Лалета

Публикувай отговор
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Аз садя върху септичната яма, където почвата е 20 см. Не се оплакват, че им е малко. Пък и корените не растат само надолу.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

wenche написа:...Пък и корените не растат само надолу.
Да, и това го има. Но когато им ограничиш растежа и в двете посоки, растението минава в режим самосъхранение - намален растеж, цъфтеж и пр.
Каква друга причина може да има да не им е добре в саксия?? Аз не виждам, освен ако им липсват някакви организми дето не оцеляват в саксиите :hmmm: Затова в саксията, ако не може да му е широко, поне да му е дълбоко. Не знам, аз така мисля. И съм настървена да експериментирам :)
Ще пробвам да отгледам читави лалета в саксия година след година! Ама голяяяяма саксия!

Иначе не мога да си обясня - ако в луковицата има толкова "енергия и магия" (цитирам една статия, която ме разсмя), че да може да изхрани читав цвят само на вода... Е как пък не й стига магията за цяла една саксия с хубава пръст??!
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Цитат от статия в нета:
ЛУКОВИЧНИ
Луковицата представлява силно скъсено стъбло, по което плътно са наредени видоизменени месести листа /люспи/. Луковиците обикновено са обвити със суха люспа, която ги предпазва от нараняване и изсъхване. В луковиците се натрупват резервни вещества. В пазвите се формират точки на нарастване, от които по-късно се образуват малки луковички за размножаване -детки. Кореновата система при тях се развива от дъното на луковицата. При повечето се формират т.нар. свиващи корени, които се свиват, така че да вмъкнат луковицата навътре в почвата.
Брях!!! :hmmm: :hmmm: :hmmm: :shock:
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Брях, не брях, това е положението. :sworried: Потъват луковиците, затова с правата лопата ги вадим всяка година, иначе гледаме само листаци. Е, има и изключения дето не потъват, но те са по-скоро за потвърждение на правилото.
Аватар
ins
Кана кафе
Мнения: 524
Регистриран на: Фев 23, '17, 17:11
Местоположение: В. Търново

Re: Лалета

Мнение от ins »

Имам въпрос :?:
Реших ,че около къщата ще си направя лалеена градинка само от лилави и бели лалета /това добре/,
намушках около 200-300 луковици,
но установих че къщата ще ги засенчва
, ще ги пече слънце, но не целодневно , може би от сутрин до обед .
Та това достатъчно ли им е ?
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1917
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 223 пъти
Получил благодарност: 92 пъти

Re: Лалета

Мнение от miltonia »

Моите лалета са в сянката на къщата до към 14 ч. и си цъфтят, поне тези, които не са успели да потънат. :angelche:
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Лалета

Мнение от dung »

И моите лалета (и други пролетни луковични) след обед ги засенчва къщата. Но си цъфтят много добре.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Лалета

Мнение от libra »

Смята се,че по 6 часа слънце е достатъчно.И аз имам луковични,които от обед са засенчени от къщата и си цъфтят нормално.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Лалета

Мнение от Мария Николова »

При повечето се формират т.нар. свиващи корени, които се свиват, така че да вмъкнат луковицата навътре в почвата.
Дрън-дрън, как пък не! :hihihi: :hihihi: :hihihi: Луковиците да не са ластични? ;) :srofl: :srofl:
Лалета 2016
Мнение от Мария Николова » Съб Апр 09, 2016 9:22 am

botan написа:
Те не се ли вадят периодично с цел да не им потъват много на дълбоко луците? Вчера като съм го писал имах предвид, че ще пречи на луковицата да потъне.

Самата луковица-майка си стои неподвижно. :dovolen: Само образува едно стебло до десетина см. или почти хоризонтално, или направо вертикално, което завършва с нова луковичка. Тя, на свой ред, следващата година образува 1 зелено листо и ново стебло надолу. На следващата година тази луковичка може да изкара цвят, а нейната луковичка - едно листо. И т.н. Да, и стеблото надолу става все по-дълго, защото лалето "си мисли", че точно голямата дълбочина ще гарантира възпроизвеждането му. Между временно първата луковица-майка вече е изгнила на мястото си, където е била засадена. Това точно създава илюзията, че първата луковица-майка "потъва".
Впрочем, това съм го разяснявала почти всяка година. :oops: Но пък ти тогава не си забелязвал лалето. :lol:
Преди време специално, за да онагледя за публиката това явление, копах дълбок трап, за да извадя и покажа какво се вижда. /.../
Това "стелбо" никакъв "панер" не може да го спре. Ще се провре през всяка дупка, колкото лещено зърно. :dovolen: Панерът ще задържи мамата, но под него вече ще расте новата луковичка.

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... &start=225" onclick="window.open(this.href);return false;
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2518
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 605 пъти
Получил благодарност: 562 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Мда, знаменателни снимки! :daaa: :daaa: :daaa: Лелеее, аз от такива ями дръвчета съм изкоренявала :lol:

Аз като рових т. година намерих две бебета залепени за майките си. Залепени в смисъл плътно до тях, като скилидки чесън, но като ги извадиш от пръстта, се отделят, нямаше никакво стъбло или разстояние между тях :hmmm:
Ама аз лалетата на това ниво се отказвам да ги разбирам. Засега ще гледам да им осигуря повече място на мойте, и с бебета и без бебета.. каквото стане, то даже и само листа да направят, пак ще им се радвам само че са живи бабините :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”