Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Димана »

сюзан написа:Хубаво, Диманко, но има ли гаранция, че няма да прехвръкне някоя пеперуда и да нацвъка нови яйца?
Трябва да се проверява редовно, че много бързо го унищожават гадините.
Проверявам ги редовно вече. Тез слонски дози бяха, защото не подозирах изобщо, че са нападнали чимширените топчета. Започнали са отвътре да ядат. Отвън не личеше нищо, докато не разгърнах клонките. :o :o :o
Миша написа:
Димана написа:Момичета, да споделя как се оттървах от гадините, дето ни ядат чимшира. Поръчах на един, който ходеше редовно до Турция, Моспилан от там. Донесе ми, сложих доза 1 кибритена кутийка на 5 л вода и напръсках 2 пъти през 10-тина дни, потретих след 5 дни и...измряха. Сега ще ги изпрахосмукача и...край, надявам се. :stiskam:

Ами как няма да изпукат, бе Диманко, ти в 5 литра си сложила доза за 3 декара :shock: То слон шЪ умориш с тая доза, нежели гъсеница :eeeh:
Мишонке, тази прпопрция си я измислих сама. Смятай колко съм била ядосана!!! :D :D :D :D :D
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Димана написа:
Мишонке, тази прпопрция си я измислих сама. Смятай колко съм била ядосана!!! :D :D :D :D :D
Ти направо си ги попиляла. Ще има да те помнят. :angelche: :hihihi:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от ivanina »

...ми те, пострадалите вече ги няма - за да я помнят, но ще дойдат други със сигурност...и ,аз вече си зная че Чемширът си има врагове които го дебнат в дебелите сенки и на две - три седмици ги почерпвам с Нуреле. :twisted:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Аз имам такъв храсторез на Bosh. Подрязвам огромни рози -еднократно цъфтящи, както и 5 топки чемшир, понякога трева по ъгълчета / с другия накрайник/. Цената му е 3 пъти по-висока от показания; предполагам, че тази голяма разлика се определя основно от акумулаторната батерия/ брой цикли на зареждане/. Но за 50 лв според мен можеш да рискуваш да я купиш и колкото- толкова.Много е удобна за работа, Натали, лека е , бързо се минава по повърхностите , които искаш да подрежеш. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Натали, аз имам подобен, но не на батерии, а се включва в мрежата. При мен разстоянията не са големи.
Подстригвам с него чемшири от двете страни на една алея. По-рано използвах голяма ножица, но откакто купих храстореза съм се родила.
Вземай го, няма да съжаляваш. :tzvetentze:
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Натали-Я написа:Сега въпросът ми е мога ли да подкастря чемширите още утре? Или трябва да чакам пролетта? Досега никога не пипах моите храсчетата освен в началото на пролетта. Няма ли да пострадат ако ги фрезирам още утре? Много се надявам на положителните отговори, сърбят ми ръчичките :ieeee:
Натали, не те съветвам да подстригваш чемшири сега. От силното слънце изгарят и покафеняват нежните листенца, които са били на сянка и се оголват след подрязването. Гледката не е приятна и остава така до есента. Казвам го от личен опит. Пробвах го миналото лято и не съжалявам - така открих съвсем случайно, че са нападнати от молеца и успях да ги спася. Но подсригване ще правя само напролет, може и 2 пъти, но не и в жегите.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
maranta
Кафевар/ка/
Мнения: 767
Регистриран на: Мар 19, '15, 08:54
Дал благодарност: 104 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от maranta »

Попаднах случайно на това :dovolen:
https://www.mein-schoener-garten.de/gar ... sler-31176" onclick="window.open(this.href);return false;
Пише, че създаването на висока температура(един ден е достатъчно) с помощта на чувала убива гъсениците, но не и яйцата. Трябва да се повтаря процедурата през 14 дена до пълната победа :ieeee:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9992
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 457 пъти
Получил благодарност: 862 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Чемширите се съвземат. Догодина ако пак трябва да се играе упражнението с инсектицидите и подрязването, те няма да са направили корона. Лоша работа.

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
fani34
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Сеп 26, '16, 20:14
Местоположение: Варна

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от fani34 »

Здравейте. Пролетта посадих 10 чемшира. Вървят добре, пръскаме с Нурале . Имам и стари, миналата година нападнати от молеца, които отрязохме до дъно и сега са към 30см. Новите жълтеят. Живи са, но листата им са по жълти. В една редичка са стари и нови. Старите са тъмно зелени. Това пожълтяване какво е?
Deleted User 5091

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Deleted User 5091 »

Пролетта ги натори с Яра мила и ще се оправят.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”