Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от РОУЗ »

Моите чемшири са пълни с яйца на тази гад, довечера ще ги мина със силна струя на маркуча и чак после ще пръскам.
Мисля да е по късна доба, защото когато ги преглеждам през деня изглежда, че няма пеперуди,но вечер като ги подкарам с душа и се разлитат. И май не само от чемширите. :snif:
Досега съм ги пръскала последователно с Децис и Айкън, двойни дози, с чесън и люта чушка :lol: /ефектът е един и същи - излитат пеперуди, след ден се връщат, няма гъсеници, или поне аз ен ги виждам, но е фрашкано с бъдещи такива/.
Днес или утре ще им правя коктейл от Нуреле и какво още, какъв фунгицид?
Нурелето ще изтреби ли яйцата?
Не съм ги подстригвала още, чудя се, така или иначе гадовете ги оглозгват, дали все пак не е по-добре да остане по някое листо, а не и аз да ги досваля? :hmmm:


Мога ли да смеся Нуреле с Калипсо? :?:

Изображение
Второто ми го препоръчаха ей сега.
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

За фунгицид аз използвах топсин или топаз и нямаше проблеми.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
Denis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1358
Регистриран на: Юли 11, '10, 16:48

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Denis »

Този молец миналата година направо ме докара дооо :ufff: щях да изкоренявам подред
/то и това не е лесно - големите имат корени дето само багер ги изкоренява/

Мин година през юли единия голям - над 2м дървовиден пъстролист беше на скелет и паяжини само.
От Сортовите семена /тези на пазара/ дамата каза
нуреле - за пеперудите 10мл/10л
+ фюри за гъсениците - 5мл/10л /слагах малко повече/
+ прилепител за да не се стича от гладките листа
пръскане докато не прокапе отвсякъде, за гъстите накрайника вътре на силна струя.

До есента за 2 пъти пръскане и тотално орязване и прореждане в средата,
напролет си пуснаха клонките.
Е, малко е рехав сега, обаче по-неприятното е, че това чудо явно става като въшките по розите.

Тази година 2 пъти съм пръскала досега, обаче вчера видях, че пеперуди летят навсякъде и пак ще пръскам.
2 големи дървовидни 2м /рехав и гъст/, 2 бордюра по метър високи, един средна топка на улицата и
5бр си купих мин година топки по 50см,/безидейно за къде - че бяха по 5лв /преди нападението и още са си в саксиите, че им се чудя накъде да поемат/. Всичкото това го минавам с 25л от горния разтвор.
Как можеш да знаеш какво искаш, докато не получиш каквото искаш и не видиш дали ти харесва?
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

Роуз, как ги откри яйцата? Аз търсих ли търсих, нищо не открих - явно не знам какво да гледам? Четох, че ги снасяли между два слепени с паяжинена нишка листа, как да ги види човек.

Струва ми се, че тая битка е изгубена.
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 458 пъти
Получил благодарност: 866 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Днес пръсках с нуреле,като отворя храстите,вътре виждам. около един милион яйца, зелени, около два мм. Мисля,че е кауза пердута.завих ги с торби за смет,утре щедонеса и стречфолио да ги опаковам.ще напръскам още веднъж, и ги зарязвам
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
РОУЗ

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от РОУЗ »

Lois написа:Роуз, как ги откри яйцата? Аз търсих ли търсих, нищо не открих - явно не знам какво да гледам? Четох, че ги снасяли между два слепени с паяжинена нишка листа, как да ги види човек.

Струва ми се, че тая битка е изгубена.
Точно там са, като разгърнах чемшира - сякаш по паяжината е посипано нещо, приличат на зелени листни въшки, снимах и като увеличих...верно са милиони бъдещи гадове, това ако всичкото се излюпи, за няколко часа ще довърши чемширите. Тини не ми качи снимката, иначе щях да ви ги покажа.

Тези неща, с които пръскаме, дали действат на яйцата?

Чета някакви неща из нета, нямали сме препарати срещу тази пеперуда, не разбирам- и да нямаме, не може ли да внесем, то не става въпрос само за един двор, цяла България е пламнала, има чемшири на десетки години, по къщи и музеи, по църкви и манастири...

ПП. Ни живи, ни умрели гъсеници видях, но съм избила дългогодишни обитатели на чемширите - едни огромни паяци, защо не са изяли пеперудите? :twisted:
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Ема »

Настръхнаха ми косите, докато ви четях :hmmmmmm:

Роуз, ако успееш, качи моля те снимката, да знам какво да търся.

При мен положението за момента е овладяно, ама докога ли....
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

ама дай я тая снимка, прати я ако трябва на нещо друго, на мейл примерно, на вайбър?
Значи тез зелените кръгли неща аз мислех, че са отпадните продукти, дето са яли и с...ли? Ако са яйца, направо ....
РОУЗ

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от РОУЗ »

Напиши ми на лични мейл и ще пробвам да ти я пратя.
Чемширите не съм ги рязала, така ми се струва по-лесно да следя пораженията, въпреки че отвън, ако не знаеш колко гъст е бил преди това чемширът, не му личи особено, но отвътре е страшно.
Разходих се по комшиите, при едната ми съседка има огромен чемшир, 2 на 2 сигурно, питам я има ли проблеми, тя ме гледа изненадано и казва - неееее
Оглеждаме го внимателно и ...нагризан отвътре, а отвън никакви индикации.
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”