Рододендрон в градината

Публикувай отговор
Аватар
evkall
Кафевар/ка/
Мнения: 999
Регистриран на: Дек 3, '09, 08:29

Re: Рододендрон в градината

Мнение от evkall »

Това и направих! :hmmm:
Дано се оправи! :stiskam:
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Рододендрони

Мнение от joannka »

И такааа,като за старт във форума ще си позволя да отворя тема,която май я няма до момента или пък аз не търся и не намирам правилно!?!
Става въпрос за рододендроните.Много ги харесвам като цъфтящи храсти и най-вече предпочитам студоустойчивите и вечнозелени,т.е.тези за двора.Нямам никакъв опит и моля всеки,който има какво да сподели и покаже от свой опит,да ми помогне с информация.Каква е разликата м/у градинска азалия и рододендрон,ако има такава?Как се обгрижва през зимата и въобще...,как се подрязва?....Ей такива работи...Много пише по"дебелите книги",но аз предпочитам споделен личен опит.Благодаря ви предварително. :)
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Рододендрони

Мнение от Blue sky »

темата е чудесна, нямаме такава :nod:
и на теб се пада честта, да споделиш първа личен опит, или каквото знаеш от другаде, изобщо, давай :nod:
тук май нямаме много такива растения :hmmm:
ще помолим после Равик само да я премести в раздел храсти и дървета :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
joannka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1873
Регистриран на: Сеп 30, '10, 17:24
Местоположение: Плевен

Re: Рододендрони

Мнение от joannka »

Ами...да ми е честит успешният старт :oops: .Аз нямам кой-знае какви познания по въпроса и затова го подхванах.
Засадих си пролетта един рододендрон ,трябваше да е "skarlet wonder" ,нооо май загина :snif: Така и не видях как цъфти .Беше купен от щанда на кауфланд,въпреки ,че все се въздържам да вземам от там!По-късно засадих азалия градинска...ала-бала,бяла.Беше цъфнала,много сладка и за сега май ще я бъде!Дано изкара зимата.Взета е от разсадник "Замъка-Бургас".Имате ли впечатления от тях?По принцип са отзивчиви много.
И,всъщност,всичкият ми опит спира до тук.Дано го натрупам успешен в гледането на рододендрони,защото смятам да си закупя още някой... :hmmm:
Изображение Изображение Изображение

ИзображениеFlowers feed the soul...
Happiness is a decision.You are as happy as you decide to be!
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Рододендрони

Мнение от ravik »

Blue sky написа:ще помолим после Равик само да я премести в раздел храсти и дървета :nod:
В храсти и дървета викаш да я сложа, а? ;) :lol: Сега ме хвърли в размисъл - в Храсти и лиани, или в Градински. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Рододендрони

Мнение от greeneyed »

Имаме тема за рододендроните. :nod: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=15&t=1148
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Рододендрони

Мнение от Blue sky »

ама и аз съм една блейка - значи за там са мненията :lol: и може би да добавим към храстите и лианите, едни дървета, че да са ясни работите :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Рододендрони

Мнение от johnstalker »

:) Май и за Азалия има статия.
Аватар
Cando
Кана кафе
Мнения: 575
Регистриран на: Мар 27, '10, 03:03
Местоположение: Монреал, Канада

Re: Рододендрон в градината

Мнение от Cando »

Така както си резглеждах форума и открих тази тема, та се сетих, че имам перфектното място май за рододендрони :hmmm: . От северната страна на къщата имам едно място, дето малко трудно му върви тревата, защото има огромна ела /повече от 10 метра/, а от едната му страна има кедрова ограда. От елата падат доста иглички и тревата непрекъснато оредява. Освен това мъжо я изгори миналата година с една тор и тази година щях да я затревявам наново. Но сега ми хрумна великата идея да я зарододендронча /уау каква дума/. как мислите, дали ще виреят там? Няма пряко слънце, може би само за 1 час вечер точно преди да залезе слънцето и 1 час сутрин точно като изгрее, но пък е доста светло все пак. почвата не съм я мерила, но със сигурност е кисела. Кажете нещо повече наистина за този прекрасен храст.
http://cando1.snimka.bg/flowers/cvetya- ... 013.763847" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1287 пъти

Re: Рододендрон в градината

Мнение от ljuboznatelna »

Имам неуспешен опит да завъдя азалия, която успя да живее точно една година :snif:
Според това, което прочетох после, вечнозелените рододендрони имат нужда от лека сянка, а при засаждането се копае яма 60/60/40 , която се запълва с кисел торф, листовка или компост,пясък и градинска почва, в съотношение 2:2:1:1. Почвата за рододендрони трябва да е с киселинност 3,5-5,5 ph. В посадъчната яма се добавя 100-150г колоидна сяра и шепа комбиниран универсален тор с микроелементи. Тори се три пъти за сезона, като се разтваря примерно 30г тор на 10л вода. Първото е някъде в средата на април, второто е две седмици след цъфтежа, а третото - две седмици след второто. Почвата се мулчира, полива редовно , най-добре с подкислена вода. Какво ще рече това - не знам. Дали е лимонтузу, дали е зелен камък, дали е сяра....??? Листопадните азалии понасят повече слънце и по-малко кисела почва.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”