Разпознаване на болести и вредители

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Aila
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Яну 27, '14, 01:05

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Aila »

Може ли да ми помогнете, какво ми яде пъпките на розите и може ли нещо да направя по въпроса?
За момента открих само тези двете, надявам се да няма поражения и при останалите.

Изображение
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5252
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 67 пъти
Получил благодарност: 90 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Daniela Pargu »

Пръскай с инсектицид,мила! :stiskam:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Искам само да споделя опит с Волиам Тарго - на няколко места във форума го споменавах и се надявам никой да не го е приел на сериозно :snif: /най-малкото заради цената
Струва доста пари , но май "широк спектър от неприятели" /което съм изчела/, включва само червен овощен акар , ябълков плодов червей и миниращ молец по доматите - нищо друго.
Със сигурност на листните въшки не действа
Така че - за проблеми по цветята заложете на познатата ни класика
Извинявам се, ако съм подвела някого
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Миша »

Волиам Тарго не е с мигновено действие, той блокира нервните импулси, което довежда до парализа, неприятелите спират да се хранят , парализират се и след няколко дни умират. Новите изисквания са всеки препарат да се регистрира срещу точно определен неприятел за точно определена култура, като за всеки неприятел и съответно култура се плаща, така че не очаквайте да са изброени всички неприятели, които мори, обикновено в различни държави има различни регистрации срещу различни неприятели/и различни карантини :evil: /, гледате активното вещество срещу какво има регистрация в ЕС. Това е горе-долу щадящ препарат с обширно действие и със сравнително кратка персистентност, при правилна употреба и при гарантиран произход на препарата не би трябвало да има проблеми.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Мише, благодаря ти за поясненията - мислех даже да те помоля персонално за мнение, ама като зная колко е натоварено откъм работа в момента , ме досрамя
За първи път ми се случва листни въшки да не загинат до следващия ден - днес е 4-ти ден /тествах препарата на розите на Гео :D / от първото пръскане и са си живи гадинките - но не всички .
Изчетох сега някаква листовка - умират в рамките на 1-4 дни :hmmm:
РОУЗ

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от РОУЗ »

Листните въшки ги моря от години само със сапун+зехтин, дори не помня каква точно е рецептата, на око сипвам около 3-4 л. вода, по 1-2 с.л. зехтин и сапун и пръскам, ако са много - повтарям след няколко дни, ако не - след 1-2 седмици или при ново появяване. Сега пръсках в рамките на две седмици три пъти, че в тези дъждове дори зехтинът се отмива.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Vasi »

Някой знае ли какво е това и дали прави бели?
Изображение
"A garden that is finished is dead."
Аватар
dung
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1776
Регистриран на: Апр 16, '15, 15:04
Местоположение: Раднево
Дал благодарност: 125 пъти
Получил благодарност: 124 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от dung »

Изображение
Какво е това заболяване по разсадът от карамфил?
Пръсках го 2 пъти: първият път мисля беше с топсин, а вторият (преди около седмица) с тирам 80. Няма подобрение.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от Lilly »

Тия бели точици аз ги свързвам с акари
Ако Мишето не се появи да даде компетентно мнение, аз бих започнала с акарицид и , ако не помогне, инсектицид. Това не ми прилича на заболяване, за което ти пръскаш.
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Разпознаване на болести и вредители

Мнение от zeleno »

изумена съм
такваз гад виждам за първи път / на зеленото листче , към върха на пъпката , прилича на бяла тичинка / , това извън "памука"
Изображение
първоначално помислих , че студентите са мятали не"кви памуци от терасите и к"вото там се е закачило
но сложих очилата и бам- скакалчета с размера на тичинка / зелени и бели , според ръста явно /
веднага напръсках с подръчен Райд , от мъглата белия памук се стопява и животинките се разтичват / по-скоро скачат /
огледах подробно , имам и на други растения
като се скрие слънцето , духа-не духа ще пръскам с каквото имам / Би 58 и Децис /
и все пак ми е адски любопитно
ако не са вредни , въобще да не пръскам , че тази година е пълно с калинки и миризливки , да не изтрепя и тях
сега , като се замисля , миналата година на албицията имах Изображение подобен проблем
бели стърготини , като кокосови
Изображение
албицията отрязах , че хем пазеше сянка , хем не цъфтеше както очаквах , хем се сипеше от нея този лепкав десерт
:hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”