Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Рени, най-после нещо червенко в темата! :)
И според мене закъснението е две седмици, но пък ние се стараем.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

Очаквах ги тия червени лабрадори :daaa: и поздравления за теб Рени, че извади търпение да ги снимаш :tzvetentze: ....щото аз сигурно щях да ги снимам нарязани в чинията - секунди , преди старта ми с вилицата. :twisted:
Положените от теб грижи, получават отплата.
Аз не се старах достатъчно, за което резултата сам говори - но пък научих нещо важно, че Лабрадорът е добре да го отглеждам защото той винаги ще е първо зреещ пред всички засадени в оранжерията ми домати. :nod:
Ще завиша количеството им от 5 - на най- малко 10 корена с които ще посрещам всеки нов доматен сезон. :dovolen:
При мен днес , изглеждат така ...но, малко им остава да се впишат в рекорда ми за зрели майски домати. :daaa:
Изображение

Изображение

Изображение

Ямал, обаче е друга националност- друга култура. Той ще зрее с Ръгби и Афен. :hmmmmmm:
Миналата година беше така, и за напред ще съм без него. :hmmmmmm:

Изображение

Иначе доматите в оранжерията си растат живо - здраво, и до сега въобще не съм ги пръскала...да чукам на дърво- утре трябва да измайсторя жълтите и сини лепливи ленти и да ги окача, че да не ме сварят беладжиите- неподготвена. :hmmmmmm:

Изображение
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Еха, Иванина! В друга планета си ти! Пу-пу! Старала си се и още как! Лабрадорите ти са навързали много здраво, браво! Моите са 7. Миналата година бяха 4 и тази уж исках да са повече, но подходих много на майтап. Изобщо нямах увереността, че ще стигнем до плод. Сега вече знам, че Лабрадорът наистина е куче! Много як! Останалите тук-там започват да отварят цвят и за мене е учудващо, че няма изявен първенец, някак дружно зацъфтяват няколко сорта. Ако всичко е наред, ще е интересно дали и ще завържат по едно и също време. Колкото повече се "запознавам" с доматите, толкова по-интересно става. Насадих Бонония и Трапезица между високи сортове, но мисля, че няма да е проблем или поне се надявам. Те наистина са по-нисички, но и те мощно го раздават. Имах намерение след Лабрадор да садя някакви за по-късни, но почти съм сигурна, че ще бодна някой и друг алабаш на тяхно място (през юли, примерно). В оранжерията в момента има морковчета и грах (експериментално) - символични количества. Оценявам много високо микроклимата в оранжерията - няма абсолютно нищо общо с този навън. Някога дали ще измислят нещо, подобно на парашути, но слънцепропускливо, с което да си завиваме и отвиваме лесно целите градини? :angelche:
reni7377
Виенско кафе
Мнения: 366
Регистриран на: Юни 25, '14, 11:00

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от reni7377 »

Само за протокола-това не са първите узрели домати Лабрадор!Първите ги изядохме със синковеца само нарязани на две-май даже без сол! :dovolen:
Моите растения от този сорт от 6 на брой вече са 16,и мисля да ги увелича!Ако не беше толкова тежка пролет щях да откъсна първия домат към 1-5 май!
Всъщност осъзнах,че Чери доматите са големи растения с малки домати,а Лабрадорът е дребно растение със доволно едри плодове!
Иванина,много добре са навързали твоите!Чакай скоро салатката! :stiskam:
Аватар
хортензия
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1003
Регистриран на: Фев 12, '12, 15:44
Местоположение: Силистра
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 126 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от хортензия »

Иванина,браво страхотни домати ,пу пу :dovolen: Ти си от моя край,кога зрее Ръгби при теб?Ако помниш от миналата година ,аз защо се подлъгах че е ранен не знам :hmmm: ,но като наблюдавам върви наедно с розова магия,като цъфтеж и завръз.
troll

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от troll »

reni7377 написа:
troll написа:Не става!
Толината, като тока и водата търси най-малкото съпротивление и минава оттам .
Туй дето го описваш в центъра на сандъците, баш дето са корените ще е десетина градуса по- ниска температурата
Щото топлината, ще излиза отстрани и ще топли оранжерията, а корените ще са най-студени.
Ако правилно съм те разбрал.
Същото е при готвенето.
Котлон е едно, индукция - друго, а бързовар - трето.
:mrgreen:
Може ли да обясниш за ъъъъъъ...по бавно загряващите,защо в сандъците ще бъде по студено!Аз използвам високи лехи в оранжерията най вече,защото мислех,че затоплям по лесно почвата! :hmmm:
Какъв е по добрия начин за ранно отлеждане?Моите сандъци са високи около 50 сантиметра над земята.
Твоите сандъци ще са по-топли от земята, но не много. Стават доста по-топли щото са в оранжерия.
А говоря за сандък на крака пълен с пръст и между него и земята грееш.
Deleted User 4608

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Deleted User 4608 »

Снимах и моите Лабрадори. Издължиха се, но не им пречи. :)
Изображение
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от ivanina »

хортензия написа:Иванина,браво страхотни домати ,пу пу :dovolen: Ти си от моя край,кога зрее Ръгби при теб?Ако помниш от миналата година ,аз защо се подлъгах че е ранен не знам :hmmm: ,но като наблюдавам върви наедно с розова магия,като цъфтеж и завръз.
Благодаря, Хортензия!....чак пък страхотни? - обикновенни домати. :hmmmmmm:
Че сме от един край да, обаче и аз като теб за първи път сея Ръгби и сега и двете ще споделяме впечатления.
При мен са засадени в един ред с Афен, и виждам че Ръгбито е по- нискостеблено и хвърля по- вече цветни китки.
Оформя и доматки на китките като че ли по- бързо от Афен. :hmmm:
По принцип , ако целиш максимално ранно зреене трябва да контролираш броя на китките до 4 броя на корен, и да прещипваш върховете на растението. Така всичките хранителни вещества са съсредоточени в изхранването на завърза , в резултат на което той бързо нараства.
Това , аз не го правя и първите зрели домати от ранните си сортове откъсвам винаги около 10-15 юни, а след десеттина дни започват да зреят и останалите. :hmmmmmm: И при мен е така, всички сортове правят в едно и също време доматки, заради което и зреенето е с разлика само в дни.
Но с Лабрадор , коренно се променят нещата. Сега той почти е избистрил най- едрите си плодове и нищо чудно , идната пролет да заеме мястото на Ръгби и Афен в оранжерията с точно 20 корена. :nod:
Алис, супер ти е Лабрадора! Ще го хапваме в едно и също време. :daaa: ...само трябва за напред да завишим бройката. :mrgreen:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Светката
Баш кафе майстор
Мнения: 2246
Регистриран на: Фев 17, '11, 20:07

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Светката »

Обобщено значи така :D
След 15 юни да ти идваме на гости :D
Ракията от нас,а салатата от теб Ivanina :daaa:
Не забравяй миличка :dovolen: изцяло разчета ми е от твоите семки :D за тази доматена година :daaa:
Прекрсен добив ти желая :dovolen:
Усмихни се! Забавлявай се!
Направи мил жест към себе си
още днес.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4935
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 118 пъти
Получил благодарност: 61 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от къщичка »

хортензия написа:Ей такива домати никога не съм имала :liubov2: Къщичка ,благодаря ти за семената :gush: :tzeluvka:
Воловско сърце има повече цвят отколкото листа
Изображение
За сравнение това е Ръгби,който уж бил ранен,не се подлъгвайте изобщо няма да е ранен.
Изображение
Да, това е най-родовития домат, който съм отглеждала.
Дано ти хареса и на вкус.
Поздрави!
:tzeluvka:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”