къщурката и мястото за градина при теб. Искам да живея в такава къщурка и искам тепърва да правя градината, която ти ще направиш. Ти си рядка порода в този форум, заради идеята ти, че не искаш "всякакви" растения. 90% от населението тук в началото искахме всичко, отвсякъде, на каквато и да е цена и по много, ако може. Резултатът беше: по пет пъти преправяни градини, съсипани от местене растения и куп хамалогия, от която без ръце и кръст останахме. Ти си по-умна от нас. Точно така - седем сорта рози, добре подбрани устойчиви многогодишни и ясен план. За дърветата съм съгласна с Калико - не ги пипай. От мен: :gush:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За една голяма уста

Мнение от calico »

Лалелче,
да оставим Дарби настрана. Казвам го с прискърбие, но това не е роза за която можеш да се грижиш веднъж в годината. Предполагам, че и другите, които си избрала са от същия калибър - тези селекции не стават без грижи.
Ти там ли ще си примерно всяка година края на февруари до средата на март за да ги орежеш?
После там ли ще си април за да понаториш малко? Айде въшките по това време ще ги пропусна, макар че и те съсипват.
После май вече те цъфтят, трябва да си там щото да ги видиш цъфнали.
Идва юни - следцъфтежната вълна- трябва отново малко тор и да се изреже прецъфтялото. Да кажем, че и това ще пропуснеш.
Юни обаче лети пробивача, който не бива да пропускаш, и трябва да пръскаш, щото той вече може да ти съсипе розата.
Юли и август почват черните петна, акарите и пр., ще останат без листа ако не се напръскат с нещо.
Идва зазимяването- то си зависи и от климата в твоя край- може да е сложно, а може и да не зазимяваш. Имам предвид зариване на присадките, опръскване с бордолезов разтвор и пр., привързване за укрепване против ветрове и снегове...


...и сега, след като прочете това, ако все още искаш рози :liubov2: , забрави за твоите 7 сорта. Кажи колко време в годината може да си там и по кое време, за да ти изберем рози които ще понесат липсата на грижи.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

libra написа:Коя е лилавата?
Пък знам ли... :hmmm:
За първи път видях тук, на булеварда в Пловдив. Не бях предполагала, че съществува такъв цвят роза.
Рових, рових и май най-близкото до това, което имам предвид и като цвят, и като форма на цветчето, май се оказва Ocean Song:

Иначе в магазинчето има една такава под № 58 :lol:

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За една голяма уста

Мнение от calico »

Не вярвам да е тя. Това е роза на Тантау, тя е ЧХ(чаен хибрид) от вида "флорист", което значи че е роза за рязан цвят. Такива рози се гледат основно в парници, не в градината. Пък и е от 2004 на пазара, едва ли нашите са успели толкова бързо да я откраднат.
с тази визия има доста рози, в тази гама. Това което в момента си видяла, може да не е най-точния и популярен цвят на розата, щото окраската зависи много от светлина и климат и влага

аз не бих купила флорист роза за градината, кекави са.

п.п. само да ти кажа, че е твърде вероятно като купуваш рози с номера от наши производители, да не получиш това което е на картинката
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: За една голяма уста

Мнение от Lalel4e »

milena02 написа:Ааааааа, ново другарче! :ieeemyzh: Лалелче, приятно ми е да се запознаем! Аз съм Агент02 и проучих вече къщурката и мястото за градина при теб. Искам да живея в такава къщурка и искам тепърва да правя градината, която ти ще направиш. Ти си рядка порода в този форум, заради идеята ти, че не искаш "всякакви" растения. 90% от населението тук в началото искахме всичко, отвсякъде, на каквато и да е цена и по много, ако може. Резултатът беше: по пет пъти преправяни градини, съсипани от местене растения и куп хамалогия, от която без ръце и кръст останахме. Ти си по-умна от нас. Точно така - седем сорта рози, добре подбрани устойчиви многогодишни и ясен план. За дърветата съм съгласна с Калико - не ги пипай. От мен: :gush:
Здравей и благодаря за милите думи - и аз искам да живея в такава къщурка :sgiggle:
По ентусиазма, с който говориш, имам чувството, че не си видяла текущото състояние на двора (засега не може да се каже 'градината') от стр. 1 и 6 на тази тема... :sgiggle: :sgiggle:
Снимките от последните страници са стари - от времето, когато баба беше жива и въртеше целия този двор почти самичка.
За розите не мога да кажа, че са добре подбрани, освен на външен вид :lol: , но се надявам с годините да създам хубава градина и тук, на вилата до Пловдив, и най-вече там, любимия Костанденец :slove:
Публикувай отговор

Обратно към “Представете се”