Отглеждане на чемшир

Публикувай отговор
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

ами аз с моя плет?
висок метър и нещо, дебел към 60-80 см, дълъг към 8 метра може би. Отделно две големи топки плюс още намколко дребосъка, тях не ги и мисля толкова, че са малки и лесно.
Но тоя плет, направо ме довърши. С гръбна пръскачка (която не можех да си сложа на гърба, че скъсани коланите :evil: ), с дълъг (как се казва това нещо?) мундщук? Завирах го вътре в храстите и изсипах 30 литра разтвор, 10 мл или повече Децис на 10 л вода. Осмърдях цялата околност. Изобщо не си представям как мога да ги острижа, освен направо с храстореза, както ММ направи преди 2 години. Ама дали има смисъл?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1025 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Ами с храстореза, де, с какво друго? Аз режа с акумулаторна ножица, сменям ръцете, че се сванаха. 8-) После пръскането- задължително отвътре, то там са гадовете, отвън почти не се забелязва. То затова толкова късно почвам войната.
Луис, разбирам те напълно и ти съчувствам. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Като ви чета и изпадам в паника, и хуквам да проверявам моите.
Че на всичкото отгоре на съседката ги изядоха докато се усети, а и от другата ми страна на комшиите също.
Откъде се взе тази гад?
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
wenche

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от wenche »

Пишат, че от Китай, с вноса на дървесина, нали искаме да имаме в домовете си всякакви екзотики от цял свят.
Ето тук има и рецепти за адски коктейли.
http://agroplovdiv.bg/45412/%D1%81%D0%B ... %B4%D0%B8/
Deleted User 1445

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Deleted User 1445 »

Лоис, назад в темата съм писала, единственото нещо, което ги мори при мен е двойна доза Нуреле - на 10 л вода - 20 мл препарат. Пръскай задължително с маска :daaa: Купи си от тънките найлони, по 20 кв.м. май бяха и веднага след пръскането покрий живия плет за няколко часа, разтвора действа и чрез парите си. Тази година опитах с Айкън и Децис, мисля, че им причиних само лек стомашен дискомфорт, не спряха да рупат и отделят :evil: Нурелето пак свърши работата.
Лошата новина е, че и всичко да унищожиш, догодина ще долетят от съседния двор. И така докато някое птиче не ги нарочи за трюфел :lol: Ще чакаме природата да се саморегулира :nod:
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Nini написа:Лоис, назад в темата съм писала, единственото нещо, което ги мори при мен е двойна доза Нуреле - на 10 л вода - 20 мл препарат. Пръскай задължително с маска :daaa: Купи си от тънките найлони, по 20 кв.м. май бяха и веднага след пръскането покрий живия плет за няколко часа, разтвора действа и чрез парите си. Тази година опитах с Айкън и Децис, мисля, че им причиних само лек стомашен дискомфорт, не спряха да рупат и отделят :evil: Нурелето пак свърши работата.
Лошата новина е, че и всичко да унищожиш, догодина ще долетят от съседния двор. И така докато някое птиче не ги нарочи за трюфел :lol: Ще чакаме природата да се саморегулира :nod:
Абсолютно съм съгласна с Nini. Двойна доза Нуреле + фунгицид.
Опасявам се само да не привикнат към него. Някой беше писал, че затова редуват препаратите.
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 77 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от katina »

Преди две седмици видях поражения и по нашите чемшири, но няма пеперуди и гъсеници :hmmm: От аптеката ми дадоха Фюри http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%A ... ml?u=93960
Освен препарата предния ден ММ окъпа чемшира със силна струя вода. Засега няма други поражения :stiskam:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Lois

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от Lois »

Ами да докладвам - сякаш няма живи гадове. Храстите още смърдят на химия. Мисля другата седмица да повторя операцията с друг препарат. Идеята с найлона е добра, ще пробвам.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10021
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 566 пъти
Получил благодарност: 1025 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от greeneyed »

Нагледно- никак не е добре, мърдат още гъсеници.

Изображение

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
сюзан
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Юни 12, '14, 10:56
Местоположение: Стара Загора
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Отглеждане на чемшир

Мнение от сюзан »

Не бързайте да изкоренявате умрелите на вид чимшири. На съседката ми бяха изядени до шушка (докато се усети и ги напръска) и изглеждаха съвсем изсъхнали. Сега са започнали да избиват зелени листенца и вероятно ще се оправят, макар и бавно.
Катя, страшна картина. Направо ми е жал за хубавите растения. А на много места в Стара Загора виждам такива изсъхнали и грозно стърчащи. Голяма напаст е това!
За да направиш прерия
ти трябва пчела и детелина,
и една мечта голяма.
Но само и мечта ти стига
ако пчела и детелина няма.
Емили Дикинсън
Публикувай отговор

Обратно към “Храсти и лиани”