Лалета

Публикувай отговор
wenche

Re: Лалета

Мнение от wenche »

Лаленце, ми тя саксията му на тоз Монти по-голяма от моя двор :lol: :lol:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Лалета

Мнение от Daniela Pargu »

Само да вметна- луковичките ги ядат сляпото куче и мишки полевки.Къртицата- не!
Устройствата помагат за къртица, а за другите баш разбойници -не :snif:
Това с пръчките и шишетата- не!
Постоянно слагам отрови.До апаратчето -купчинка пръст!
Това е накратко,а - и с димки -не! :snif:
Да не ви отчая- мин.год. в телена ситна мрежа/на катове!/ сложих 70-80 ирисчета и 5 фритилариики-
тази год - нищо не изникна от ирисите!Стана ми интересно, та разрових- мрежата е проядена....
Ядат и нарциси и лилиуми...
От сега се чудя за поръчаните как да садя - с ква охрана!
лалесъм

Re: Лалета

Мнение от лалесъм »

wenche написа:Лаленце, ми тя саксията му на тоз Монти по-голяма от моя двор :lol: :lol:
Еееее, ама на три етажа сади :lol:
Мани, аз миналата зима в пластмасовата ми саксия, дето е една педя висока, и аз на три реда бучкам - па лалета, па минзухари, па мускари - абе абсолютно безмозъчно копи-пейст :lol:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Daniela Pargu написа:Само да вметна- луковичките ги ядат сляпото куче и мишки полевки.Къртицата- не!
Устройствата помагат за къртица, а за другите баш разбойници -не :snif:
Това с пръчките и шишетата- не!
...
И аз щях това да пиша за къртиците, ама викам айде да не многознайствам преди да са ми поникнали луците ;)
А за шишетата казват помагали при сляпото куче, ама според теб - не... :sneee:
:tyzhnoangelche:

А поповото прасе? Имаше ларва до луковиченото ми находище това лято, но щом са оцелели луците, предполагам не ги яде? Но никъде не успях да намеря инфо за него спрямо луковиците специално.
Гале

Re: Лалета

Мнение от Гале »

Пролетта показах Туркестаника и Шогун.
Бяха засадени в 22литров контейнер и цяла зима бяха на 4-5 градуса.
Бяха засадени на два реда, но за съжаление не цъфтяха едновременно.

24 март 2017
Изображение

6 април 2017
Изображение

Опитът показа, че може да се садят и в саксии.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

Ще ме вкарате в още разходи вие :swonder:
Сега ми се ще да експериментирам саксия с лале(та) на външната тераса през зимата и малко луковици пред блока.
Само че да не използвам вече посадения материал... демек ш изчакам ноемврийските намаления и ще проверя тук-там за изостанали луковички по големите магазини.
А в какво ще садя... :hmmm: Ех, чушкопека има такава дебела изолация... :lol: :lol: :lol:
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8438
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 763 пъти
Получил благодарност: 563 пъти

Re: Лалета

Мнение от Shami »

И аз да споделя за лалетата.Вече трета година садя лалета,не ги вадя,просто сменям мястото,нали още нямам точен план за градина и садя на различни места.
Първите лалета са ми тези от Мария,те си никнат всички и през трите години.Всички останали купувани от различни места,ги няма.с изключение на няколко сорта,те продължават да излизат ,но много по малко като количество.
То е ясно ,че в началото съм се хвърляла на лалета по картинки,но сега вече започнах да се ровя и да чета повече за тях и да си подбирам саморазмножаващи се лалета,Така няма да вадя лалета ,те ще се умножават ,а аз само ще прибавям всяка година нови.Там в момента ми отиде голямо перо от финансите,в бъдеще мисля че по този начин ще го намаля драстично и пак ще имам лалета.Така икономисаните финанси ще бъдат насочени в друга цветна сфера където се усеща явен недостиг или е с преоритет.Мисля ,че имам попови прасета,убивах няколко такива,пък и котките помагат в борбата с тях.За друго животно нищо не мога да кажа,нали не ги вадя ,не знам що чезнат. :hmmm:
Но определено изчезват,тези от първата година хич ги няма ,само от Мария стоят..Мери :tzeluvka: ,благодаря ти.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Лалета

Мнение от vanina_g »

Lalel4e написа:...
А в какво ще садя... :hmmm: Ех, чушкопека има такава дебела изолация... :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: Това с чушкопека ме разсмя рано рано... Представих си чушкопеци наредени на верандата с лаленца в тях - ми що пък не! Даже и да се боядисат и украсят някакси може... :daaa:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 710 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Лалета

Мнение от Гео, граф »

vanina_g написа: :lol: :lol: :lol: Това с чушкопека ме разсмя рано рано... Представих си чушкопеци наредени на верандата с лаленца в тях - ми що пък не! Даже и да се боядисат и украсят някакси може... :daaa:
Освен това като дойде време за печене на чушките, лалетата вече ще са прецъфтели и извадени отдавна, така че чушкопека ще си се ползва и по основно предназначение :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2517
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 603 пъти
Получил благодарност: 552 пъти

Re: Лалета

Мнение от Lalel4e »

лалесъм написа:
wenche написа:Лаленце, ми тя саксията му на тоз Монти по-голяма от моя двор :lol: :lol:
Еееее, ама на три етажа сади :lol:
Мани, аз миналата зима в пластмасовата ми саксия, дето е една педя висока, и аз на три реда бучкам - па лалета, па минзухари, па мускари - абе абсолютно безмозъчно копи-пейст :lol:
Имах една приятелка, която реши да заложи малко скилидки за пресен чесън в... КУТИЯ ОТ БОНБОНИ!!! :shock: :shock: :shock:
Отивам у тях и тя ми вика "Моя чесън нещо не върви" - и ми носи кутията... с по една скилидка във всяко гнезденце - поникнали и завехнали... :lol: :lol: :lol: Ох, да се смееш ли, да плачеш ли...

Колко му порастват корените на лалето някой може ли да ми каже??? Рових, четох, какво ли не писах в търсачката... навсякъде пише за луковицата, никъде за корените. Като че ли никога не е имало корени това същество.
Това е единственият текст, на който попаднах късно снощи:
"Обработката на почвата трябва да е на дълбочина най-малко 30 см, така че преди да замръзне новообразуваните корени на луковиците да са успели да проникнат на дълбочина до 20 cм." - но не ми става ясно дали пролетта продължават да растат по-надолу. :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”