Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата година ?

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Deleted User 3996

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Deleted User 3996 »

И мойте Ширасавануми стоят като затапени, а миналата година някои имаха прираст по 30-40см.
Изображение
Изображение
Аватар
magimei
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Дек 5, '16, 21:35

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от magimei »

Днес изрязах клончетата за да видя има ли живот в тях, но уви :eeeh: . Догодина ще изчакам Пландорекс и пак ще опитам .
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от tili »

Ето го ацерчето от кварталния градински център. Нарича се Acer palmatum f.athropurpureum disectum, според един непознат от ФБ :)

Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от дара »

Решила съм да си засадя в земята ацерчетата от поръчката на Тишо.Въпросът ми е,кога е най - удачно да го направя и с каква пръст?
Lois

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Lois »

Като я виждам вдигната тая тема, да се докладвам и аз. Моите горките май им беше много жега, дори и на северния балкон (остъклен обаче). Листата им се хербаризираха и окапаха... Сега обаче виждам, че правят опити да се разлистят отново, поне единият (Шин де шожо) - определено е изкарал нови листа, другите два се кумят още. Не са изсъхвали саксиите, вечно влажни под боровите кори, но явно твърде горещ въздух им идва с тия жеги....

Вашите как са?
Deleted User 3996

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Deleted User 3996 »

дара написа:Решила съм да си засадя в земята ацерчетата от поръчката на Тишо.Въпросът ми е,кога е най - удачно да го направя и с каква пръст?
Сега не е подходящо. След средата на септември е по безопасно.
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от дара »

Тишо,много ти благодаря!
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от mds777 »

Lois написа:Като я виждам вдигната тая тема, да се докладвам и аз. Моите горките май им беше много жега, дори и на северния балкон (остъклен обаче). Листата им се хербаризираха и окапаха... Сега обаче виждам, че правят опити да се разлистят отново, поне единият (Шин де шожо) - определено е изкарал нови листа, другите два се кумят още. Не са изсъхвали саксиите, вечно влажни под боровите кори, но явно твърде горещ въздух им идва с тия жеги....
Вашите как са?
Lois , абсолютно в същото положение са и моите.
Acer pal. 'Shin-deshojo и Аcer shirasawanum aureum имат идея за листенца, а Acer palm. 'Pixie' има две-три вече разлистени.
Не знам това нормално ли е , но и аз мисля октомври да ги засадя в земята.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Asarina »

И на моето ацерче ширасава му изгоряха част от листенцата. :snif:
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Как да не си уморим ацерите в контейнер още първата годи

Мнение от Ники Стоянов »

Сори да дългия пост 8-)

При яворите няма как да се мине без някоя загуба за съжаление.
На есен взех няколко от поръчката на Шмит.
Osakazuki дойде в перфектно състояние, висок към 150см. Март месец преди да се разлисти го подрязах доста, че имаше много дълги клони като ластици. Пусна три кичура листа, на втората седмица увиснаха като попарени и за няколко дни изсъхнаха. Опитах няколко терапии, но си отиде. Без видима причина. Изсъхна до долу. Още го поливам :dovolen: , но няма надежда.

Иначе от холандсата поръча това са ми наблюденията.
С изключение на Tsumabeni всички са от зимата на южна остъклена тераса. Част от тях ги грее директно слънцието, други хич.
На моменти е стигало 60 градуса по обяд. През повечето време 40-45 градуса. Tsumabeni е в кухнята, кадето е светло, но хладно.
Acer palm. 'Akane' - нулев прираст след разлистването. Една част от листата се маносаха още Май месец - станаха на кафяви петна и то за кратко време. Изкарах го на остъклената южна тераса и се стопира процеса. Но не порасна.
Acer palm. 'Atrolineare' - расте като под да не кажа какво :D Висок е 130см но е само водач - не се разклони- Долу стеблото е 1.5-2 см диаметър. Красавец е. Никакъв пригор. Изкара си жегите без оплаквания.
Acer palm. 'Beni maiko' - - много красив. Уникален е просто :dovolen: Нон-стоп расте. Към 130см е и добре разклонен. Постоянно пуска листенца тук и там. И все с различен цвят - от бледо прозрачно розово, през керемидено, до чеврено - всяко с различен нюанс. Тук таме новите листенца поизгоряха, но са малко. Просто са много нежни и като се засуши прегарят. Много вода пие.
Acer palm. 'Beni ubi gohon' - интересно джудже от линеарните. Наситен керемиден цвят на пролет. Не порасна обаче. Първо беше в кухната, после Юли месец до прозореца на терасата. Бори се като лъв със слънцето и жегата и не пригоря. Сега листата му не са хич за гледане, но не изгоря дори и при засушаване!!!
Acer palm. 'Burgundy lace' - като форма листата не са кой знае колко интересни или привлеателни, но направи добри цветове. Част от листата пригоряха, други се запазиха. Просто втория прираст е по-нежен и излезе баш по най-големите жеги.
Acer palm. 'Coral Magic' - нищо особено. Пълна шашма и фалшива реклама. Нищо коралено, листата не са красиви. Уж е джудже а новия прираст беше три клона по 40см всеки. Доста пригор, а не е видял директно слънце.
Acer palm. 'Katsura' - Мноо красив :nod: Хубаво жълто на пролет. Свежо зелено гланцирано по-нататък. Не мога да опиша зеления цвят точно, но е много запомнящ се. Доста се замисли, но втория растеж е силен и продължава. Доста време беше в кухнята, но го изкарах като видях, че не расте. Явно му се понрави жегата.
Acer palm. 'Orangeola' - слаб прираст, но с дебели клонки. Поизгоря, но не изцяло - доста го грееше слънцето
Acer palm. 'Ornatum' - доста порасна, но втори прираст не даде. Цялото лято на директно слънце. Около 20 % пригор. Ако е в земята няма да изгара. Голям красавец е. Силни, яки начупени клонки.
Acer palm. 'Pixie' - Прилича на Burgundy Lace и Yasemin по формата на листата, обаче колко цвята смени чак се изумявах. От лилаво в началото, после новия прираст от бледо розово, почти прозрачно, до ярко наситено розово, чак старнно да ти стане. Уникален беше. Но поизгоре
Acer palm. 'Trompenburg' - На първа линия - на 10см от стъклото. Цяло лято на директно слънце. Не даде втори прираст. Много дълго се бори със жегата като истински войн, но последните седмици на Август го попариха. Но клоните са в отлично състояние и новите пъпки са едри.
Acer palm. 'Tsumabeni' - туй чудо има едни такива плоски листа като ръчички. Много е особен. От зимата е в кухнята. В отлична форма е, но не даде втори прираст и като цяло си е тъничък
Acer palm. 'Yasemin' - най-лилавия - наситено лилав до края на Май, после постепенно позеленя. Слаб втори прираст. И той поизгоре.

Та така.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”